Zima malowniczym tłem wielu znakomitych filmów
Dziennikarka filmowa Dorota Chrobak zwraca uwagę, że są pewne tendencje modowe w związku z produkcją filmów o miłości, m.in. ukazywanie miłości homoseksualnej (m.in. film "Tajemnica Brokeback Mountain" czy "Życie Adeli") lub miłości człowieka do różnych technologii.
- Sztuczna inteligencja jest to coś, co pomoże nam w medycynie, podboju kosmosu i będą się z tym wiązały bardzo pozytywne skutki. Z drugiej strony jest to oczywiście mnóstwo obaw, lęku i podświadomej projekcji, że być może ta sztuczna inteligencja "zerwie się z łańcucha" i zacznie żyć własnym życiem, niekoniecznie dbając o swojego stwórcę, czyli człowieka - zaznacza dziennikarka filmowa.
Gość audycji jako przykład podaje film "Ex Machina", który opowiada o młodym naukowcu eksperymentującym ze sztuczną inteligencją, uwodzonym przez współczesną meduzę.
36:55 Jedynka/MBF filmy o miłości.mp3 Kino XXI wieku. Jak współcześnie opowiada o miłości? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
***
Słuchaczy Programu 1 zaprosiliśmy do pisania i nagrywania swoich opinii o najpiękniejszych melodramatach i komediach romantycznych. Zwróciliśmy uwagę także na te filmy, które do klasycznego tematu wprowadziły coś nowego, świeżego, zaskakującego.
Kina otwierają się dla publiczności
Od piątku (12.02) niektóre kina, instytucje kulturalne oraz ośrodki kultury prowadzące działalność kinowo-teatralną i wystawienniczą otwierają się dla publiczności w rygorze sanitarnym. Działalność tych instytucji zostaje przywrócona warunkowo do 28 lutego.
W Warszawie można odwiedzać m.in. kino Muranów. Jak mówi Jakub Gutek, w repertuarze kina znajdzie się sporo atrakcyjnych premier i przedpremier. - Będą to dwie przedpremiery od Gutek Film, z których premierą czekaliśmy, aż otworzą się kina. Pierwszy film to "Zabij mnie i wyjedź z tego miasta", niezwykła animacja Mariusza Wilczyńskiego - informuje Jakub Gutek. - Oprócz tego widzowie będą mogli obejrzeć szaloną amerykańską komedię "Palm Springs" z Andym Sambergiem w roli głównej - dodaje.
źródło: Hulu/Youtube
W repertuarze kina Muranów znalazł się m.in. zwycięzca Europejskiej Nagrody Filmowej, film "Na rauszu" w reżyserii Tomasa Vinterberga.
"Szarlatan" Agnieszki Holland
Reprezentujący Czechy "Szarlatan" Agnieszki Holland znalazł się na oscarowej krótkiej liście Amerykańskiej Akademii Filmowej. W kategorii najlepszy film międzynarodowy zabrakło polskiego kandydata do nagrody "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.
Reżyserka filmu Agnieszka Holland w rozmowie z Joanną Sławińską opowiada, co w scenariuszu "Szarlatana" szczególnie ją zainteresowało. - To, co mnie najbardziej pociągało, to jest wielowątkowość. Tam jest mnóstwo tematów i każdy z nich stawia pytanie na temat stosunków człowieka i natury, temat medycyny, losów obywatela Europy Środkowo-Wschodniej - wylicza reżyserka. - Ważne jest również to, że jest to film o bardzo trudnej miłości, złożonej głównej postaci i jej losach - dopowiada.
"Wolę pokręconych bohaterów"
Głównym bohaterem filmu jest czechosłowacki zielarz oraz uzdrowiciel Jan Mikolášek (tej roli Ivan Trojan). Uzdolniony zielarz leczył wszystkich, i biednych, i bogatych, i obywateli Czechosłowacji, zarówno nazistowskich oficjeli, którzy jego ukochany kraj okupowali, jak i komunistycznych dygnitarzy nowej rzeczywistości zrodzonej po II wojnie światowej.
W wywiadzie udzielonym dla Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Holland podkreśla, że lubi skomplikowanych bohaterów. Takim niewątpliwie jest tytułowy "Szarlatan". - Wolę pokręconych bohaterów, bo to stawia więcej pytań - mówi. - Mnie się wydawało, że będzie ciekawie i to będzie bardzo niejednoznaczne, że człowiek, który dawał ludziom tyle dobra i robił to wielkodusznie, że jednocześnie jest w nim demon. (...) Jednocześnie takie głębokie zranienie, niemożność pogodzenia się z samym sobą, pycha, to cecha ludzi, którzy mają wyjątkowy dar, ale są apodyktyczni, egocentryczni i narcystyczni - stwierdza.
W postać młodego Jana Mikoláška wciela się syn Ivana Trojana - Josef. - Wiedziałam, że to będzie duże wyzwanie znaleźć młodego aktora, który może zagrać Jana Mikoláška w młodości - zdradza Agnieszka Holland. - Kiedy Josef zjawił się na zdjęciach próbnych, to było jasne, że to jest dar od Boga - dodaje.
Czytaj również:
Szanse na nominację do Oscara wciąż ma pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta".
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadzi: Joanna Sławińska
Goście: Agnieszka Holland (reżyserka), Dorota Chrobak (dziennikarka filmowa)
Data emisji: 11.02.2021 r.
Godzina emisji: 21.10
ans