Cykl spektakli "Odyseja" w choreografii Tomasza Ciesielskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:20
Projekt "Odyseja" to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który "wyszedł z formy", rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.
Odyseja w choreografii Tomasza Ciesielskiego
"Odyseja" w choreografii Tomasza CiesielskiegoFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
24:13 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_06 PR1_23_10_51_Kulturalna_Jedynka.mp3 Cykl spektakli "Odyseja" w choreografii Tomasza Ciesielskiego (Kulturalna Jedynka)

 

Cykl spektakli "Odyseja" w choreografii Tomasza Ciesielskiego to osiem - bezpłatnych - pokazów w przestrzeni sześciu miast: Słupska, Koszalina, Szczecina, Piły, Bydgoszczy i Torunia. Przedstawienia będzie można oglądać do 15 czerwca tam, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy - na dworcu kolejowym, pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów.

Jak podkreślają organizatorzy - widzowie będą wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. "Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator - człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka" - zapowiadają.



"Odyseja" spektakl Tomka Ciesielskiego II trailer. Profil: Tomek Ciesielski


"To było naszym pytaniem" 

teatr ok 1200 ok.jpg
"Kulturalna Jedynka" w Programie 1

Skąd pomysł, by wystawiać spektakle na dworcach kolejowych? - Odpowiedź na to pytanie, z jednej strony, jest całkiem prywatna i związana z moją pasją do kolei. Z drugiej - podyktowane to było naszym zainteresowaniem "Odyseją", toposem ważnym dla Europejczyków i nie tylko, który dzisiaj się jakoś dziwnie aktualizuje - powiedział w Programie 1 choreograf, performer, tancerz i badacz tańca Tomasz Ciesielski.

Gość audycji "Kulturalna Jedynka" zaznaczył, że prace nad spektaklem rozpoczęły się przed wybuchem pandemii koronawirusa, kiedy podróżowanie nie było niczym ograniczone. Można było kupić bilet, wsiąść w samolot i teoretycznie przeżyć wielką podróż. - Ale czy to była taka podróż, która transformuje, zmienia, wpływa na życie? To było naszym pytaniem. Potem - po wybuchu pandemii - okazało się, że podróż jest tym bardziej nieoczywista, bo wcale nie taka możliwa - wskazał.

O czym opowiada "Odyseja"? - Najprościej, nie zdradzając wszystkiego, jest powiedzieć, że to historia trzech osób, które albo są w jakiejś podróży, albo chcą w tę podróż wyruszyć. W dosyć naturalny sposób to się wydarza na dworcu. Ich wyzwania, wątpliwości, chęci, zrezygnowania obserwujemy - wyjaśnił Ciesielski.

Jak przygotowuje się przedstawienie, które ma się odbyć na dworcu kolejowym? - Struktura dworców jest relatywnie podobna. Stworzyliśmy taką strukturę choreograficzną, taki układ scen, który - z jednej strony - pozwala nam być bardzo elastycznymi, z drugiej - uwzględniając to, że zawsze są jakieś kasy, perony, otwarta przestrzeń - pozwala zachować to, co jest najważniejsze - wytłumaczył. 

Ciesielski opowiedział, że w spektaklu można uczestniczyć na różne sposoby - przede wszystkim z wykorzystaniem zestawu słuchawkowego, ale zwykli przechodnie też mogą podglądać, co się dzieje. Twórcy otrzymują sygnały, że dla osób postronnych wydarzenie też jest wartościowe. - To jest wartością tego spektaklu - ponieważ jego granice nie są wyznaczone przez scenę, to wszyscy widzowie muszą zastanowić się, gdzie ten teatr zaczyna się, gdzie kończy i być może trochę inaczej spojrzeć na tę rzeczywistość, która nie jest teatralna - stwierdził.

Poza tym w audycji:

- zakończył się 61. Krakowski Festiwal Filmowy poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym, 

- premierowe spektakle teatralne, m.in.: "Król Lear" w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, "Tirza" w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu oraz musical "Waitress" ("Kelnerka") w Teatrze Roma.

- Trzy minuty o teatrze Ewy Heine - recenzja "Pikniku pod wiszącą skałą" według Joan Lindsay w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Narodowym w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 6.06.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Cranach na Wawelu" - wyjątkowa wystawa dzieł Lukasa Cranacha starszego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:09
Na Zamku Królewskim w Krakowie - od 20 maja do 24 października - dostępna dla zwiedzających będzie wystawa "Cranach na Wawelu" prezentująca dzieła jednego z najważniejszych artystów niemieckiego renesansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prestiżowy festiwal w Toruniu. "Impuls do dyskusji o teatrze i kulturze"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 11:52
W Toruniu trwa jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt". Do 12 czerwca można będzie obejrzeć blisko 60 wydarzeń. - Festiwal ma swoją dosyć wyrazistą tożsamość, opierającą się na relacji Wschód-Zachód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor artystyczny Paweł Paszta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski w Warszawie poświadczeniem polskich dokonań w przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 23:10
Warszawa bez Zamku Królewskiego wyglądałaby dziwnie. Przez 30 lat, od roku 1944 do 1974, Zamku w pejzażu stolicy jednak nie było. W piątek i sobotę (28-29.05) w jego wnętrzach odbywał się XI Kongres Polska Wielki Projekt poświęcony m.in. odbudowie historycznego gmachu i bezpieczeństwu w kulturze.
rozwiń zwiń