W tym filmie Whoopi Goldberg dała prawdziwy koncert komediowego aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 09:20
Znakomita aktorka, zdobywczyni wielu nagród, ulubienica publiczności. Właśnie kończy 65 lat. Bohaterką audycji "Magazyn bardzo filmowy" jest Whoopi Goldberg.
Whoopi Goldberg podczas ceremonii rozdania Oscarów w 2016 roku
Whoopi Goldberg podczas ceremonii rozdania Oscarów w 2016 rokuFoto: Kathy Hutchins/shutterstock

Posłuchaj
36:33 2020_11_12 21_11_32_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 W tym filmie Whoopi Goldberg dała prawdziwy koncert komediowego aktorstwa (Kulturalna Jedynka)

 

klaps kino film kinematografia akcja 1200.jpg
Kino w Programie 1 Polskiego Radia

Whoopi Goldberg (właśc. Caryn Elaine Johnson, ur. 13 listopada 1955 w Nowym Jorku) na scenę trafiła w wieku ośmiu lat. Przełomem w jej karierze była rola Celie w "Kolorze purpury" Stevena Spielberga, za którą była nominowana w 1986 roku do nagrody Oscara w kategorii najlepsza aktorka.

- Wielka kariera Whoopi Goldberg zaczęła się od roli dramatycznej. W filmie "Kolor purpury" była udręczoną żoną, mieszkanką rasowego getta, bez buntu znoszącą swój los - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Kołodyński, historyk kina. 

W większości ról filmowych z lat 80. XX wieku grała kobiety o wyrazistych i mocnych charakterach. Były to głównie role komediowe, jak we "Włamywaczce" (1987), "Śmiercionośnej ślicznotce" (1987), "Jumpin' Jack Flash" (1986), ale także role w dramatach, jak w "Sercu Klary". Za rolę wróżki-oszustki w filmie "Uwierz w ducha" (1990) otrzymała Oscara. 

Czytaj także:

- Ona jest niezrównana przede wszystkim w komediach. W jej ogromnej filmografii jest ich bez liku. Chyba najlepszą pozostaje jednak rola fałszywego medium z Brooklynu, z którym nieoczekiwanie nawiązuje kontakt prawdziwy duch. Scena, w której zostaje zmuszona do tego, by oddać zakonnicom czek to prawdziwy koncert komediowego aktorstwa. Oscar w pełni zasłużony - ocenił gość radiowej Jedynki.

Whoopi Goldberg ma na koncie udział w kilkudziesięciu filmach i serialach. Użyczyła swojego głosu wielu postaciom z filmów animowanych. Jest też reżyserką, scenarzystką i producentką. Prowadzi programy radiowe i telewizyjne. Czterokrotnie prowadziła galę rozdania Oscarów.


Trailer filmu "Uwierz w ducha". Profil: Movieclips Classic Trailers


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Słuchacze opowiedzieli o - ich zdaniem - najwspanialszych kreacjach filmowych czarnoskórych aktorek i aktorów. 

"Boże Ciało" Jana Komasy otrzymało nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz (Mateusz Pacewicz) oraz aktor (Bartosz Bielenia). Szansę na statuetkę za najlepszą reżyserię ma także Agnieszka Holland, twórczyni "Szarlatana".

Ponadto przywołaliśmy legendę Steve'a McQueena, zmarłego 40 lat temu amerykańskiego gwiazdora. Zapowiedzieliśmy również zaczynający się 14 listopada XXVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage w Toruniu.

#MagazynBardzoFilmowy czwartek 21:00-21:30 ☎️ Dzwońcie 🔸 22 645 22 05 🔸 i nagrywajcie swoje wypowiedzi na naszą...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Środa, 11 listopada 2020

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Andrzej Kołodyński (historyk kina)

Data emisji: 12.11.2020 

Godzina emisji: 21.10

kk

Czytaj także

Odszedł legendarny James Bond. Sean Connery nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 14:00
W wieku 90 lat zmarł Sean Connery wybitny aktor i najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda. Connery wprowadził tę postać wprowadził na wielki ekran. W rolę agenta 007 wcielił się siedmiokrotnie.  
rozwiń zwiń