"Cranach na Wawelu" - wyjątkowa wystawa dzieł Lukasa Cranacha starszego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:09
Na Zamku Królewskim w Krakowie - od 20 maja do 24 października - dostępna dla zwiedzających będzie wystawa "Cranach na Wawelu" prezentująca dzieła jednego z najważniejszych artystów niemieckiego renesansu.
Wawel Odrodzenie - wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu
Wawel Odrodzenie - wystawa na Zamku Królewskim na WaweluFoto: Facebook/Zamek Królewski na Wawelu

Posłuchaj
19:56 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_05_16 PR1_23_10_09_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Cranach na Wawelu" - wyjątkowa wystawa dzieł Lukasa Cranacha starszego (Kulturalna Jedynka)

 

Czytaj też:
Wawel 1200.jpg
Wawel świętuje rocznicę powrotu swych skarbów

20 maja na Wawelu odbędzie się pokaz dzieł Lucasa Cranacha starszego. - Nie tylko słynnej "Madonny pod jodłami" z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, ale również nowo odkrytego obrazu Cranacha, który pochodzi z klasztoru franciszkanów w Krakowie - zapowiada prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

"Cranach na Wawelu" to wydarzenie będące częścią programu "Wawel - odrodzenie". - Dzięki niemu będzie można w bardzo atrakcyjnych warunkach zwiedzić wielką wystawę renesansowych arrasów, zobaczyć renesansową zbroję Zygmunta Augusta, a także najnowsze nabytki Zamku Królewskiego - dodaje gość audycji.

Dzieło na nowo odkryte

Obok "Madonny pod jodłami", zwiedzający będą mogli podziwiać inne cenne dzieło - "Madonnę z dzieciątkiem, wśród tańczących aniołków". Obraz ujrzał światło dzienne dzięki współpracy z krakowskim klasztorem ojców franciszkanów. - Do depozytu na Zamek, a zarazem do prac konserwatorskich trafił obraz, który nigdzie wcześniej nie był wymieniany w inwentarzach, nie był publikowany w opracowaniach dotyczących zbiorów krakowskich franciszkanów - tłumaczy prof. Betlej.

Choć struktura obrazu została już wzmocniona, to prace nad przywróceniem pełni piękna wciąż trwają. Całość ma być gotowa na 20 maja. - To dzieło już nawet trafiło do wielkiego korpusu dzieł Cranacha i szkoły Cranacha. Istnieje dość duże zainteresowanie naukowe tym obrazem. Mam nadzieję, że ekspozycja będzie się cieszyła dużą popularnością - mówi gość audycji i dodaje, że zwiedzający będą mogli również poznać tajniki konserwacji dzieł sztuki.

Fb/Zamek Królewski na Wawelu

Jak się okazuje, konserwacja jest procesem fascynującym. "Madonnę z dzieciątkiem, wśród tańczących aniołów" poddano badaniom z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. - Pozwolił odkryć między innymi oryginalny szkic, rysunek dla tego dzieła i na wystawie będzie można zobaczyć to, co kryje się pod warstwą farby, a co było pierwotnym zamysłem - wyjaśnia prof. Andrzej Betlej

Czytaj też:
Zamek Królewski w Warszawie Noc Muzeów noc shutterstock free 1200.jpg
Noc Muzeów 2021. Sprawdź, z jakich atrakcji można skorzystać w tym roku

Portrecista

Lukas Cranach to jednak również genialny portrecista. W polskich zbiorach znajdziemy liczne dzieła, które wyszły spod jego pędzla. - Był to artysta, który doskonale przedstawiał poszczególne osoby, postacie wyobrażone na portretach, a jednocześnie jego wizerunki nierzadko stawały się kanonicznymi wyobrażeniami słynnych postaci jemu współczesnych - mówi gość "Kulturalnej Jedynki". Wśród osób portretowanych przez Cranacha byli np. przedstawiciele dynastii Jagiellonów.

YouTube/Zamek Królewski na Wawelu

Zobacz też:

W audycji ponadto:

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (17.05), od godz. 19.00, można będzie posłuchać wyjątkowej, barokowej literatury pamiętnikarskiej: "Pamiętników" - dzieła polskiego szlachcica, Jana Chryzostoma Paska,

- Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich "Złote Kierpce" - 8 maja - podsumowanie festiwalu dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych prezentujących folklor górali podhalańskich. Celem festiwalu jest kultywowanie folkloru dziecięcego i dawnej obyczajowości wiejskiej, a także tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. 

Odbywający się od 2010 roku festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez jury. Zwycięskie grupy występują również w sierpniu na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale,

- Ewa Heine o 30. Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, który potrwa do 4 lipca. Organizatorem festiwalu jest Warszawska Opera Kameralna. W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 30 wydarzeń artystycznych.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 16.05.2021 

Godzina emisji: 23.10

mg

Czytaj także

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:30
W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje prof. Juliusz Joniak. Malarz miał 96 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:58
Prof. Juliusz Joniak, wybitny artysta malarz, członek Francuskiej Akademii Sztuki, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie zmarł we wtorek w wieku 96 lat.
rozwiń zwiń