Prestiżowy festiwal w Toruniu. "Impuls do dyskusji o teatrze i kulturze"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 11:52
W Toruniu trwa jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt". Do 12 czerwca można będzie obejrzeć blisko 60 wydarzeń. - Festiwal ma swoją dosyć wyrazistą tożsamość, opierającą się na relacji Wschód-Zachód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor artystyczny Paweł Paszta.
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Teatr im. Wilama Horzycy w ToruniuFoto: Piotr Lampkowski / Forum

Posłuchaj
04:39 Jedynka/Kulturalna Jedynka - 23.05.2021 festiwal w Toruniu 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" potrwa do 12 czerwca. W tym czasie czeka nas 27 pokazów, 14 spektakli i 23 spotkania (Jedynka/Kulturalna Jedynka)

Festiwal "Kontakt" jest najstarszym obecnie trwającym międzynarodowym festiwalem teatralnym w Polsce. Po raz pierwszy został zorganizowany 30 lat temu.

Bronisław Cieślak, pictured in 2015 pap_20151002_0Y8.jpg
Bronisław Cieślak prywatnie był nazywany Sławkiem. To nie dlatego, że grał Sławomira Borewicza

- Ważne jest to, że festiwal ma swoją dosyć wyrazistą tożsamość, opierającą się na relacji Wschód-Zachód. Można byłoby powiedzieć, że w tej chwili jest zupełnie inna sytuacja między Wschodem, a Zachodem Europy niż w roku 1991, kiedy festiwal startował. Jednak nadal jest to impuls do dyskusji między sobą, jak ten dzisiejszy świat wygląda i jak to się odbija w teatrze i kulturze - komentuje Paweł Paszta.

Stąd poza transmisją spektakli zagranicznych, wiele przygotowanych propozycji to sztuki powstałe w Europie na platformach internetowych. - W takiej sytuacji aktorzy grają spektakl w innymi miejscu na świecie, np. w Monachium, Zagrzebiu czy Moskwie, a widzowie mogą oglądać to przedstawienie w Toruniu, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Berlinie i innych miejscach świata. Jest to pewien fenomen i coś, co naprawdę sprawia, że w tym roku ten festiwal jest w pełni międzynarodowy - dodaje nasz rozmówca.

Wśród propozycji online są nie tylko spektakle, ale również filmy, m.in. "Przesuwanie horyzontu", który ukazuje artystyczną drogę Eimuntasa Nekrosiusa, legendy litewskiego teatru i stałego gościa festiwalu. Filmy oraz spektakle będą dostępne w sieci nieodpłatnie, należy tylko wcześniej zarejestrować się.

"Biblia: Próba"

Polskie spektakle można obejrzeć stacjonarnie w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, który zaprezentuje sztukę "Biblia: Próba" wyreżyserowaną przez laureata poprzedniej edycji festiwalu Jerneja Lorenci.

- Jest tutaj dużo jakby prostoty, bycia tu i teraz oraz grania tym, co jest na ten moment. "Biblia: Próba", czyli ciągle może otwierać się coś nowego - przybliża asystentka reżysera Mirosław Sobik. - Jest Hiob, jest jego żona, a później jedna aktorka staje się sercem Hioba. Pokazany jest człowiek Hiob, który jakby był już głębiej niż tylko ten ból. Z tym wchodzi w apokalipsę - zauważa.

"Krótka rozmowa ze Śmiercią"

Nietypową teatralną interpretację "Krótkiej rozmowy ze Śmiercią" przedstawi Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w spektaklu wyreżyserowanym przez Marcina Libera.

- Odkrywcą tego tekstu był prof. Wydra, który odnalazł tę wersję w Niemczech w bibliotece. Mnie to cieszy, bo to była prapremiera prawie po 500 latach. Ten tekst różni się od tego, który znamy z książek i z lektur (…). Zabawa polega na tym, aby udowodnić, że teksty pisane w średniowieczu, nadal potrafią być aktualne, a temat śmierci jest na tyle uniwersalny i niezmienny, że można go podejmować niezależnie od kontekstów społecznych, politycznych i zmieniających się wszelkiego rodzaju krajobrazów i czasów - twierdzi Marcin Liber.

25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" potrwa do 12 czerwca. W tym czasie czeka nas 27 pokazów, 14 spektakli i 23 spotkania.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Joanna Sławińska

Materiał: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 23.05.2021 

Godzina emisji: 23.12

DS

Czytaj także

"Cranach na Wawelu" - wyjątkowa wystawa dzieł Lukasa Cranacha starszego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:09
Na Zamku Królewskim w Krakowie - od 20 maja do 24 października - dostępna dla zwiedzających będzie wystawa "Cranach na Wawelu" prezentująca dzieła jednego z najważniejszych artystów niemieckiego renesansu.
rozwiń zwiń