Premiera na kanale "Radiobook": "Hrabina Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" nie mogło zabraknąć dzieł jednego z najwspanialszych i najpłodniejszych pisarzy w historii literatury, czyli Józefa Ignacego Kraszewskiego. Do prezentowanych dźwiękowych wersji arcydzieł literatury polskiej i światowej dołączamy jego wybitną powieść "Hrabina Cosel".
Zapraszamy na premierę kolejnego Radiobooka
Zapraszamy na premierę kolejnego "Radiobooka"Foto: PR

Posłuchaj
38:25 _PR1_AAC 2021_02_21-21-06-15.mp3 "Pokutnicy" Marka Prandoty (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Anna Cosel, bohaterka pierwszej powieści Kraszewskiego należącej do tak zwanej trylogii saskiej, to kochanka króla Augusta II Mocnego. Monarcha zakochał się w niej, gdy była żoną jednego z jego ministrów. Król dzięki swoim wpływom doprowadził do szybkiego rozwodu pary. Potem hrabina Cosel zaczęła u boku władcy zyskiwać na znaczeniu, by w końcu stać się, na lata, jedną z najbardziej wpływowych osób na królewskim dworze. Nic jednak nie trwa wiecznie, a na pewno nie zainteresowanie koronowanych głów, więc w końcu arystokratka traci wpływy i popada w niełaskę.


czytaj więcej
słuchawki książki 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

W 1968 roku opowieść o losach hrabiny Cosel genialnie przeniósł na ekran, zarówno w formie filmu fabularnego, jak i serialu, Jerzy Antczak, obsadzając w tytułowej roli Jadwigę Barańską (prywatnie swoją żonę). Dużo później, bo w 2003 roku, w studiach Polskiego Radia powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego zarejestrował znany z licznych seriali (m.in. "Blondynka", "Złotopolscy"), filmów i spektakli teatralnych aktor Krzysztof Gosztyła.

Radiobook/Polskie Radio

Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Ponadto w audycji:

- Sinfonia Varsovia - "Wracamy do gry". Wydarzenie będzie miało szczególny charakter nawiązujący do dawnego salonu artystycznego, co bezpośrednio wiąże się z repertuarem – rzadko wykonywanymi pieśniami opracowanymi przez kompozytora. 24 lutego o godzinie 19 w siedzibie orkiestry muzycy Sinfonii Varsovii, Kamil Staniczek (skrzypce) i Marcel Markowski (wiolonczela) oraz gościnnie przy fortepianie Wojciech Pyrć, wykonają Trio fortepianowe Ludwiga van Beethovena B-dur op. 11;

- "Kruk z Tower" Andrieja Iwanowa - scena im. Mikołajskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie;

- wystawa "World Press Photo 2020" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W audycji rozmowa z dyrektor Joanną Filipczyk;

- wystawa w Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju "Łemkowska bajka"  - to grafiki trzech łemkowskich sióstr: Lidii, Ireny i Anny Kocur. W swoich pracach prezentują motywy związane z ich rodzinnym regionem: Beskidem Niskim....przede wszystkim piękną przyrodę;

- "Trzy minuty o teatrze" - felieton teatralny Ewy Heine "10 opowiadań" Sławomira Mrożka w Teatrze Ateneum.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 21.02.2021 

Godzina emisji: 22.13

kh

Czytaj także

"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:12
W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znany utwór z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:20
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć tych z bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lord Jim" Josepha Conrada nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:00
Jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń