Premiera na kanale "Radiobook"! "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 07:50
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to arcydzieło literatury "ku pokrzepieniu serc" - "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jerzego Zalewskiego.
Kolejna premiera na kanale Radiobook
Kolejna premiera na kanale RadiobookFoto: PR

Posłuchaj
02:15 PR1_MPLS 2020_11_15-20-32-52.mp3 Premiera na kanale "Radiobook": "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza (Kulturalna Jedynka)

czytaj więcej
radiobooki free shutt 1200 .jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

"Krzyżacy" to jedna z najsłynniejszych powieści Henryka Sienkiewicza, która doczekała się w 1960 roku słynnej filmowej adaptacji w reżyserii Aleksandra Forda.

Henryk Sienkiewicz najpierw publikował historię konfliktu polsko-krzyżackiego, którego akcja rozgrywa się od śmierci królowej Jadwigi do zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, na łamach warszawskiego "Tygodnika Ilustrowanego". Odcinki pojawiały się od roku 1897 roku przez trzy lata.

Rok 1900 przyniósł pierwsze wydanie "Krzyżaków" w formie książkowej. Recenzenci interpretowali dzieło jako sprzeciw przeciwko postępującej w zaborze pruskim germanizacji. Stąd przedstawienie w powieści Polaków, którzy w kulminacyjnym momencie roznoszą pod Grunwaldem aroganckich Krzyżaków.

"Krzyżaków" nie tylko zekranizowano, lecz również przetłumaczono na 25 języków. W wydaniu dźwiękowym powieść prezentuje Jerzy Zalewski.

Filmowa adaptacja "Krzyżaków" została najlepszym polskim filmem 1960 roku, brała też udział w konkursie na festiwalu w Wenecji.

Czytaj też:

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 15.11.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kh

Czytaj także

"Sonety krymskie" w wersji Krzysztofa Napiórkowskiego. "Wiersz musi mieć to coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 09:00
"Sonety krymskie" Adama Mickiewicza są często wykorzystywane przez twórców jako kanwa, cytat albo punkt odniesienia - to nad nimi męczył się Adam Miauczyński w "Dniu świra" Marka Koterskiego, to do nich muzykę skomponował Stanisław Moniuszko, a wyśpiewał je m.in. Chór Polskiego Radia. Teraz na muzyczny warsztat wziął je Krzysztof Napiórkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gorsza siostra". Nowa książka Justyny Bednarek i Jagny Kacznowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:04
Wspólnie stworzyły cykl powieściowy "Ogród Zuzanny", "Galopem po szczęście", "Okruchy dobra" - książki bardzo popularne wśród czytelniczek i czytelników choć poruszające trudne tematy. Teraz powstała powieść "Gorsza siostra", której od dziś (26.10) można słuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Kuncewiczowa, autorka kobiecej powieści psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 21:11
Dokładnie 30 października mija 125 rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej pisarki, felietonistki, tłumaczki, autorki powieści psychologicznych, która ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Jest to okazja do opowiedzenia o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości.
rozwiń zwiń