43:02 kulturalnajedynka.wav "Magnezja" - western w polskich realiach. "Staraliśmy się nie zgubić regionalnej nuty" (Kulturalna Jedynka)
Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Podążamy za czterema wątkami, których bohaterowie są powiązani ze sobą nicią wzajemnych zależności.
Po śmierci szefa i ojca, władzę w przestępczym klanie Lewenfiszów przejmuje Róża. Razem z siostrami kontynuuje szemrane interesy i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom przewodzonym przez konserwatywnego Lwa.
Tymczasem nierozłączni bracia Albin i Albert Hudini wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą Heleny chcą okraść bank Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona.
Magazyn bardzo filmowy w PR1
To zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Kochaj. To, co wydarzy się wkrótce, będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem.
Film Macieja Bochniaka pt. "Magnezja" to gangsterska tragikomedia, autorska wersja easternu, w którym na odciętym od reszty kraju skrawku ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru.
W obsadzie m.in.: Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Małgorzata Gorol, Borys Szyc, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska, Bartosz Bielenia i Piotr Głowacki. Muzykę do obrazu skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.
"Chcieliśmy stworzyć własną wersję filmu historycznego"
- Bardzo mi zależało na tym, żeby współczesnego widza zanurzyć w przeszłość II RP, która nie będzie lekturą czy kolejnym życiorysem marszałka Józefa Piłsudskiego tylko inną twarzą Polski - powiedział w rozmowie z Joanną Sławińską Maciej Bochniak.
"Magnezja" to western przeniesiony w polskie realia, eastern. Reżyser podkreślił, że ta "regionalna nuta" jest dla niego bardzo ważna. - Wyszedł nam eastern. Akcja się dzieje w Polsce, film jest poczyniony przez polskich twórców. Staraliśmy się nie zgubić tej regionalnej nuty - podkreślił.
W filmie znajdziemy świetne pomysły scenariuszowe i zaskakujące pomysły obsadowe - jedną z sióstr Lewenfisz gra Borys Szyc. Gość radiowej Jedynki przypomniał, że scenariusz tworzył wraz z Mateuszem Kościukiewiczem (panowie już wcześniej współpracowali przy okazji filmu "Disco Polo").
- Od początku stwierdziliśmy, że chcemy zrobić film, który nie będzie się trzymał schematów, nie będzie obciążony pod względem historycznym. Chcieliśmy stworzyć własną wersję filmu historycznego, zabawić się tym, co nas w kinie inspiruje, tym, co sami chcielibyśmy w kinie zobaczyć - wyjaśnił.
Reżyser jednocześnie zaznaczył, że nie jest to eksperyment dla samego eksperymentu. Wytłumaczył, że do roli, którą zagrał Szyc, nie znalazła się odpowiednia aktorka. - To wszystko było bardzo ekscytujące na wszystkich płaszczyznach. Układanka, w której się wszyscy zatopiliśmy z wielką radością - stwierdził.
W "Magnezji" widać nawiązania do kina Quentina Tarantino. Bochniak przyznał, że inspirował się "Django". - Ujęło mnie, że Tarantino podszedł do tematu handlu niewolnikami w sposób typowy filmowy, nie bazując na źródłach historycznych - wskazał i dodał, że amerykański reżyser był tylko jednym ze źródeł inspiracji.
- Jako filmowcy możemy czerpać z życia albo czerpać z kina. Ja jestem tym, który czerpie z kina. Moje filmy są jakąś rozmową z kinem, które mnie fascynuje, które mnie ukształtowało i które przerabiam po swojemu - powiedział.
"To mój hołd dla Ennio Morricone, który odszedł od nas niedawno, a którego byłem gorącym fanem" - zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Janem A.P. Kaczmarkiem. W audycji "Kulturalna Jedynka" można posłuchać także utworów skomponowanych do "Magnezji", które kompozytor udostępnił Programowi 1 Polskiego Radia.
Magnezja - teaser PL (Official Trailer). Profil: Kino Helios Polska
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Rozmowa z aktorem Piotrem Głowackim, grającym główną rolę w filmie "Mistrz" (reż. Maciej Barczewski). To historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau.
Filmy "Magnezja" i "Mistrz" walczą o gdyńskie Złote Lwy. Patronem medialnym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (online, 8-12.2020 r.) jest Program 1 Polskiego Radia.
Na koniec audycji, w związku z rocznicami 13 grudnia 1981 roku i 50-leciem Grudnia '70 przyjrzeliśmy się temu, jak kino pokazywało te wydarzenia. Usłyszeć można materiał archiwalny z (nieżyjącym) reżyserem filmu "Czarny czwartek" Antonim Krauze.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Joanna Sławińska
Data emisji: 11.12.2020 r.
Godzina emisji: 23.10
ans/kk