"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - tym razem wędrujemy do czasów napoleońskich i prezentujemy czytelnikom w wydaniu dźwiękowym pierwszą ze wspaniałych powieści Wacława Gąsiorowskiego należącą do tak zwanej trylogii napoleońskiej. Dzieło nosi tytuł "Huragan". Czyta Krzysztof Kolberger.
Huragan Wacława Gąsiorowskiego dostępny na kanale Radiobook od poniedziałku (15.03)
"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego dostępny na kanale "Radiobook" od poniedziałku (15.03)Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
37:15 2021_03_14 22_12_45_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Huragan" Wacława Gąsiorowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"! (Kulturalna Jedynka)

 

 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Urodzony w Warszawie Wacław Gąsiorowski (1869-1939) to postać barwna i otoczona dużym szacunkiem. Był nie tylko pisarzem, publicystą, lecz również działaczem niepodległościowym. Ścigany przez carską policję, ratował się emigracją, gdzie aktywnie pracował na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Zafascynowany czasami Napoleona I odwiedzał też miejsca związane z cesarzem Francuzów i toczonymi przez niego bitwami.


Czytaj także:


Powieść "Huragan" zaczęła się ukazywać w 1901 roku na łamach warszawskiego "Dziennika dla Wszystkich". Gąsiorowski zebrał za nią mnóstwo pochwał, a redakcja została zasypana listami od zachwyconych czytelników. W książce pisarz przedstawił wydarzenia z lat 1806-1809, czyli z okresu wojen napoleońskich, w tym również stosunek cesarza do sprawy polskiej.

Powieść w wydaniu dźwiękowym została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1980 roku przez wybitnego aktora teatralnego i filmowego Krzysztofa Kolbergera.


"Huragan" Wacław Gąsiorowski #01 | Radiobook

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Poza tym w audycji:

- 13 marca minęło 25 lat od śmierci reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. W audycji "Kulturalna Jedynka" można posłuchać archiwalnej rozmowy (z 1994 roku) z twórcą.

Krzysztof Kieślowski forum 1200 free
Ćwierć wieku temu odszedł mistrz. Wspominamy Krzysztofa Kieślowskiego

Jego wczesną twórczość fabularną, utożsamianą z kinem moralnego niepokoju, stanowiły paradokumentalne filmy ukazujące rzeczywistość ówczesnej Polski ("Personel", "Blizna", "Amator", "Przypadek"). Potem zwrócił się ku motywom metafizycznym, tworząc filmy psychologiczne podejmujące tematy moralne i egzystencjalne ("Dekalog", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory").

Był wielokrotnie nagradzany, zarówno w kraju, jak i za granicą. W Cannes doceniono "Krótki film o zabijaniu" i "Podwójne życie Weroniki". W Berlinie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za "Trzy kolory. Biały", w Wenecji Złotego Lwa za "Trzy kolory. Niebieski". Film "Trzy kolory. Czerwony" był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej (Oscara) i nagrody BAFTA

- najciekawsze wystawy w galeriach i online: wystawa "Aleksander Kotsis (1836-1877). Odcienie Realizmu" w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz wystawa malarstwa Bolesława Barbackiego (1891-1941) w Nowym Sączu.


Aleksander Kotsis (1836–1877) Odcienie realizmu. – WIRTUALNY WERNISAŻ ONLINE. Profil: Muzeum Narodowe w Krakowie


- "Smarkaczu jeden…" - tymi słowami zwrócił się Tomasz Zamoyski do syna, Augusta Zamoyskiego. Jakie wydarzenie wzbudziło gwałtowne emocje seniora rodu Zamoyskich i nadszarpnęło delikatne relacje rodzinne? Jak zareagował młody August, który wybuchowy temperament odziedziczył po ojcu? Zapraszamy na drugi odcinek serii "Zbiory opowieści. Miniserial Muzeum Literatury" pt. "Mezalians":


Zbiory opowieści. Odcinek 2: "Mezalians". Profil: MuzeumLiteratury


- Muzeum Warszawy - we współpracy z historykiem, badaczem historii społecznej i dziejów miast prof. Błażejem Brzostkiem - przygotowało podcast o Warszawie:

. 
muzeumwarszawy.pl

- premiery teatralne - o nowych propozycjach Teatru Polskiego w Bydgoszczy,

- felieton teatralny Ewy Heine ("Inwigiliacja" w Teatrze WARSawy).


Dziś „INWIGILIACJA” - trzeba o tym porozmawiać! (PREMIERA prasowa). Pod słowami "bomba, zamach, system" ukryte są...

Opublikowany przez TEATR WARSawy Sobota, 6 marca 2021

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 14.03.2021 

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Hrabina Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" nie mogło zabraknąć dzieł jednego z najwspanialszych i najpłodniejszych pisarzy w historii literatury, czyli Józefa Ignacego Kraszewskiego. Do prezentowanych dźwiękowych wersji arcydzieł literatury polskiej i światowej dołączamy jego wybitną powieść "Hrabina Cosel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Opowieść o naszym domu". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 07:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, mamy coś, co zaciekawi zarówno miłośników czytania, jak i muzyki. To "Opowieść o naszym domu" autorstwa Zofii Szymanowskiej, najmłodszej siostry wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń