Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:00
Za nami XII edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywała się w ostatni weekend w Gdyni. Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Polskie Radio

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest wydarzeniem, podczas którego prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne i dokumenty radiowe ukazujące historię zmagań o wolność i niepodległość w Polsce i w krajach bloku komunistycznego. Podczas tegorocznej edycji o nagrody walczyło 100 produkcji. Laureatów festiwalu poznaliśmy w pięciu kategoriach: filmy fabularne, filmy dokumentalne (polskie i zagraniczne), dokumenty radiowe oraz wideoklipy.  

Posłuchaj
36:22 2020_09_27 22_16_55_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Zakończył się XII Festiwal Filmowy NNW w Gdyni. Poznaj laureatów (Kulturalna Jedynka)

"Sześciu z Żagania"

Reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód zwyciężył w  konkursie "Dokument Radiowy" XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Jest to opowieść o spektakularnej ucieczce kilkudziesięciu lotników z niemieckiego obozu w Żaganiu. 

Irena Piłatowska, przewodnicząca jury konkursu powiedziała, że jest to niezwykle ważna świadectwo. - Dla radia jest to odkrycie, bo dokumentu na ten temat nie ma - podkreśliła. - Oprócz tego, że ujął nas tematem, sposobem ujęcia to był to przekaz radiowy, żeby słuchacz mógł sobie wyobrazić te sceny przywołane w tym reportażu - dodała. 

Polskie Radio jest fundatorem nagrody w tym konkursie.

Nagroda dla węgierskiej produkcji 

Po raz pierwszy w konkursie wystartowały filmy fabularne. Spośród 13 produkcji wybrano węgierską produkcję "Wieczna zima" w reżyserii Attili Szásza, opowiadający  o węgierskich robotnikach skazanych na przymusowe roboty w donieckich kopalniach i o walce o zachowanie, w tym koszmarnych warunkach, ludzkiej godności. 

Przewodnicy jury konkursu, reżyser Lech Majewski, powiedział, że jest to film o niezwykłej strukturze i opowiada niezwykłą historię. - Rozłożenie niezwykłego romansu, który dzieje się w obozie dla Węgrów o niemieckich nazwiskach w Doniecku. To jest taki film, który ma unikalną strukturę i pomimo swojego ciężaru, jest tak dobrze zrobiony, że trudno oderwać od niego czy. Daje dużo do myślenia - podkreślił Lech Majewski. 

Opowieść o kultowym, wrocławskim duszpasterzu

Zwycięzcą konkursu Polskich Filmów Dokumentalnych został film "Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi". To opowieść o kultowym wrocławskim duszpasterzu akademickim ks. Stanisławie Orzechowskim "Orzechu". Współautorka dokumentu, wicedyrektor Polskiego Radia 24 Magdalena Piejko powiedziała, że film przytacza losy księdza Stanisława zarówno z lat 70., 80., jak i czasów współczesnych. - "Orzech" przeprowadził przez swoją szkołę życia jakieś kilka tysięcy studentów wrocławskich, którzy tworzą Wspólnotę Pokoleń Wawrzynów i my też tworzymy taką wspólnotę, więc to głównie o tym opowiadają, rodzina, świadkowie historii, pracownicy IPN - mówiła Magdalena Piejko. - Przede wszystkim najważniejszą częścią są fragmenty jego kazań, wyrazisty dowcip, język - dodała. 

***

Dokument "Draugen" został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych na XII Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. To historia Wojciecha Bógdoła z Mikołowa, który został wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii. Tam znalazł swoją miłość i norweską rodzinę, która potraktowała go jak syna. 

Z kolei w konkursie wideoklipów wyróżnienie przyznano twórcom teledysku "Auschwitz" Norberta Smolińskiego i Gabrysi Ostrowskiej, w reżyserii Konrada Dakowicza.

Ponadto w audycji: 

- rozmowa z Jackiem Fairweatherem, autorem czytanej na antenie Programu 1 książki „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”,

- Kongres Tańca w Warszawie,

- relacja z Festiwalu Powsinóg w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie. Jest to Festiwal literacko-podróżniczy, plenerowy, w sąsiedztwie zabytkowych, stuletnich chat starowierców.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 27.09.2020 r. 

Godzina emisji: 22.16

ans 

Czytaj także

W czwartek rusza XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 10:33
Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy czy promocje książek związanych z Polską historią - to najważniejsze wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów o tematyce historycznej, rozpocznie się w czwartek w Gdyni i potrwa do niedzieli. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski: opowiadamy nie tylko o polskiej drodze do wolności

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 20:40
- To już 12. edycja festiwalu, a przed nami kolejne wyzwania jak opowiadać historię. Nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale również o krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Stąd otwarcie się na filmy fabularne - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wręczono najważniejsze nagrody

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 08:00
Zakończył się XII Festiwal Filmowy NNW, na którym po raz pierwszy w konkursie wystartowały filmy fabularne dotyczące historii najnowszej. Wygrał obraz z Węgier "Wieczna zima" (Örök Tél) w reżyserii Attili Szásza. Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Nagrodę wręczyła laureatowi prezes Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń