Premierowy "Radiobook": Jan Chryzostom Pasek, "Pamiętniki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 23:59
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" tym razem można posłuchać wyjątkowej, barokowej literatury pamiętnikarskiej: "Pamiętników" - dzieła polskiego szlachcica, Jana Chryzostoma Paska.
Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska
"Pamiętniki" Jana Chryzostoma PaskaFoto: Radiobook

 Czyta zmarły w 2017 roku aktor i piosenkarz Gustaw Lutkiewicz (nagranie z 1976 roku).

Posłuchaj
19:56 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_05_16 PR1_23_10_09_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Kulturalna Jedynka)

 

Spisane odręcznie pod koniec życia autora, i XVII wieku, "Pamiętniki" po raz pierwszy ukazały się drukiem ponad sto lat później, inspirując wielu autorów romantycznych.

Jan Chryzostom Pasek (ok. 1636-1701), sprawny żołnierz, polityk i wreszcie gospodarz, barwnie i ze szczegółami opisał swoje codzienne perypetie, zarówno z okresów wojaczki (potop szwedzki, najazd Rakoczego, wojny z Rosją i rokosz Lubomirskiego), jak i szlacheckiego, ziemiańskiego żywota, "skromnie" pomijając jednak pieniackie aspekty swojej natury.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Opowieści Paska, zróżnicowane literacko, pozbawione właściwego epoce patosu, prowadzone są w tonie rubasznym, gawędziarskim i pełnym humoru. Zawierają też wiersze, fragmenty mów i piosenek. Nie przypadkiem czerpał z nich "pełnymi garściami" Henryk Sienkiewicz, kiedy tworzył swoją trylogię.

W wydaniu dźwiękowym "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska zinterpretował w 1976 roku Gustaw Lutkiewicz, wybitny aktor, który zapisał się w pamięci widzów wieloma rolami na deskach teatrów łódzkich i warszawskich oraz przed kamerami twórców filmów i seriali.Jan Chryzostom Pasek - Pamiętniki #01  Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Czytaj także:


W audycji "Kulturalna Jedynka":

"Cranach na Wawelu" - rozmowa z dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Andrzejem Betlejem - wystawa (21 maja-24 października 2021) zbudowana wokół jednego z najcenniejszych obrazów przechowywanych w Polsce: arcydzieła Lucasa Cranacha starszego "Madonna pod jodłami". Lucas Cranach starszy (1472-1553) uważany jest - obok Albrechta Dürera - za najważniejszego niemieckiego artystę renesansowego, którego twórczość wywarła silny wpływ na sztukę Europy Środkowej,

- Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich "Złote Kierpce" - 8 maja - podsumowanie festiwalu dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych prezentujących folklor górali podhalańskich. Celem festiwalu jest kultywowanie folkloru dziecięcego i dawnej obyczajowości wiejskiej, a także tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. 

Odbywający się od 2010 roku festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez jury. Zwycięskie grupy występują również w sierpniu na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale,- Ewa Heine o 30. Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, który potrwa do 4 lipca. Organizatorem festiwalu jest Warszawska Opera Kameralna. W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 30 wydarzeń artystycznych.***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 16.05.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:15
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (29.03, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja - jedno z ostatnich i jednocześnie najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Emancypantki" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 19:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (19.04, godz. 19.00) dostępne jest dzieło czołowego przedstawiciela pozytywizmu Bolesława Prusa pt. "Emancypantki" w interpretacji Anny Seniuk (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": N. Żmichowska, "Poganka" - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:34
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (10.05), od godz. 19.00 - można będzie posłuchać uznawanej za najważniejsze dzieło Narcyzy Żmichowskiej, której twórczość po raz pierwszy pojawia się w ramach projektu, "Poganki" w interpretacji aktorki Anny Seniuk (nagranie z 2001 roku). 
rozwiń zwiń