"Rotmistrz Witold Pilecki coraz bardziej obecny w światowej pamięci historycznej"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 11:44
"Ochotnik - prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" autorstwa Jacka Fairweathera to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien dowiedzieć się cały świat. W "Kulturalnej Jedynce" z autorem książki rozmawiała Anna Lisiecka. 
Okładka książki Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego Jacka Fairweathera
Okładka książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Jacka FairweatheraFoto: Wydawnictwo ZNAK

Posłuchaj
07:34 rozmowa lisiecka KJ.mp3 Rozmowa z Jackiem Fairweatherem, autorem książki "Ochotnik - prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego"(Kulturalna Jedynka)

 

Misja rotmistrza Witolda Pileckiego 

O postaci Witolda Pileckiego autor dowiedział się po raz pierwszy w 2011 roku od innego korespondenta.  - To był mój dobry przyjaciel, z którym zajmowałem się wojnami w Iraku i Afganistanie - mówił w rozmowie z Anną Lisiecką Jack Fairweather. - O tej historii dowiedziałem się przez przypadek. Mój przyjaciel udał się do Auschwitz i obejrzał wystawę poświęconą zorganizowanej przez Witolda Pileckiego komórce ruchu oporu - opowiadał. Poznając historię 

Zapoznając się z historią i raportami rotmistrza Pileckiego autor książki przyznał, że przechodził kryzys pisarski. - Spędziłem 10 lat na Bliskim Wschodzie pisząc o tamtejszych wojnach i mam wrażenie, że moje artykuły pozostawały bez żadnego wpływu na sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych przez amerykańską armię - powiedział Jack Fairweather. - W tym kontekście do głębi wzruszyła mnie trwałość Witolda Pileckiego. Nigdy się nie poddał, ani będąc w obozie ani prowadząc walkę przeciw komunistom po zakończeniu wojny. Uważam, że przywróciło mi to wiarę w sens pisarstwa i mojej dziennikarskiej kariery - wyjaśnił rozmówca Anny Lisieckiej. 

Wystawa berlińska 

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego przygotował opartą na wynikach najnowszych badań wystawę, która ukazuje dobrowolną misję Witolda Pileckiego w Auschwitz. Pilecki udał się tam, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy, a następnie poinformować świat o ich charakterze i skali. 

- Miałem przyjemność prowadzenia współpracy z Instytutem Pileckiego wykorzystując część badań, które wykonałem pod kątem książki do organizacji wystawy - powiedział Jack Fairweather. - Tak naprawdę możliwość opowiedzenia historii Pileckiego przy użyciu innych środków wyrazu jest dla mnie czymś interesującym - podkreślił dziennikarz. 

***

Jack Fairweather (ur. 1978) jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem. Był korespondentem wojennym osadzonym w wojskach brytyjskich podczas inwazji na Irak w 2003 roku, a także szefem biura "The Daily Telegraph" w Bagdadzie, relacjonował wojnę w Afganistanie dla "The Washington Post".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Anna Stempniak 

Rozmawiała: Anna Lisiecka 

Gość: Jack Fairweather (brytyjski pisarz, dziennikarz)

Data emisji: 27.09.2020 r. 

Godzina emisji: 21.30

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

Berlińska wystawa Instytutu Pileckiego "Wydarzeniem Historycznym Roku 2019"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 19:58
Międzynarodowa ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", prezentowana w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego, zwyciężyła w 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2019" w kategorii "wystawa". O jej przesłaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego, współkurator nagrodzonej wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 06:00
Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Tym razem będą to Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie. Uroczystość odbędzie w Markach koło Warszawy w ramach projektu "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski pisarz w Warszawie: rtm. Pilecki jako pierwszy informował o horrorze Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 22:50
- Pierwsze raporty o horrorze dziejącym się w KL Auschwitz opracowywał rtm. Witold Pilecki - podkreślił brytyjski dziennikarz i pisarz Jack Fairweather, który odwiedził Warszawę w związku z promocją swojej książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego".
rozwiń zwiń