Nowość na kanale "Radiobook": N. Żmichowska, "Poganka" - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:34
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (10.05), od godz. 19.00 - można będzie posłuchać uznawanej za najważniejsze dzieło Narcyzy Żmichowskiej, której twórczość po raz pierwszy pojawia się w ramach projektu, "Poganki" w interpretacji aktorki Anny Seniuk (nagranie z 2001 roku). 
Poganka Narcyzy Żmichowskiej
"Poganka" Narcyzy ŻmichowskiejFoto: Radiobook

Powieść, będąca znakomitym przykładem literatury czasów romantyzmu, opisuje historię miłości, którą trudno byłoby romantyczną nazwać. To, co wydarza się w życiu Beniamina po spotkaniu Aspazji, tytułowej "Poganki", to raczej prawdziwa szkoła niełatwego życia dla dojrzewającego mężczyzny. 

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Niektórzy literaturoznawcy uznają, że Beniamin to… alter ego autorki, a sama "Poganka" jest paraboliczną autobiografią Narcyzy Żmichowskiej.


Żmichowska, pisarka XIX-wieczna, była w swoich czasach kobietą nieprzeciętną. Niezamężna, znakomicie wykształcona w Paryżu, przez prawie całe życie pracująca jako guwernantka, opracowała między innymi - dziś powiedzielibyśmy wręcz feministyczny - program kształcenia dziewcząt.Narcyza Żmichowska - Poganka #01 Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Czytaj także:


W audycji "Kulturalna Jedynka":


- Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na spektakl - dostępny bezpłatnie na stronie instytucji - pt. "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka z Tomaszem Rakiem w roli Gioacchino Rossiniego,


"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" online 🤩 Zapraszamy przed ekrany na muzyczny spektakl według scenariusza i w...

Opublikowany przez Opera na Zamku Sobota, 8 maja 2021

- XVII Noc Muzeów - przedstawienie propozycji wybranych placówek muzealnych, przede wszystkim Muzeum Narodowego w Warszawie. Tegoroczna Noc Muzeów, choć muzea są otwarte (w reżimie sanitarnym) planowana jest częściowo wirtualnie,


Jest w maju taka noc, gdy nie sposób zmrużyć oka! Mowa oczywiście o Nocy Muzeów w Warszawie. Podczas 17. Nocy Muzeów...

Opublikowany przez Noc Muzeów w Warszawie Czwartek, 6 maja 2021

- 12 maja, wystawą "Start Reverso", rozpocznie się 19. Biennale Sztuki Mediów WRO - największy przegląd sztuki współczesnej w Polsce. Tegoroczny program Biennale to 84 prace artystów z całego świata, najnowsze technologie, zagadnienia trapiące ludzkość ukazane przez zróżnicowane formy doświadczania sztuki. Biennale WRO potrwa do grudnia, na żywo i w sieci. Wstęp wolny,


🤖 Czy wiecie pod jakim znakiem stoją najbliższe dwa miesiące? To czas na #sztucznainteligencja i #wspólnota. Program...

Opublikowany przez Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center Wtorek, 4 maja 2021

- Ewa Heine przypomina sylwetkę Wieńczysława Glińskiego w stulecie jego urodzin. Był to znany i ceniony aktor teatralny i filmowy, a także radiowy, nagrodzony Splendorem Honorowym.


Posłuchaj
41:55 2021_05_09 23_11_25_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Kulturalna Jedynka - 9 maja 2021 roku

 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 9.05.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Klementyna Hoffmanowa – pierwsza kobieta niezależna

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:35
- Z wrodzonym sobie darem wrodzonego wdzięku umiała w obieg puścić najnowsze swej epoki wyobrażenia pod osłoną najstarożytniejszych zasad – tak o Klementynie Hoffmanowej pisała Narcyza Żmichowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narcyza Żmichowska – zapomniana nauczycielka i powieściopisarka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 15:40
- Żmichowska miała niezwykle oryginalne poglądy, jeśli chodzi o to,  co jest sednem istnienia człowieka w świecie. Pisała, że największym obowiązkiem ciążącym na ludziach jest obowiązek bycia szczęśliwym. Nie przyszliśmy na świat przecież po to, aby cierpieć – mówiła prof. Grażyna Borkowska w audycji Kai Kamińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń