"Sonety krymskie" w wersji Krzysztofa Napiórkowskiego. "Wiersz musi mieć to coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 09:00
"Sonety krymskie" Adama Mickiewicza są często wykorzystywane przez twórców jako kanwa, cytat albo punkt odniesienia - to nad nimi męczył się Adam Miauczyński w "Dniu świra" Marka Koterskiego, to do nich muzykę skomponował Stanisław Moniuszko, a wyśpiewał je m.in. Chór Polskiego Radia. Teraz na muzyczny warsztat wziął je Krzysztof Napiórkowski.
Okładka wydawnictwa Sonety krymskie NapiórkowskiMickiewicz
Okładka wydawnictwa "Sonety krymskie" Napiórkowski/MickiewiczFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
34:16 2020_10_09 21_11_14_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Sonety krymskie" we współczesnej wersji (Kulturalna Jedynka)

Krzysztof Napiórkowski - pieśniarz, wokalista, pianista i kompozytor - niedawno sięgnął po pomnikową postać Adama Mickiewicza i wydał płytę "Mickiewicz. Sonety krymskie". Napisana do niej muzyka przybliża słuchaczom XIX-wieczną poezję do czasów współczesnych.

- Dwa lata temu podróżowaliśmy z córką po Europie i byliśmy w różnych miastach, gdzie odwiedzaliśmy galerie i muzea. W podróży zdarza się też być w miejscach, gdzie nie planowało się być. Jednym z takich miejsc był Budapeszt. Tam w Muzeum Narodowym stoi piękny fortepian należący do Beethovena, przy którym zatrzymałem się na dłużej i rozmyślałem na temat czasów romantycznych (…). Jakież było moje zdumienie, kiedy po powrocie domu, przeglądając biblioteczkę, znalazłem książkę Mickiewicza i otworzyła się ona na "Sonetach krymskich". Nieśmiało zacząłem czytać te utwory i okazało się, że są one bardzo muzyczne - opowiada Krzysztof Napiórkowski.

Źródło: Musicom/Krzysztof Napiórkowski, "Cisza Morska"

Inspiracja, która sama przyszła

Gość Jedynki przyznaje, że cały program napisał w ciągu kilku tygodni. - To była inspiracja, która właściwie sama do mnie przyszła (…) Wiersz musi mieć to coś, co spowoduje, że nagle pojawi się jakaś myśl, że można byłoby zrobić z tego pieśń - przyznaje Krzysztof Napiórkowski.

Zdaniem Krzysztofa Napiórkowskiego Adam Mickiewicz ukazał w "Sonetach krymskich" poetycką relację z podróży.

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Data emisji: 9.10.2020

Godzina emisji: 21.11

DS

Czytaj także

Powstańcze koncerty Mieczysława Fogga

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 16:23
To niezbyt znany fragment życiorysu słynnego pieśniarza Warszawy. Mieczysław Fogg swym śpiewem dodawał ducha walczącym powstańcom, a ostatni koncert odbył się już po podpisaniu kapitulacji 3 października 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Zygmuntowicz: Białorusini są mistrzami życia w rozkroku

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 09:29
- Białorusini są mistrzami życia w rozkroku, ponieważ jest to rzeczywistość, w której są, od niej nie da się uciec - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Białoruś - autor książki "Białoruś imperium kontrastów" Artur Zygmuntowicz. To książka wymykającą się definicjom. Jest jednocześnie reportażem, publikacją podróżniczą, zbiorem zabawnych anegdot oraz błyskotliwych obserwacji socjologicznych, do których materiał został zebrany przez autora podczas czterech podróży do tego kraju, w tym dwóch rowerowych. A jaka jest Białoruś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowe oblicze Ireny Kwiatkowskiej - archiwalne nagrania

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 06:00
Była "kobietą pracującą", ciotką Ryszarda Ochódzkiego i mamą Pawła Jankowskiego, ale czy pamiętamy jej znakomite role radiowe? Irena Kwiatkowska to wielki i bogaty rozdział radiowej historii - laureatka Złotego, a później Diamentowego Mikrofonu, aktorka występująca w licznych słuchowiskach dla dzieci i dla dorosłych, a także kabaretach zarchiwizowanych przez Polskie Radio. 
rozwiń zwiń