"Był poetą szczególnym". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 23:59
Poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, zmarł w niedzielę wieczorem w Krakowie w wieku 75 lat. - Informacja o tym, że Adam Zagajewski nie żyje jest dla mnie informacją straszną, chociaż właściwie tej strasznej informacji spodziewałem się od kilku tygodni, bowiem od kilku tygodni wiedziałem, że Adam był bardzo ciężko chory - mówi w "Kulturalnej Jedynce" krytyk literacki, poeta i wydawca Janusz Drzewucki.
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: Agencja Forum/JP

- Kontaktowałem się z nim w ostatnich miesiącach wielokrotnie. Dał mi kilka wierszy do druku w numerze jubileuszowym lipcowo-sierpniowym na 75-lecie miesięcznika "Twórczość", w którym od 25 lat jestem redaktorem działu poezji - wspomina rozmówca Michała Montowskiego. 


czytaj też
Zagajewski Adam 1200.jpg
"To był poeta, który potrafił być mistykiem"

Janusz Drzewucki mówi, że Adam Zagajewski był wielkim poetą. - Poetą, którego czytałem jako chłopak, licealista, potem jako student. Wiele jego wierszy w czasach, kiedy był na cenzurze, kiedy nie był publikowany w PRL, przepisywałem odręcznie do zeszytu. Potem z tych rękopisów robiłem maszynopisy - zdradza.

- Był świetnym poetą, świetnym eseistą i chyba także niedocenionym prozaikiem. Był poetą szczególnym, bardzo docenianym za granicą, dostał wiele nagród za granicą. Mówiło się od wielu lat, że jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiego Nobla - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia. - Co ciekawe, w kraju nie został uhonorowany żadną wielką nagrodą literacką, poza nagrodą PEN Clubu - dodaje. 

Posłuchaj
04:37 _PR1_AAC 2021_03_21-22-14-23.mp3 Janusz Drzewucki wspomina Adama Zagajewskiego (Kulturalna Jedynka)

- Był człowiekiem niezwykle ciepłym i wbrew temu, co się o nim mówiło, był osobą, która skracała dystans. W tym sensie, że lubił się uśmiechnąć, usłyszeć coś zabawnego, sympatycznego, dowcipnego. Lubił usłyszeć jakąś błyskotliwą metaforę, był ciekawy myśli - wspomina Janusz Drzewucki.

Czytaj też:

- Myślę, że w ostatnich latach był - po śmierci Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza - tym poetą, tym polskim pisarzem, w którego głos wsłuchiwaliśmy się w szczególny sposób. Zwłaszcza, że on mówił o tym, co się dzieje w Polsce i na świecie. Mówił z powagą, przejęciem. Wypowiadał się językiem jasnym prostym, ale przecież nigdy prostackim. To był człowiek metafory. To był po prostu poeta. Kiedy poeta umiera... zgiełk świata cichnie - mówi Janusz Drzewucki.

*** 

W "Ekspresie Jedynki" wspominała z kolei Adama Zagajewskiego Joanna Sławińska. Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym usłyszą Państwo także archiwalne wypowiedzi poety:

Posłuchaj
03:44 _PR1_AAC 2021_03_22-15-36-09.mp3 Wspomnienie o Adamie Zagajewskim (Ekspres Jedynki)

***

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 70. związał się z ruchem poetyckim Nowej Fali. Był sygnatariuszem Listu 59 - podpisywanego na przełomie 1975/1976 listu otwartego intelektualistów polskich, którego sygnatariusze protestowali przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, zwłaszcza wpisaniu do niej kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR. 23 sierpnia 1980 roku dołączył do apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. Od 1981 roku mieszkał w Paryżu, od 1983 był redaktorem "Zeszytów Literackich". Od 2002 roku mieszkał w Krakowie.

Adam Zagajewski opublikował między innymi tomy wierszy "Komunikat"(1972), "Jechać do Lwowa"(1985), "Powrót" (2003) czy "Asymetria" (2014). Tworzył także prozę, wydając między innymi "Ciepło, zimno"(1975), "Słuch absolutny" (1979) oraz eseje: "Świat nie przedstawiony", z Julianem Kornhauserem(1974), "Solidarność i samotność"(1986), "Poezja dla początkujących"(2017) . Był laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był członkiem Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Janusz Drzewucki (krytyk literacki, poeta, wydawca, redaktor miesięcznika "Twórczość")

Data emisji: 21.03.2021 

Godzina emisji: 22.13

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

"Duża strata dla polskiej literatury". Prezydent o śmierci Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 23:26
- Smutna wiadomość i duża strata dla polskiej literatury – napisał prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji o śmierci poety Adama Zagajewskiego.
rozwiń zwiń