"Lord Jim" Josepha Conrada nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:00
Jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
Premiera na kanale Radiobook - Lord Jim
Premiera na kanale Radiobook - "Lord Jim"Foto: PR

Posłuchaj
42:05 2021_01_24 22_13_28_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Lord Jim" Josepha Conrada nową pozycją na kanale "Radiobook"! (Kulturalna Jedynka)

 

 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Powieść "Lord Jim" ukazała się w 1900 roku. Joseph Conrad pisał ją blisko dwa lata, ale wysiłek opłacił się, bo jest ona zgodnie uznawana za jedną z najwspanialszych w dorobku pisarza.

Autor przedstawił w niej losy tytułowego Lorda Jima, który chciałby postępować szlachetnie, jak przystało na dobrze wychowanego brytyjskiego oficera, lecz w obliczu zagrożenia, w sytuacji wymagającej podjęcia odpowiedniej decyzji zachowuje się niehonorowo. Cichcem opuszcza zagrożony zatonięciem statek i ratuje życie wraz z innymi, płynąc do brzegu szalupą. Wspomnienie tej chwili prześladuje go przez lata. Co gorsza, Lord Jim powtarza po latach swój błąd, co prowadzi do osobistej tragedii. Targany wyrzutami sumienia w końcu znajduje rozwiązanie…

Powieść w wydaniu dźwiękowym została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1983 roku. Dzieło Josepha Conrada wspaniale zinterpretował wybitny polski aktor Mieczysław Voit, którego fani seriali pamiętają z roli profesora Dąb-Rozwadowskiego z "Alternatyw 4", a wielbiciele filmów, chociażby z "Thais", "Dziejów grzechu" czy "Sanatorium pod Klepsydrą".


Joseph Conrad - "Lord Jim" #01. Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

- wspomnienie o Henryku Jerzym Chmielewskim,

W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, słynny Papcio Chmiel, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. W Programie 1 wspominał go popularny pisarz, autor scenariuszy do komiksów Jakub Ćwiek.

- obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie,

26 stycznia rozpoczynają się planowane aż do 2024 roku obchody jubileuszu 50. rocznicy rozpoczęcia prac nad odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie. Zamek został wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie we wrześniu 1944 roku. Po wielu latach niepewności o losy budowli i długim okresie wstrzymywania przez władze komunistyczne robót zmierzających do rekonstrukcji, w styczniu 1971 roku powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego. Wiosną 1971 roku przystąpiono do prac społecznych. W symbolicznym dniu 17 września 1971 roku, bez zgody władz, uroczyście położono pierwszą cegłę.  

Inauguracja obchodów jubileuszu 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Profil: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum


. 

- "Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów" - w ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak powstała publikacja inspirowana zbiorem archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu. Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej - Marta H. Milewska, a zilustrowała fanka "dziecięcej" kreski Agata Królak. Tematem opowieści jest ekologia i wpływ ludzi na środowisko naturalne,

 14. Katowicki Karnawał Komedii (28 stycznia - 7 lutego),

Jak co roku w czasie karnawału organizatorzy Katowickiego Karnawału Komedii zapraszają na niepowtarzalny repertuar spektakli z całej Polski. Z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia - impreza odbędzie się online.

Za kilka dni podnosimy wirtualną kurtynę festiwalu! Już dzisiaj zarezerwujcie czas na spektakle, które obejrzycie u nas ONLINE - ZA DARMO!

Opublikowany przez Katowicki Karnawał Komedii Niedziela, 24 stycznia 2021

- recenzja Ewy Heine ze spektaklu "Matka Makryna" w warszawskim Teatrze Studio.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 24.01.2021 r. 

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

"Mocny człowiek" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 07:51
Już od dziś (28.12) zapraszamy do słuchania powieści czołowego przedstawiciela Młodej Polski i krakowskiej bohemy, Stanisława Przybyszewskiego. Losy Henryka Bieleckiego na potrzeby projektu "Radiobook" wspaniale przedstawił wybitny polski aktor Czesław Wołłejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:12
W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znany utwór z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:20
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć tych z bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
rozwiń zwiń