Wspomnienie o aktorce teatralnej i filmowej Katarzynie Łaniewskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 09:30
W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła aktorka Katarzyna Łaniewska, znana szerokiej publiczności m.in. z seriali "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby". Artystka była związana m.in. z warszawskimi teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum. Miała 87 lat.
Katarzyna Łaniewska
Katarzyna ŁaniewskaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów archiwalnych wywiadów i słuchowisk z Katarzyną Łaniewską. O aktorce w radiowej Jedynce opowiedzieli: prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Krzysztof Szuster, aktorka Bernadetta Machała oraz poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy Ernest Bryll.

Posłuchaj
43:30 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_12_08 PR1_23_10_31_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wspomnienie o aktorce teatralnej i filmowej Katarzynie Łaniewskiej (Kulturalna Jedynka)

 

EN Katarzyna Łaniewska 1200 czb.jpg
"Twarda i z ogromnym poczuciem humoru". Halina Łabonarska wspomina Katarzynę Łaniewską

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 roku w Łodzi. Podczas wojny jej ojciec został zamordowany w obozie w Auschwitz. Przeżyła Powstanie Warszawskie wraz z matką i rodzeństwem. Przeszła przez obóz w Pruszkowie. Po wojnie wstąpiła do harcerstwa. W 1955 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, debiutowała 26 listopada tego samego roku. 

Pod koniec lat 70. związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum. W stanie wojennym brała udział w patriotycznych koncertach poetycko-muzycznych. Współpracowała z księdzem Jerzym Popiełuszką. Uczestniczyła w kolportażu podziemnych wydawnictw, była kolporterką "Tygodnika Mazowsze".

Była zaangażowana w działalność społeczną - przez lata opiekowała się Domem Aktora Weterana w Skolimowie, kwestowała na warszawskich Powązkach, brała udział w ogólnopolskiej akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".

Dzisiaj w nocy zmarła Katarzyna Łaniewska, aktorka warszawskich teatrów: Polskiego, Dramatycznego, Ateneum, Narodowego....

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Poniedziałek, 7 grudnia 2020

Nie tylko "Plebania"

Łaniewska występowała w warszawskich teatrach: Polskim (1955-1959, 1983-1995), Dramatycznym (1959-1962, 1966-1977), Narodowym (1962-1966) i Ateneum (1977-1983). Szeroka publiczność kojarzy ją najbardziej z serialem "Plebania", w którym kreowała postać gospodyni księdza, babci Józi. Występowała też w serialach "Czterdziestolatek", "Klan", "Gruby", "Ojciec Mateusz" i "Na dobre i na złe". Zagrała również kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji i słuchowiskach Polskiego Radia.

Na wielkim ekranie można ją było oglądać m.in. jako Solską w filmie "Kogel-mogel" w reżyserii Romana Załuskiego, a także jako służącą Gajowca w "Przedwiośniu" Filipa Bajona i kierowniczkę domu dziecka w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego. Wcieliła się w postać Anny Walentynowicz w filmie "Smoleńsk" Antoniego Krauzego.

Czytaj także:

Zajmowała się również dubbingiem. Swojego głosu użyczyła m.in. postaciom z filmów: "Wiedźmy", "Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy", "101 dalmatyńczyków" czy "Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli". Była jedną z prowadzących telewizyjny program "Ziarno".

Aktorka zdobyła szereg nagród i wyróżnień, m.in. w 2006 roku za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej".

Niespełna dwa tygodnie temu artystka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Bardzo smutna wiadomość. Do domu Ojca odeszła wspaniała aktorka, mistrzyni polskiej mowy Katarzyna Łaniewska. W stanie...

Opublikowany przez Jana Kasprzyka Poniedziałek, 7 grudnia 2020

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 8.12.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

Jedynka/IAR/PAP/kk

Zobacz więcej na temat: odeszli 2020
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dawał z siebie wszystko wszystkim". Wspominamy Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 08:50
Odtwórca niezapomnianych ról w "Ziemi Obiecanej", "Weselu", "Dantonie" czy "Korczaku", uważany przez wielu krytyków za jedną z najciekawszych osobowości polskiej sceny teatralnej i filmowej ostatnich kilkudziesięciu lat, zmarł w poniedziałek (19.10) w wieku 78 lat. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy Wojciecha Pszoniaka i słuchaliśmy fragmentów archiwalnych rozmów z tym wybitnym aktorem. Wspominali go także wieloletni koledzy i partnerzy sceniczni. 
rozwiń zwiń