Horror i fantastyka w wydaniu retro. "Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 20:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej dostępna jest nowa pozycja - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego. Czyta Tomasz Borkowski (nagranie z 2016 roku). 
Opowiadania Stefana Grabińskiego na kanale Radiobook
"Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
25:15 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_13 PR1_23_10_21_Kulturalna_Jedynka.mp3 Horror i fantastyka w wydaniu retro. "Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook" (Kulturalna Jedynka)

 

Urodzony pod koniec XIX wieku, w wiosce nad Bugiem, Stefan Grabiński dojrzewał, uczył się i studiował (polonistykę i filologię klasyczną) we Lwowie - mieście wówczas gwałtownie się modernizującym. Po I wojnie światowej zamieszkał w Przemyślu. Wtedy właśnie powstały prezentowane w ramach projektu "Radiobook" opowiadania, które zaliczane są do najważniejszych w twórczości autora.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Nowele Grabińskiego, uchodzącego za mistrza literatury horroru 20-lecia międzywojennego, przyrównywane są dziś do twórczości Edgara Allana Poe (na którego sam się powoływał) i współczesnego autorowi Howarda Phillipsa Lovercrafta. W wywiadzie z 1930 roku autor mówił: "Fantastyka jest wyrazem tęsknoty ludzkiej do cudu, do tajemniczości. Jest próbą ujęcia w formę opowieści zagadnień najwyższych, dotyczących 'tamtej strony' bytu".

Twórczość Grabińskiego, niedoceniana, kiedy powstawała, zyskała na znaczeniu dopiero po II wojnie światowej, a obecnie stawiana jest przez literaturoznawców na tej samej półce, co dzieła Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza.

Proponowana w ramach "Radiobooka" wersja audio opowiadań Stefana Grabińskiego to interpretacja Tomasza Borkowskiego, aktora filmowego i telewizyjnego. Nagranie powstało w 2016 roku, w studiach Polskiego Radia, we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (obecnie Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym).


Stefan Grabiński - Opowiadania #01 Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Poza tym w audycji:

- 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida - "Słowo jest ogień" w Teatrze Polskim w Warszawie (reż. Szymon Kuśmider),
- "Don Juan" w Teatrze Ateneum w Warszawie (reż. Mikołaj Grabowski),Festiwal Muzyki Barokowej "Antonio Vivaldi" na Zamku Królewskim w Warszawie (13-23.06) i inne wydarzenia,


Festiwal Muzyki Barokowej. "Antonio Vivaldi". Profil: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum- wystawa Józefa Wilkonia na Zamku Królewskim na Wawelu - "Zwierzyniec Królewski - Wilkoń na Wawelu" (11.06-5.09),- Zespół Regionalny Mystkowianie zaprezentuje się na CIOFF World Folkloriada w Ufie w Rosji,


- 40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (14-19.06),
- recenzja teatralna Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 13.06.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": N. Żmichowska, "Poganka" - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:34
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (10.05), od godz. 19.00 - można będzie posłuchać uznawanej za najważniejsze dzieło Narcyzy Żmichowskiej, której twórczość po raz pierwszy pojawia się w ramach projektu, "Poganki" w interpretacji aktorki Anny Seniuk (nagranie z 2001 roku). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Jan Chryzostom Pasek, "Pamiętniki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 23:59
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" tym razem można posłuchać wyjątkowej, barokowej literatury pamiętnikarskiej: "Pamiętników" - dzieła polskiego szlachcica, Jana Chryzostoma Paska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lord Jim"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 06:00
Od 15 czerwca do 5 lipca w Programie 1 można było słuchać fragmentów powieści Josepha Conrada pt. "Lord Jim" w interpretacji aktora Mieczysława Voita (projekt "Radiobook", nagranie z archiwum Polskiego Radia, rok powstania - 1983).
rozwiń zwiń