Białystok to nie panna na wybiegu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 22:20
Jak twierdzą mieszkańcy stolicy Podlasia, to miasto ma w sobie to "coś" i może stać się nawet Europejską Stolicą Kultury.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy na temat Białegostoku w programie Rozdroża Kultury

Białystok kojarzy się głównie z zagłębiem muzyki disco polo. Wielu nie wie o tym, że jest to także zagłębie teatru, filmu i wielokulturowości. To właśnie z Białegostoku pochodzą bracia Warner. Białostoczaninem jest także Ludwik Zamenhof, twórca międzynarodowego języka esperanto.

Stolica Podlasia jest miejscem, gdzie mieszają się różne kultury. Nad rzeką Białą mieszkają Polacy, Białorusini, Żydzi i Romowie. - Podlasie jest takim regionem, gdzie w swojej historii i obecnie współżycie różnorodności było zawsze wzorcowym - mówił Stanisław Stankiewicz, prezydent Centralnej Rady Romów.

Umiejętność współistnienia to główny atut Białegostoku. Jak stwierdził Jędrzej Dandziłło, twórca wydarzeń kulturalnych m.in.Up to Date Festival Ambient Park, to współistnienie jest dla mieszkańców Białegostoku czymś naturalnym.

 - Chcemy zdiagnozować coś, co zawsze tutaj było jak czyste powietrze. Myśmy nie zdawali sobie sprawy z istnienia czystego powietrza, dopóki nie przyjechali ludzie z Śląska i nie powiedzieli, że tutaj po prostu dopiero można żyć. Teraz poszliśmy po rozum do głowy i rozejrzeliśmy się wokół siebie i doszliśmy do wniosku, że takim czystym powietrzem jest nasza umiejętność współistnienia - mówi Dandziłło.

Białystok to kolejne miasto, które postanowiło kandydować do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Sławomir Mojsiuszko uważa, że w tym konkursie piękności, jakim jest ubieganie się o miano Stolicy Kultury zadaje się pytania, których nie znoszą feministki, na przykład czy dobrze gotujesz, jaki masz rozmiar itd.

- My mamy coś w sobie, nie musimy się tutaj kręcić jak panny na wybiegu. Jesteśmy w stanie przygotować coś, co jak sądzę za cztery lata zmieni myślenie nie tylko o nas, ale i nasze i na to liczymy.

Pałac
Pałac Branickich w Białymstoku

Władze Białegostoku są przekonane, że "to coś" zadziała. Mimo, że mają sporo do nadrobienia w sferze kultury, wierzą w to, że Białystok ze stolicy Podlasia przemieni się w Europejską Stolicę Kultury. - Nawet, jeżeli odczuwamy pewien niedosyt, jeżeli przez porównanie z innymi miastami sami siebie postrzegamy nieco gorzej, to jest to najlepszy punkt startu - uważa Tadeusz Arłukowicz, zastępca prezydenta miasta ds. kultury.

Więcej o Białymstoku, staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury, a także kulturalnych  planach na przyszłość w "Rozdrożach Kultury". W rozmowie udział wzięli redaktor Dorota Sokołowska z Radia Białystok, Tadeusz Arłukowicz, zastępca prezydenta miasta ds.kultury, Sławomir Mojsuszko z Urzędu Miasta, Fundacja M.I.A.S.T.O.Białystok, Jędrzej Dondziłło, twórca wydarzeń kulturalnych m.in. Up to Date Festival Ambient Park oraz Stanisław Stankiewicz, prezydent Centralnej Rady Romów.Rozmawiał Andrzej Matul(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr jest wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 20:09
W czasach kryzysu następuje mobilizacja niezwykłych postaci w życiu teatralnym. Podejmują się one bardzo trudnych zadań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kulturalna Europa" o Grecji i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 23:00
W audycji "Kulturalna Europa" o książce "Greckie pomidory" i seminarium poświęconym Michaiłowi Czechowowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat „Kontaktu”

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 20:09
Krytycy o Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toruń stolicą kultury?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 21:05
W Rozdrożach Kultury rozpoczynamy cykl prezentacji 11 polskich miast kandydujących do miana EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2016
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bydgoszcz kandydatem do miana Kulturalnej Stolicy Europy 2016

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 22:20
Wygrana przyczynić się ma do tego, że Bydgoszcz stanie się silnym ośrodkiem kulturalnym w całym regionie.
rozwiń zwiń