Coraz więcej firm popiera program Dostępność Plus. Znamy nowe dane resortu rodziny

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:30
Program Dostępność Plus, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym osobom o szczególnych potrzebach, ma już 199 partnerów po tym, jak w poniedziałek dołączyło do niego kolejnych 16 podmiotów - poinformowało we wtorek MFFiPR.
W Polsce żyje ok. 5-7 mln osób z dysfunkcjami.
W Polsce żyje ok. 5-7 mln osób z dysfunkcjami.Foto: shutterstock/VGstockstudio

Według komunikatu przysłanego przez resort, Partnerstwo na rzecz dostępności, którego ideą jest promocja dostępności i równości szans, to zobowiązanie współpracy na rzecz realizacji założeń programu Dostępność Plus. Resort chce realizować program w szerokim partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami.


"Mimo niełatwej sytuacji społecznej staramy się, aby w czasie pandemii nie zapomniano o dostępności. Prowadzimy wiele działań, dzięki którym seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami będą mogli normalnie funkcjonować w tym trudnym czasie" – wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, cytowana w komunikacie. Jako przykład podała wideoinfolinię utworzoną z myślą o osobach głuchych potrzebujących informacji dotyczących COVID-19, z której skorzystały już setki osób.

wózek inwalidzki shutterstock niepełnosprawność 1200x660.jpg
Minister rodziny: rząd troszczy się o osoby niepełnosprawne, wzrosną nakłady na ich wsparcie

Kolejne firmy uczestniczą w Dostępność Plus

Według ministerstwa, do tej pory w gronie partnerów na rzecz dostępności było ponad 180 podmiotów. 16 listopada dokument podpisało 16 kolejnych: Fundacja Aprobata, Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne, Spektrum Autyzmu.pl, Urząd Gminy Borki, Fundacja Mili Ludzie, Fundacja Flexi Mind, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start", Broomee Technologies, BDB.IT sp. z o.o., Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych INTEGRALIA, Urząd Miasta Jelenia Góra, pl.grants Sp. z o.o., Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Miasta Nysa, Fundacja Pomóż Innym, Fundacja Ładne Historie oraz Invictus Sp. z o.o.


Jak poinformowała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w programie Dostępność Plus zostało uruchomionych już 90 procent zaplanowanych działań. Jego budżet wynosi 23 miliardy złotych. Rośnie też grono ambasadorów dostępności, które od poprzedniego roku powiększyło się o 47 partnerów.

shutterstock niepełnosprawni praca 1200.jpg
Olbrzymie środki na wsparcie osób niepełnosprawnych. Rząd zwiększa finansowanie i dostępność programów

Jakie są założenia programu? 

"Nasi partnerzy dostrzegają potrzebę podejmowania działań na rzecz dostępności. To jeden z celów programu Dostępność Plus, który ma nie tylko likwidować bariery architektoniczne, lecz także mentalne. Chcemy, aby dzięki Partnerstwu na rzecz Dostępności wiedza na temat poprawy jakości życia osób ze szczególnymi potrzebami była rozpowszechniana i promowana" – pokreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Realizowany od dwóch lat program Dostępność Plus wspiera inwestycje m.in. w obszarach architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji, by zapewnić swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach, m.in. osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom.


PR24/IAR/PAP/sw


Czytaj także

Minister rodziny: wygasające orzeczenia o niepełnosprawności będą przedłużane

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 21:57
- W ustawie antykryzysowej wprowadzamy zmiany, które pozwolą przedłużyć orzeczenia o niepełnosprawności osobom, którym one wygasają - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2 tys. zł. dofinansowania dla pracowników. Gowin: to instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 16:02
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że zostaną uruchomione narzędzia wsparcia dla branż dotkniętych nowymi obostrzeniami, które sprawdziły się już podczas wiosennego lockdownu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już ponad 10 tys. osób poprosiło o pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 11:27
Ponad 10 tys. osób poprosiło o pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów; prawie tyle samo wolontariuszy zgłosiło się, by w czasie epidemii nieść pomoc osobom starszym - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń