Pisarz, dramaturg, autor ponad 150 słuchowisk radiowych. Wspomnienie o Henryku Bardijewskim

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:25
W "Kulturalnej Jedynce" wspominaliśmy zmarłego niedawno w wieku 88 lat pisarza Henryka Bardijewskiego, autora powieści, dramatów, tekstów kabaretowych. Henryk Bardijewski był też jednym z filarów Teatru Polskiego Radia jako autor wielu słuchowisk. 
Henryk Bardijewski
Henryk Bardijewski Foto: PAP/Tomasz Gzell

Henryk Bardijewski debiutował w 1955 roku. W swoim dorobku artystycznym ma kilkanaście tomów opowiadań, w tym "Rysunki na piasku", "Lustra" czy "Kraina intymności". Jest też autorem powieści, utworów satyrycznych i sztuk teatralnych. Realizatorami słuchowisk według jego tekstów byli znani reżyserzy radiowi, w tym Janusz Kukuła, Juliusz Owidzki i Zbigniew Kopalko. Jego słuchowiska radiowe nadawane były w wielu radiofoniach europejskich, między innymi niemieckiej, włoskiej, czeskiej, angielskiej i francuskiej.

Posłuchaj
37:43 2020_12_18 21_11_25_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wspomnienie o Henryku Bardijewskim (Kulturalna Jedynka)

 

Niebanalna znajomość 

Z Henrykiem Bardijewskim przyjaźnił się reżyser i pisarz - Maciej Wojtyszko, który wspomina, że ich znajomość zaczęła się dosyć niebanalnie. - Poznałem Henryka w ten sposób, że popełniłem nieświadomy plagiat - zdradza reżyser. - Napisałem sztukę do telewizji o tym, że przedmioty się buntują i rzucają na ludzi, a w tym samym czasie Henryk pisał podobne słuchowisko. (...) Poczułem daleko posunięte pokrewieństwo dusz, bo jeżeli dwóch ludzi w tym samym czasie pisze coś bardzo podobnego to jest pokrewne i długo czytałem to co on napisał - opowiada. 

"Wprowadzenie w świat literatury"

Henryk Bardijewski miał też w swoim dorobku sztuki, słuchowiska i książki dla dzieci, między innymi "Baśń o latającym dywanie" i "Każdy może zostać... odkrywcą". Jak mówi córka pisarza (również pisarka) - Lilianna Bardijewska - ojciec wprowadził ją w świat literatury. - Podsunął mi pierwsze lektury, dzięki niemu bardzo wcześnie, jeszcze w szkole podstawowej, odkryłam literaturę oświeceniową - wspomina. - Byliśmy bardzo szczęśliwą  rodziną, świetnie się porozumiewaliśmy na poziomie kulturowym i te poziomy poczucia humoru i nas w domu obowiązywały na co dzień - dodaje. 

Ceniona twórczość

Słuchowiska pisarza wielokrotnie reżyserował Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Czy rozpoznałby teksty Henryka Bardijewskiego "w ciemno"? - Wystarczyło spojrzeć na imiona lub nazwiska bohaterów bym wiedział, że napisał to Henryk Bardijewski - stwierdza. - Jedną z cech charakterystycznych tej twórczości jest stosowanie tzw. imion znaczących, które z pozoru mogą wydawać się mylące. Czasami decydował się obdarzyć kogoś cechami przeciwnymi do imienia bohatera - zauważa Janusz Kukuła. 

Czytaj również: 


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk 

Data emisji: 18.12.2020 r. 

Godzina emisji: 21.11

IAR/ans 

Czytaj także

"Gdy byłem kimś innym" - poruszające śledztwo i opowieść o duchowej przemianie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:03
Oparta na doświadczeniach książka francuskiego dziennikarza śledczego Stéphane'a Allixa jest po trosze reportażem śledczym, po trosze opowieścią o głębokiej duchowej przemianie. Jednocześnie jest to namysł nad źródłem zła i jego powtarzalnością w historii. O książce opowiedziała tłumaczka Joanna Wojcik-Gehin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy znajdzie coś dla siebie". Janusz Kukuła o "Radiobooku" Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 09:00
- Gdyby nie Teatr Polskiego Radia, tych nagrań by nie było. To miejsce dla artystów. Wiedzieli to już ci, którzy radiofonię w Polsce tworzyli - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W podróży do odległego Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:50
Ostatnio zamiast dalekich podróży, musimy poprzestać na czytaniu o odległych krajach. W "Moich książkach" zaprosiliśmy więc do świata literatury Tajwanu. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się antologia współczesnych opowiadań tajwańskich "Na drugim brzegu". 
rozwiń zwiń