Odcinek za odcinkiem. Dlaczego seriale są tak wciągające?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 09:44
Wszystko to, co kiedyś pociągało nas w najlepszych filmach fabularnych, przeniosło się do świata seriali. Seriale poniekąd stały się wydłużonymi w czasie opowieściami filmowymi, które wciągają kolejne osoby. Co sprawiło, że w dzisiejszych czasach pochłaniamy odcinek za odcinkiem, a nawet serię za serią?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/shutterstock.com

Paul Newman PAP 1200.jpg
Fenomen Paula Newmana. Był bohaterem Hollywood
Posłuchaj
43:33 2021_02_12 21_07_10_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Sitcom "Przyjaciele" ustanowił pewną formułę serialu komediowego, do którego później bardzo często nawiązywali twórcy kolejnych produkcji (Kulturalna Jedynka)

Ostatnio coraz więcej osób zachwycało się serialem "Odnowa" z Nicole Kidman i Hugh Grantem, "Gambitem królowej" z Marcinem Dorocińskim i Anyą Taylor-Joy, kolejną serią "The Crown", hiszpańskim "Domem z papieru", "Wiedźminem" i wieloma innymi produkcjami. W Polsce natomiast ogromne zainteresowanie wzbudzają m.in. "Ślepnąc od świateł", "Wataha" czy "W głębi lasu". Zdarza się jednak, że fani bardzo chętnie powracają również do starszych produkcji, np. do "Ostrego dyżuru".

- Takie tytuły, które są przełomowe, czasami są ważne, ponieważ pokazują nam, jak zmienił się ten gatunek. "Ostry dyżur", kiedy pojawił się w latach 90., był absolutnym przełomem, jeśli chodzi o produkcje medyczne. Nigdy wcześnie nie wyglądało to tak realistycznie, jak w tym serialu. Dzięki temu seriale medyczne, które oglądamy dzisiaj, a są one jednymi z najpopularniejszych w telewizji, też wyglądają inaczej - mówi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki "Seriale. Do następnego odcinka".

Zdaniem Katarzyny Czajki-Kominiarczuk najważniejszym sitcomem lat 90. byli "Przyjaciele". - Ten sitcom ustanowił pewną formułę serialu komediowego, do którego później bardzo często nawiązywali twórcy kolejnych produkcji. Można śmiać się, że każde pokolenie ma swoich "Przyjaciół", czyli taki serial o grupie znajomych, którzy mieszkają razem… Innym serialem całkowicie przełomowym jest "Rodzina Soprano", który udowodnił, że produkcja serialowa może być wybitna, mieć antybohatera w centrum i opowiadać historię, która wydaje się nawet bardziej pogłębiona niż historie kinowe - dodaje.

Źródło: Netflix Polska/Zwiastun serialu "Gambit królowej"

Popularność seriali? Dzięki streamingowi

- Świat seriali niesamowicie w ostatnich latach zmienił streaming oraz to, że dostajemy wszystkie odcinki za jednym zamachem. Twórcy seriali nie są już ograniczeni oglądalnością w rozumieniu telewizyjnym czy formatem, tj. ile odcinek ma trwać i ile odcinków ma liczyć sezon. To jednak nie jest jednoznacznie tak, że kiedyś byłe złe seriale, a teraz są dobre… Tylko te seriale ciągle wymyślają się na nowo (…). Z jednej stron nowa era seriali w postaci streamingu niesie mnóstwo możliwości, a z drugiej strony jest jakiś urok w tym, kiedy siadało się o tej samej godzinie przed telewizorem i oglądało serial, który przez następny tydzień był osią naszych rozmów ze znajomymi - twierdzi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Od kilku lat w naszym kraju można zaobserwować zjawisko nagminnego oglądania seriali odcinek po odcinku, a nawet seria po serii.

- Problem jak najbardziej jest aktualny, ponieważ zmieniła się sama telewizja, jak i format przekazywania seriali. Kiedyś trzeba było poczekać na kolejny odcinek tydzień albo przynajmniej dzień, później mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy można było próbować obejrzeć jednocześnie wszystkie odcinki pojedynczego sezonu, ponieważ można było je ściągnąć z internetu, a dzisiaj jest to tak proste i przyjemne, że wystarczy tylko kliknąć w odpowiednią aplikację. W ten sposób można obejrzeć dowolny serial w praktycznie dowolnym momencie, a jedyną przeszkodzą będzie to, ile czasu damy radę wysiedzieć przed ekranem - mówi dr hab. Piotr Celiński, medioznawca z UMCS w Lublinie.

Seriale polskie czy zagraniczne?

Z produkcjami serialowymi mocno związana jest Agnieszka Grochowska. Aktorka od wielu lat gra w serialach europejskich, m.in. skandynawskich i niemieckich. Czy różnią się one od polskich seriali pod względem pracy na planie?

- Nie bardzo, oprócz różnic budżetowych, które przekładają się tylko i wyłącznie na ilość dni zdjęciowych. W wyniku tego jest większy komfort realizowania scen, ponieważ dziennie nie ma ich do wykonania na przykład siedem, tylko cztery albo pięć. Plan filmowy dla aktora jest miejscem, które jest domem. Jak zaczęłam jeździć zagranicę, stresowałam się, że udaję się w nieznane i będzie całkowicie inaczej. Okazywało się jednak, że znajduję się w Oslo, Berlinie czy Londynie i na planie jestem w miejscu, które dobrze znam. Plan rządzi się bardzo podobnymi prawami - opowiada Agnieszka Grochowska.

Aktorka dodaje, że także w Polsce pracuje się jej bardzo dobrze. - Mamy świetne ekipy. Nie tylko nie odstajemy od europejskiego poziomu, a wręcz momentami wydaje mi się, że go nawet przebijamy - uważa.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 21.07

DS

Czytaj także

Sztuczna inteligencja wybierze film za Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 18:22
Funkcja Shuffle Play dostępna dla wszystkich jeszcze w tym roku. Netflix zdecyduje za nas jaki film powinniśmy obejrzeć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyczna telewizja umrze do 2030 roku? Winnym mają być platformy streamingowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 08:10
Pojawiają się prognozy dotyczące końca telewizji linearnej. Młodzi ludzie wskazują na nudny program, znienawidzone reklamy, konieczność oglądania tego, co właśnie "leci", jako niektóre z powodów odejścia do serwisów streamingowych, pełnych nowości i hitów. Jednak okazuje się, że nie jest to takie jednoznaczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy i seriale, które ukształtowały wizerunek prawnika

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:57
W kinematografii polskiej i światowej powstało wiele produkcji dotyczących życia oraz pracy prawników. Wielu z nas, często nieświadomie, czerpie wiedzę prawniczą na podstawie obejrzanych produkcji. Czy filmy i seriale o tematyce prawniczej odnoszą się do rzeczywistości? 
rozwiń zwiń