Jakub Ćwiek: pogoda ducha Papcia Chmiela przenika wszystkie jego opowieści

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:00
W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, słynny Papcio Chmiel, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. W Programie 1 wspominał go popularny pisarz, autor scenariuszy do komiksów Jakub Ćwiek.
Henryk Jerzy Chmielewski (zdjęcie archiwalne 2018 rok)
Henryk Jerzy Chmielewski (zdjęcie archiwalne 2018 rok)Foto: Agencja Forum

Posłuchaj
42:11 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_01_24 PR1_22_13_28_Kulturalna_Jedynka.mp3 Jakub Ćwiek: pogoda ducha Papcia Chmiela przenika wszystkie jego opowieści (Kulturalna Jedynka)

 

- Historie o charakterystycznym zastępie, o harcerzach Romku i A'Tomku, którzy postanowili uczłowieczyć Tytusa, czyli małpę, poprzez pokazywanie mu harcerskiej drogi bardzo mocno na mnie oddziaływały - przyznał w audycji "Kulturalna Jedynka" Jakub Ćwiek.

- Oddziaływało to na mnie w takim stopniu - obok opowieści mojego dziadka - że wstąpiłem do harcerstwa przekonany, że to jest fantastyczna przygoda, świetna rzecz dla młodego dzieciaka - ogniska, przygody, akcje, inicjatywy społeczne - dodał, zwracając uwagę na edukacyjne walory komiksu.

Papcio Chmiel pap 1200.jpg
Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

- Wartość edukacyjna tych historyjek jest ogromna. Nie z tego względu, że pojawiają się tam bardzo istotne fakty historyczne, geograficzne czy biologiczne. Wszystkie te komisy pokazują, że uczenie się, rozwijanie się, poznawanie własnej historii czy pomaganie drugiemu człowiekowi jest zwyczajnie fajne - stwierdził.

Pacyfizm Papcia Chmiela przenika wszystkie jego opowieści


Czytelnicy przygód Tytusa, Romka i A'Tomka zwiedzili z bohaterami cały świat, przenosili się jednak nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Jak wskazał gość radiowej Jedynki, Papcio Chmiel w swoich komiksach unikał agresji, przemocy. W tomie o Powstaniu Warszawskim nie znajdziemy ani jednego zabitego Polaka czy Niemca.

- Pacyfizm Papcia Chmiela przenika wszystkie jego opowieści. To jest człowiek, który doświadczył takiego zła, że chciał skonstruować świat, w którym go nie ma. Udowodnił, że można - podkreślił Ćwiek.


Czytaj także:


To niezwykłe nawet wśród twórców historyjek dla dzieci

A jak rozmówca Anny Stempniak ocenia kreskę Chmielewskiego? - Jeżeli spojrzeć na te komiksy, to troszeczkę tak wyobrażamy sobie historyjki rysowane przez dzieci. Z drugiej strony - jest w tym ogromna precyzja, wielka konsekwencja rysownicza. Widać, że wszystko jest przemyślane - powiedział.

- Opowieści jest dużo. Fajnie by było skupić się teraz na tym, by te historyjki pokazywać, żeby je prezentować młodszym odbiorcom. To, co przemawiało przez te komiksy, do ostatnich kadrów, to była pogoda ducha Papcia Chmiela, chęć kontaktu z młodym odbiorcą, chęć opowiadania historii - wymienił Ćwiek.

- To naprawdę był Papcio. To był ktoś, kto naprawdę lubił dzieci, lubił z nimi rozmawiać, lubił im opowiadać, rozumiał ich język. To jest niezwykłe nawet wśród twórców historyjek dla dzieci i bardzo warte docenienia - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, w którym można posłuchać archiwalnych wypowiedzi Papcia Chmiela.

Henryk Jerzy Chmielewski, słynny Papcio Chmiel, urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. 

Karierę rysownika komiksów rozpoczął, rysując dla "Świata Przygód" kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak "Półrocze bumelanta" (rok 1951) czy "Witek Sprytek" (lata 1955-1956).

W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A'Tomku i małpie wysłanej w kosmos, czyli Tytusie. Aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach "Świata Młodych", a popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora.

Pierwsza z serii książeczek została wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty" w 1966 roku. Nosiła tytuł "Tytus zostaje harcerzem". Sprzedała się w łącznym nakładzie 660 rys. egzemplarzy. Podobnie było z następnymi tomami. 

Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń".

Henryk Jerzy Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem "Urodziłem się w Barbakanie" oraz będącej drugim tomem tej biografii książki "Tytus zlustrowany".

Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. Został odznaczony m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Ponadto w audycji:

- jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejne dzieło, jakie przedstawiamy w cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej.

Joseph Conrad - "Lord Jim" #01. Profil: Radiobook


- obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie,

26 stycznia rozpoczynają się planowane aż do 2024 roku obchody jubileuszu 50.rocznicy rozpoczęcia prac nad odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie. Zamek został wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie we wrześniu 1944 roku. Po wielu latach niepewności o losy budowli i długim okresie wstrzymywania odbudowy przez władze komunistyczne, w styczniu 1971 roku powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego. 

Inauguracja obchodów jubileuszu 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Profil: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum


. 

- "Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów" - w ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak powstała publikacja inspirowana zbiorem archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu. Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej - Marta H. Milewska, a zilustrowała fanka "dziecięcej" kreski Agata Królak. Tematem opowieści jest ekologia i wpływ ludzi na środowisko naturalne,

14. Katowicki Karnawał Komedii (28 stycznia - 7 lutego),

Jak co roku w czasie karnawału organizatorzy Katowickiego Karnawału Komedii zapraszają na niepowtarzalny repertuar spektakli z całej Polski. Z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia - impreza odbędzie się online.

Za kilka dni podnosimy wirtualną kurtynę festiwalu! Już dzisiaj zarezerwujcie czas na spektakle, które obejrzycie u nas ONLINE - ZA DARMO!

Opublikowany przez Katowicki Karnawał Komedii Niedziela, 24 stycznia 2021

- recenzja Ewy Heine ze spektaklu "Matka Makryna" w warszawskim Teatrze Studio.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 24.01.2021 r. 

Godzina emisji: 22.10

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Nie żyje "Papcio Chmiel". Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" zmarł w wieku 97 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:22
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski - uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Miał 97 lat. Wybitnego rysownika wspominali dziś prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń