"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:12
W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znany utwór z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
Premiera na kanale Radiobook - Lata nauki Wilhelma Meistra Johanna Wolfganga von Goethego
Premiera na kanale "Radiobook" - "Lata nauki Wilhelma Meistra" Johanna Wolfganga von GoethegoFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
44:00 2021_01_10 22_12_42_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"! (Kulturalna Jedynka)

 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Bohater powieści Johanna Wolfganga von Goethego, tytułowy Wilhelm Meister, młody kupiec, wierzy, że jego powołaniem jest kariera aktora dramatycznego. Przekonania tego nabył po tym, jak rodzice kupili mu teatrzyk kukiełkowy. Mężczyzna dołącza więc do trupy teatralnej. Z nią występuje, podróżuje, odkrywa świat, poznaje ludzi, doświadcza rozmaitych uczuć. Młodzieniec głęboko wierzy w to, że teatr i literatura mogą zmienić świat.

Książka "Lata nauki Wilhelma Meistra" ukazała się w 1796 roku, gdy Goethe (1749-1832) cieszył się już wielką sławą. Dźwiękowa interpretacja powieści została zarejestrowana w 2001 roku, a dokonał jej ceniony aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Marek Bargiełowski. Autorem przekładu jest Piotr Chmielowski.

Johann Wolfgang von Goethe - Lata nauki Wilhelma Meistra #01. Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

- Ferie po królewsku online

Siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową - Ferie po królewsku online, której organizatorem jest minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych są publikowane propozycje online dla dzieci i młodzieży. Programy indywidualne uzupełniają wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami.

W akcji biorą udział: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.


Śniadanie na Wawelu, popołudnie w Warszawie, a bajka na dobranoc z Malborka? 😍 Ruszamy z wyjątkową akcją "Ferie po...

Opublikowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Poniedziałek, 4 stycznia 2021

- Muzeum Warszawy - wyprawa szlakiem zwierząt warszawskich

Przygoda, odkrywanie i wędrowanie z najbliższymi lub samodzielnie to istota Spacerów warszawskich. Muzeum Warszawy proponuje mikrowyprawy, które umożliwią oderwanie się od codzienności i doświadczenie czegoś nowego, ale bez potrzeby organizowania dalekich podróży. W trakcie spacerów można zajrzeć do miejsc nieodkrytych lub spojrzeć na te już znane z innej perspektywy. 


. 

- Festiwal Teatrów dla Dzieci online (od 4 do 15 stycznia)

Spektakle dla dzieci, które warto zobaczyć, takie, które poruszają ważne tematy i przypominają ulubione bajkowe postaci.

Myśleliście, że zapomnieliśmy o Waszym ulubionym festiwalu?! Nie ma takiej możliwości! W innej formule, ale......

Opublikowany przez Nowohuckie Centrum Kultury Poniedziałek, 28 grudnia 2020- zgłoszenia publikacji do Nagrody Literackiej Zakopanego (zgłoszenia są przyjmowane do 31 stycznia)

. 

Nagroda Literacka Zakopanego przyznawana jest corocznie żyjącym autorom najlepszych książek propagujących Zakopane i Tatry, wydanych w Polsce po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok ogłoszenia danej edycji nagrody.

- felieton teatralny Ewy Heine ("Rycerz Gwiazdy Wigilijnej" - Teatr Lalka).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 10.01.2020 r. 

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Ocalenie" Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 09:00
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Ocalenie" Josepha Conrada w interpretacji Adama Hanuszkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to klasyka francuskiej powieści romantycznej, "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta w interpretacji znakomitego aktora teatralnego, filmowego i serialowego Grzegorza Damięckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Listy z Podróży do Ameryki" Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Krzysztofa Kolbergera.
rozwiń zwiń