"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:15
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (29.03, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja - jedno z ostatnich i jednocześnie najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.  
Przedwiośnie na kanale Radiobook
Przedwiośnie" na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
20:40 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_03_28 PR1_20_14_24_Kulturalna_Jedynka.mp3 Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook" (Kulturalna Jedynka)

 

"Przedwiośnie" po raz pierwszy ukazało się drukiem w 1924 roku, czyli na rok przed śmiercią Stefana Żeromskiego.

książka radio audiobook 1200 free
Projekt "Radiobook"

Książka, zaliczana do powieści politycznych, przedstawia losy Cezarego Baryki, który urodził się w carskiej Rosji, lecz powraca do Polski po odzyskaniu przez nią niepodległości. Na kartach powieści obserwujemy jego przemianę emocjonalną oraz kształtowanie się tożsamości narodowej i politycznej.

W 2001 roku na ekran przeniósł "Przedwiośnie" Filip Bajon, obsadzając w roli Cezarego Baryki Mateusza Damięckiego. Kilkanaście lat później, w roku 2012, w studiach Polskiego Radia dzieło Stefana Żeromskiego nagrał aktor znany chociażby z serialu "Klan", Krzysztof Banaszyk.Stefan Żeromski - Przedwiośnie #01 | Audiobooki po polsku. Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. 

Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. 

To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Poza tym w audycji:

- 18. Festiwal Misteria Paschalia - europejski festiwal muzyki dawnej poświęcony muzyce renesansu i baroku odbywający się w Krakowie - rozpocznie się 1 kwietnia koncertem "Cantrix". Agnieszka Budzińska-Bennett wraz z kierowanym przez siebie ensemble Peregrina zabierze słuchaczy w podróż do średniowiecznych hiszpańskich klasztorów, prezentując kontemplacyjny, a zarazem barwny i różnorodny repertuar śpiewany niegdyś przez mniszki. Wydarzenie potrwa do 5 kwietnia. Będzie dostępne jedynie online;

- "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" (23 marca - 13 czerwca) - na wystawie można zobaczyć siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, użyczonych Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez Muzea Watykańskie. To przede wszystkim: "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica, "Święty Mateusz z aniołem" Guida Reniego, "Uczynki miłosierdzia" Olivuccia di Ciccarellego, "Odkupiciel" Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, "Święta Trójca z martwym Chrystusem" Ludovica Carracciego, "Madonna z Dzieciątkiem" Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i "Obserwacje astronomiczne" Donata Cretiego;premiera telewizyjna filmu "Polski El Greco" (premiera: 5 kwietnia, godz. 18.20, TVP2) - film opowiada historię obrazu mistrza z Toledo, który odkryto w latach 60. w Polsce. "Ekstazę św. Franciszka" pędzla El Greca znalazły dwie młode badaczki PAN Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska. Obraz znajdował się na plebanii kościoła w Kosowie Lackim;

- Ewa Heine podsumowała Festiwal Nowe Epifanie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 28.03.2021 

Godzina emisji: 20.15

kk

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Wyprawa po żonę" Józefa Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 07:00
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pochodząca z drugiej połowy XIX wieku powieść Józefa Korzeniowskiego o wymownym tytule "Wyprawa po żonę". Czyta Zbigniew Zapasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Hrabina Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" nie mogło zabraknąć dzieł jednego z najwspanialszych i najpłodniejszych pisarzy w historii literatury, czyli Józefa Ignacego Kraszewskiego. Do prezentowanych dźwiękowych wersji arcydzieł literatury polskiej i światowej dołączamy jego wybitną powieść "Hrabina Cosel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Opowieść o naszym domu". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 07:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, mamy coś, co zaciekawi zarówno miłośników czytania, jak i muzyki. To "Opowieść o naszym domu" autorstwa Zofii Szymanowskiej, najmłodszej siostry wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń