95. urodziny Programu 1. Historia powieści radiowych

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 09:50
Z okazji 95. urodzin Programu 1 w "Kulturalnej Jedynce" przypomnieliśmy wybitne powieści radiowe. Po ich świecie oprowadzał reżyser dźwięku Andrzej Brzoska, który przez 40 lat tworzy dla Polskiego Radia wspaniałe dzieła. 
Andrzej Brzoska
Andrzej BrzoskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Hulewicz_663_364.jpg
"Pogrzeb Kiejstuta" – pionierski wyczyn Polskiego Radia i Witolda Hulewicza

Pierwsze nadane słuchowisko to adaptacja "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego z 29 listopada 1925 roku. Z kolei 17 maja 1928 roku, dzięki rozgłośni wileńskiej, można było usłyszeć pierwsze oryginalne słuchowisko "Pogrzeb Kiejstuta" w reżyserii Witolda Hulewicza. - To słuchowisko było bardzo śmiałym przedsięwzięciem - powiedział Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku. - Często namawiam swoich studentów, żeby sięgać po literaturę tamtych czasów, dlatego, że takie prymarne pomysły to było coś wspaniałego, wartościowego. Jak na tamte czasy to była bardzo ciekawa i skomplikowana inicjatywa - dodał. 

Posłuchaj
44:04 2021_04_18 22_11_58_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 95. urodziny Programu 1. Historia powieści radiowych (Kulturalna Jedynka)

 

Słuchowisko zrodzone przez radio 

Rozwój techniki w Teatrze Polskiego Radia jest związany z kolejnymi etapami w zapisie czy przenoszeniu dźwięku. - Słuchowisko jest zrodzone przez radio i nie sposób rozdzielić możliwości technicznych od formy - podkreślił Andrzej Brzoska. - Nie da się zrobić słuchowiska bez mikrofonu i bez reżysera dźwięku - przyznał.

Jak podkreślił gość radiowej Jedynki, niezwykle istotny jest związek pracy reżysera dźwięku ze scenariuszem słuchowiska. - My tworzymy zespół, który dąży do tego, aby słuchowisko było jak najlepsze. Tutaj niezwykle ważny jest związek mojej pracy ze scenariuszem. Wiele moich czynności, wybór mikrofonów, planów akustycznych czy miejsc do nagrania, wynika bezpośrednio ze scenariusza - wyjaśniał Andrzej Brzoska. 

95lat Jedynki_1200x660_2.jpg
Program 1 Polskiego Radia świętuje 95. urodziny!

Próby kwadrofoniczne 

Kwadrofonia jest to system czterokanałowej transmisji dźwięku. Był to pierwszy w historii komercyjny system dźwięku wielokanałowego. Pierwsze nagrania kwadrofoniczne pojawiły się na początku lat 70. XX wieku, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a później w Japonii oraz Europie Zachodniej. - To jest bardzo ciekawe zjawisko, otóż Zdzisław Nardelli (ówczesny dyrektor Teatru Polskiego Radia) był na wystawie dźwięku w Paryżu, tam usłyszał po raz pierwszy kwadrofonię i po powrocie zaczął przygotowywać "Dziady" w wersji na cztery głośniki - opowiadał rozmówca Anny Stempniak. 

Andrzej Brzoska wyjaśniał również, jak wygląda praca nad nowoczesnymi słuchowiskami w systemie Dolby 5.1 oraz o literaturze w aplikacji, po którą możemy sięgać w każdym miejscu i czasie. 

Czytaj również: 

Poza tym w audycji:

- premiera nowej pozycji na kanale "Radiobook" - Bolesław Prus "Emancypantki" w interpretacji Anny Seniuk; 

***

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

- "Pamietamy - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim" - ogólnopolska akcja teatralna z inicjatywy Gołdy Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich;

VIII Festiwal Teatru Ukraińskiego (18-26.04) - tegoroczny festiwal odbywać się będzie w formie online. Przedstawione będą spektakle teatrów z Ukrainy, Armenii i Polski;

- felieton teatralny Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku, pracownik Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 18.04.2021 r. 

Godzina emisji: 22.11

ans 

Czytaj także

"Portret słowem malowany". Wspomnienie o Annie Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:18
Przez wiele lat pracowała na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie prezentowała sylwetki aktorów i ludzi teatru. Anna Retmaniak, która z uśmiechem na twarzy potrafiła nakłonić artystów do rozmowy, zmarła 7 lipca nad ranem. Dziennikarką była przez ponad 60 lat.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia o projektach Radiobook i "Dzieci bliżej historii": każdy znajdzie tu coś dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 12:22
- Można powiedzieć, że zasoby są niewyczerpane. Przez wiele lat pracowaliśmy nad tym, by najwięksi artyści czytali największe dzieła literackie - powiedział o Radiobooku Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń