Premiera na kanale "Radiobook"! "Pamiętnik Pani Hanki" T. Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 07:00
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to nieco mniej znane arcydzieło pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, autora genialnych pozycji: "Kariera Nikodema Dyzmy", "Znachor" i "Profesor Wilczur", jego ostatnia powieść - "Pamiętnik pani Hanki". Czyta Anna Seniuk.
Pamiętnik Pani Hanki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza na kanale Radiobook
"Pamiętnik Pani Hanki" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
41:30 2021_03_07 22_09_09_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Pamiętnik Pani Hanki" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Kulturalna Jedynka)

 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Tom "Pamiętnik pani Hanki" ukazał się w 1939 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, który jako kapral podchorąży rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej i zginął (18 lub 20 września, co do tego panują rozbieżności) podczas ostrzału ze strony sowieckiej w miasteczku Kuty na granicy polsko-rumuńskiej.

Tytułowa Hanka Renowicka na kartach powieści jest przyjaciółką pisarza, któremu powierza swoje liczne tajemnice. Przede wszystkim jednak jest lubującą się w zbytkach, rautach, flirtach i romansach żoną dyplomaty. Jej dość frywolny tryb życia wpędza ją w kłopoty, kobieta mimowolnie wplątuje się w aferę szpiegowską.


Czytaj także:


"Pamiętnik pani Hanki" został świetnie oceniony przez krytyków. Byli i tacy, którzy uważali powieść za najlepszą w dorobku Dołęgi-Mostowicza. W 2000 roku w studiach Polskiego Radia dzieło pisarza nagrała Anna Seniuk, wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, którą pamiętamy z niezapomnianych ról, chociażby w serialach "Czarne chmury", "40-latek" czy spektaklu "Pchła szachrajka".

Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Pamiętnik Pani Hanki #01 | Audiobooki po polsku

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Poza tym w audycji:

- wspomnienie prof. Jerzego Limona. Anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zmarł w środę, 

- 10. rocznica śmierci Jerzego Nowosielskiego - malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, 

- o premierach teatralnych, stacjonarnych i online, m.in. o spektaklu "Ludzie inteligentni" w reżyserii Olafa Lubaszenki,

- obchody 53. rocznicy Marca '68 - film "Perecowicze" online,

- o zakończonym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale),

- felieton teatralny Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 7.03.2021 

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:20
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć tych z bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lord Jim" Josepha Conrada nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:00
Jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Tętniące serce" Selmy Lagerlöf

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:55
Wspaniała powieść laureatki Nagrody Nobla Selmy Lagerlöf, której hołd oddała Olga Tokarczuk w mowie wygłoszonej na bankiecie noblowskim po przyznaniu jej Nagrody Nobla w 2019 roku, to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń