"Ogniem i mieczem" – premiera na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 07:45
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (3.05), od godz. 19.00 - można posłuchać "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego. 
Ogniem i mieczem na kanale Radiobook
"Ogniem i mieczem" na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
21:07 2021_05_02 23_10_03_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Ogniem i mieczem" - premiera na kanale "Radiobook" (Kulturalna Jedynka)

 

"Ogniem i mieczem" to pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią trylogii pisanej przez Henryka Sienkiewicza w latach 1884-1888 dla "pokrzepienia serc" (pozostałe dwie to: "Potop" i "Pan Wołodyjowski"). Pisarz opierał się na "Szkicach historycznych" autorstwa Ludwika Kubali. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1648-1651, w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. W niektórych szczegółach autor mija się z historyczną prawdą, co w żadnym stopniu nie ujmuje jednak dziełu wartości literackich.

Pierwotnie – w latach 1883-1884 – powieść została wydana w odcinkach w warszawskim dzienniku "Słowo" i krakowskim dzienniku "Czas". Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w 1884 roku w Warszawie. Co ciekawe, wydanie książkowe miało inne zakończenie niż wersja wydrukowana w czasopismach. Część rękopisu przechowywana jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. 

audiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

W powieści przeplata się wątek walk polsko-kozackich z historią miłosną Jana Skrzetuskiego i Heleny Kurcewiczówny. Wśród bohaterów książki odnajdziemy m.in.: przebiegłego i dowcipnego Jana Onufrego Zagłobę, obdarzonego ogromną siłą Litwina Longinusa Podbipiętę (który ślubował czystość, dopóki mieczem przodków, Zerwikapturem, nie zetnie za jednym zamachem trzech głów "pohańców"), "małego rycerza", pierwszą szablę Rzeczypospolitej Michała Wołodyjowskiego, sługę Skrzetuskiego Rzędziana i beznadziejnie zakochanego w Helenie Bohuna.

Powieść rozpoczyna się ucieczką Bohdana Chmielnickiego na Sicz, gdzie organizuje on następnie wielkie powstanie Kozaków sprzymierzonych z Tatarami. Powstańcy pokonują część wojsk koronnych nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem. Bunt próbuje stłumić na własną rękę książę Jeremi Wiśniowiecki, w którego prywatnym wojsku służą Skrzetuski z Wołodyjowskim, do których dołącza Podbipięta. Obowiązek żołnierski odrywa Skrzetuskiego od ukochanej Heleny. Nie ma on możliwości, by obronić ją przed wojną i gotowym na wszystko Bohunem.


Czytaj także:Henryk Sienkiewicz - "Ogniem i mieczem" #01. Profil: Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Poza tym w audycji:

bronisław cieślak 1200.jpg
Nie żyje Bronisław Cieślak, aktor znany m.in. z serialu "07 zgłoś się"

– wspomnienie zmarłego w nocy z soboty na niedzielę aktora i dziennikarza Bronisława Cieślaka, odtwórcy roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się",

– wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie pt. "230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej",– wystawa obrazów Marka Jaromskiego pt. "Jak Noc i Dzień – Tak Myśli Moje" w Ostrołęce. Marek Jaromski to polski artysta grafik. Tworzy prace z pogranicza grafiki, rysunku, malarstwa i rzeźby. Z odbitych na wyprodukowanym przez siebie papierze komponuje instalacje. Artysta wykonał serię bardzo kontrastowych grafik, w których porusza kwestie życia i śmierci, dnia i nocy, dobra i zła,


Kochani! Mamy zaszczyt prezentować w naszej galerii kolejny cykl prac wspaniałego artysty Marka Jaromskiego. Wernisaż...

Opublikowany przez Wytwornia_art Poniedziałek, 8 marca 2021

– felieton teatralny Ewy Heine – "Hiob" według tekstu Karola Wojtyły z muzyką Krzesimira Dębskiego w Polskiej Operze Królewskiej.


Dziękujemy, że byli Państwo z nami podczas wczorajszego wyjątkowego przedsięwzięcia 🔴 HIOB / Krzesimir Dębski -...

Opublikowany przez Polska Opera Królewska Poniedziałek, 26 kwietnia 2021

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 2.05.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Jądro ciemności" Conrada - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 06:50
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (12.04, godz. 19.00) dostępna jest kolejna propozycja - wspaniałe dzieło Josepha Conrada, czyli naprawdę Józefa Konrada Korzeniowskiego, powieść "Jądro ciemności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Emancypantki" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 19:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (19.04, godz. 19.00) dostępne jest dzieło czołowego przedstawiciela pozytywizmu Bolesława Prusa pt. "Emancypantki" w interpretacji Anny Seniuk (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": Kaden-Bandrowski – "Generał Barcz"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 07:05
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – po raz pierwszy pojawia się dzieło Juliusza Kadena-Bandrowskiego - powieść historyczna pt. "Generał Barcz". Będzie jej można słuchać od poniedziałku (26.04), od godz. 19.00. Czyta wybitny aktor Marek Walczewski.
rozwiń zwiń