Kalina Jędrusik. Czy byłaby gwiazdą, gdyby nie rozwój telewizji?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 11:50
91 lat temu, 5 lutego 1930 roku, w Gnaszynie (dziś dzielnica Częstochowy) urodziła się Kalina Jędrusik, wybitna aktorka znana z ról w m.in. filmach "Upał", "Lekarstwo na miłość", "Ziemia obiecana", a także ceniona piosenkarka, która wylansowała przeboje: "Bo we mnie jest sex", "Do ciebie szłam", "Mój pierwszy bal".
Kalina Jędrusik, 1985 r.
Kalina Jędrusik, 1985 r. Foto: PAP/Edmund Radoch

Kalina_Jędrusik_NAC.jpg
Kalina Jędrusik i najwspanialsze polskie aktorki II połowy XX wieku

Czy byłaby gwiazdą, gdyby nie rozwój telewizji? 

W rocznicę urodzin polskiej Marilyn Monroe, czyli Kaliny Jędrusik, wspominaliśmy słynną artystkę. Czy byłaby gwiazdą, gdyby nie rozwój telewizji? - Kalina Jędrusik była świadoma, że śpiewa dla wszystkich i telewizja może jej umożliwić popularność - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Michalski, autor biografii Kaliny Jędrusik. - Czy spodziewała się, że będzie gwiazdą? Nikomu tego wtedy nie powiedziała, ale sadzę, że ona już wtedy chciała być gwiazdą i telewizja z przyszłej gwiazdy uczyniła prawdziwą gwiazdę - dodał. 


Posłuchaj
36:24 2021_02_05 21_10_12_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Kalina Jędrusik. Czy byłaby gwiazdą, gdyby nie rozwój telewizji? (Kulturalna Jedynka)

 

Kabaret Starszych Panów 

Artystka ściągała przed ekrany coraz więcej Polaków. W Kabarecie Starszych Panów, założonego z inicjatywy Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, nie od razu się znalazła. Wystąpiła w IV Wieczorze Kabaretów Starszych Panów pt. "Kaloryfeeria", który miał premierę 30 stycznia 1960 roku. - Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski nagrali piosenkę "Nie odchodź" i nie bardzo wiedzieli, kto ma ją zaśpiewać. I wtedy jeden "Starszy Pan" do "Drugiego" powiedział, że jest przecież Dygatowa (Kalina Jędrusik), która nieźle śpiewa - opowiadał Dariusz Michalski. 

Pochodząca z "dobrego domu"

Kalina pochodziła z tzw. "dobrego domu". Jej ojciec, Henryk Jędrusik, był profesorem, zwolennikiem nowoczesnych metod kształcenia, piłsudczykiem, w 1938 r. został wybrany na senatora. 

- Wiedziałem o jej ojcu, z którego była dumna i wiedziałem o tym, że książka, literatura to jest coś co ją pochłania, interesuje. Kalina mówiła, że "masę książek przeczytała jako dziecko" i właściwie cała biblioteka dla dorosłych to były setki, tysiące książek. To wszystko było w zasięgu ręki - powiedział gość audycji. 

Czytaj także:

***

Kalina Jędrusik-Dygat  była aktorką teatralną, filmową, piosenkarką i artystką kabaretową. Zmarła 7 sierpnia 1991 roku w wieku 61 lat. 

Jako aktorka filmowa zadebiutowała w filmie "Ewa chce spać" (1957). Wystąpiła w trzydziestu trzech filmach, najczęściej w rolach drugoplanowych i epizodycznych. Zazwyczaj grała niezależne i uwodzące kobiety, dzięki czemu w latach 60. i 70. XX w. uchodziła za symbol seksu. 

Za jedną z najważniejszych aktorskich kreacji uchodzi jej rola w wschodnioniemieckim trzyodcinkowym serialu "Hotel Polanów i jego goście" (1982r). Zagrała w nim Józefinę Polanową, nestorkę żydowskiego rodu prowadzącego hotel Bohemia w Grenzbrunn. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w "Podwójnym życiu Weroniki". W plebiscycie na najlepszą aktorkę w historii polskiego filmy zorganizowanym w 1996 przez redakcję pisma "Film" z okazji 100-lecia kina, zajęła trzecie miejsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej archiwalnymi wywiadami z Kaliną Jędrusik oraz fragmentami filmów z jej udziałem i piosenkami z Kabaretu Starszych Panów. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Gość: Dariusz Michalski (autor biografii Kaliny Jędrusik)

Data emisji: 5.02.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10

IAR/ans

Czytaj także

Wojciech Pszoniak. Pół wieku aktorskiej młodości

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 05:48
– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. Wojciech Pszoniak zmarł 19 października 2020 roku w Warszawie. Miał 78 lat. Prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń