Opowieści o różnych obliczach samotności w filmach młodych twórców

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 15:40
Młodzi, zdolni filmowcy, Kamila Tarabura i Damian Kocur, opowiedzieli Joannie Sławińskiej o tym, jak powstawały ich nagradzane krótkometrażowe fabuły - "Chodźmy w noc" oraz "Dalej jest dzień". 
Plakaty do filmów Chodźmy w noc i Dalej jest dzień
Plakaty do filmów "Chodźmy w noc" i "Dalej jest dzień"Foto: mat. promocyjne

Oba filmy zostały już docenione przez międzynarodową publiczność między innymi dzięki temu, że twórcy potrafią w nich opowiadać o problemach językiem zrozumiałym na świecie. Tematem łączącym obie produkcje jest problem samotności w różnych odcieniach. 


Posłuchaj
31:43 2021_02_19 21_10_53_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Opowieści o różnych obliczach samotności w filmach młodych twórców (Kulturalna Jedynka)

 

Wątek uchodźcy 

"Dalej jest dzień" Damiana Kocura to opowieść o Pawle pracującym na małym promie rzecznym niedaleko swojej wioski. Większość czasu Pawła upływa na przewożeniu mieszkańców wsi na drugą stronę rzeki. Mimo że Paweł jest znany w okolicy, każdy kolejny dzień spędza samotnie. Pewnego dnia zauważa, że ktoś próbuje pokonać rzekę wpław. Tą osobą jest Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia pomóc. Drogi obu mężczyzn krzyżują się. 

- Jedną z inspiracji do stworzenia tej historii był wątek uchodźczy, kryzysu uchodźczego, prawa, które się pojawiło w jednym z krajów europejskich i miało regulować pomoc tym ludziom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Damian Kocur. - To z kolei uruchomiło skojarzenia z okresem II Wojny Światowej w Europie i w Polsce. (...) Film się trochę splata z historią, stąd też decyzja o czarno-białych zdjęciach, które mają nas w jakiś sposób odnieść do historycznych momentów - dodaje. 

Reżyser jednocześnie przyznaje, że wątek samotności przewija się w jego filmach. - Wszystkie moje filmy do tej pory stawały się głównie filmami o samotności - zdradza. - To jest kwestia głównie związana z tym co się dzieje we mnie, w jakiej jestem kondycji, ponieważ film jest trochę wyrazem tego co dzieje się w emocjach autora - stwierdza. 

Krótkometrażowa fabuła zdobyła nagrodę dla Najlepszego Filmu na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmów  Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand i Nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Był prezentowany na 36 WFF w sekcji Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2020, a przedtem został nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Na początku tego roku film zdobył Grand Prix w Trieście.

Nastolatka pogrążona w depresji 

Z kolei film "Chodźmy w noc" Kamili Tarabury opowiada historię nastoletniej Krysi, która pierwszy raz od tygodni wychodzi z domu. Na imprezę, na którą wprosiła ją matka. Krysia nie chce tam być, ale zawsze robi to, co każą inni - ubiera się tak, jak lubi mama i grzecznie łyka tabletki od psychiatry. 

- Zdecydowanie nasza bohaterka jest w kryzysie emocjonalnym - podkreśla reżyserka. - Tekst był konsultowany z dwiema młodymi dziewczynami zmagającymi się z depresją i wraz ze scenarzystką stwierdziłyśmy, że ten stan cechuje duża amplituda reakcji i zachowań. Jesteśmy świadkami jak bohaterka najpierw nie ma siły, a potem nagle staje się atakująca wobec mamy. Przebieg powolnego budzenia się do aktywności i pionizacji bohaterki udało się (w dużym stopniu dzięki Agnieszce Rajdzie, naszej debiutantce) w miarę sprawnie przeprowadzić - wyjaśnia gość audycji. 

źródło: Papaya Films/Youtube

Produkcja Kamili Tarabury otrzymała nagrodę dla dla najlepszego aktorskiego filmu krótkometrażowego na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Dzięki nagrodzie zdobytej w Warszawie film znalazł się na tzw. długiej liście oscarowej. 

Specjalna platforma dla filmowców 

Crew United to europejska platforma łączącej profesjonalnych filmowców z wielu krajów. 1 lutego 2021 wystartowała polska wersja językowa (dotychczas działała w językach niemieckim, angielskim i francuskim).  

- To platforma dla profesjonalnych filmowców, którzy za jej pośrednictwem mogą prezentować swoje multimedialne portfolio i nawiązywać bezpośrednie kontakty z filmowcami, aktorami, producentami i firmami usługowymi z innych krajów - mówi Anna Rembowska, redaktorka Crew United. - Wszystkie dane wprowadzane do naszej bazy są weryfikowane przez lokalnych redaktorów, z którymi codziennie można się kontaktować - dodaje. 

Więcej informacji na temat bazy można przeczytać na stronie internetowej Crew United. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Damian Kocur (reżyser), Kamila Tarabura (reżyserka), Anna Rembowska (Crew United)

Data emisji: 19.02.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10

ans 

Czytaj także

Andrzej Wajda na planie. Plenerowa wystawa fotograficzna "Werki. Wajda. Renata Pajchel"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:39
Wystawa "Werki. Wajda. Renata Pajchel" inauguruje wydarzenia z cyklu "95. Urodziny Wajdy". Jest hołdem dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie - reżysera, który odszedł w 2016 roku i artystki fotografii zmarłej latem zeszłego roku. Można ją oglądać do końca lutego w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino XXI wieku. Jak współcześnie opowiada o miłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:05
Z okazji zbliżających się walentynek tematem przewodnim "Magazynu bardzo filmowego" były filmy o miłości. Jak w XXI wieku kino opowiada o miłości? Jakie wątki są poruszane? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje wyjątkowe muzeum. Opowie historię Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:20
Grupa entuzjastów pracuje właśnie nad stworzeniem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, które przybliży internautom z całego świata fenomen największego w historii ruchu oporu. - To nie tylko Armia Krajowa, ale także na przykład połowa raportów wywiadowczych, które Brytyjczycy otrzymali z okupowanej przez Niemców Europy - mówi o Polskim Państwie Podziemnym Maciej Piwowarczuk z Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
rozwiń zwiń