Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 07:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji Marcina Hycnara.
Kolejna premiera na kanale Radiobook
Kolejna premiera na kanale RadiobookFoto: PR

Posłuchaj
38:44 2020_11_29 22_12_37_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook" - "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza (Kulturalna Jedynka)

 

czytaj więcej
radiobooki free shutt 1200 .jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza ukazała się po raz pierwszy w 1925 roku, kiedy Witkacy był już uznanym twórcą, zarówno pisarzem, jak i malarzem. W "Pożegnaniu jesieni" przekonująco przedstawił proces dekadencji niejakiego Anatazego Bazakbala, który doprowadził do samobójczej śmierci swoją żonę. Historia rozgrywa się na tle, postępującego zdaniem Witkacego, upadku filozofii, sztuki i religii oraz nieuchronnego końca indywidualizmu.

Czytaj też:

Co z dzisiejszej perspektywy może zaskakiwać, a może nawet wręcz szokować, po premierze "Pożegnanie jesieni" nie miało dobrych recenzji. Nie wszyscy brali powieść Witkacego na poważnie, mając w pamięci jego liczne wcześniejsze szyderstwa i żarty. Jest ona jedna wspaniałym zapisem stanów psychicznych oraz dyskursów na temat życia.

W 1989 roku Mariusz Treliński wspaniale przedstawił to w swoim głośnym filmie z genialnymi kreacjami Grażyny Treli, Marii Pakulnis, Jana Frycza i Jana Peszka.

Historię przedstawioną w powieści Witkacego znakomicie zinterpretował na potrzeby audiobooka Marcin Hycnar, ceniony aktor serialowy (m.in. "Barwy szczęścia", "Czas honoru") i filmowy.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Czytaj też
student wystawa 1200.jpg
Kultura studencka. Czy jest potrzebna?

Ponadto w audycji:

- Powstanie Listopadowe w poezji i literaturze

- Gry planszowe Narodowego Centrum Kultury

- Warszawskie Spotkania Teatralne i Festiwal Boska Komedia

- "Wieczór baletów polskich" w Operze na Zamku w Szczecinie 

- Recenzja Ewy Heine ze spektaklu "Pod wspólnym niebem", który od końca października dostępny jest w internecie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 29.11.2020 

Godzina emisji: 22.12

kh

Czytaj także

"Sonety krymskie" w wersji Krzysztofa Napiórkowskiego. "Wiersz musi mieć to coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 09:00
"Sonety krymskie" Adama Mickiewicza są często wykorzystywane przez twórców jako kanwa, cytat albo punkt odniesienia - to nad nimi męczył się Adam Miauczyński w "Dniu świra" Marka Koterskiego, to do nich muzykę skomponował Stanisław Moniuszko, a wyśpiewał je m.in. Chór Polskiego Radia. Teraz na muzyczny warsztat wziął je Krzysztof Napiórkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gorsza siostra". Nowa książka Justyny Bednarek i Jagny Kacznowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:04
Wspólnie stworzyły cykl powieściowy "Ogród Zuzanny", "Galopem po szczęście", "Okruchy dobra" - książki bardzo popularne wśród czytelniczek i czytelników choć poruszające trudne tematy. Teraz powstała powieść "Gorsza siostra", której od dziś (26.10) można słuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Kuncewiczowa, autorka kobiecej powieści psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 21:11
Dokładnie 30 października mija 125 rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej pisarki, felietonistki, tłumaczki, autorki powieści psychologicznych, która ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Jest to okazja do opowiedzenia o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości.
rozwiń zwiń