Nowość na kanale "Radiobook" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:30
Pierwszą lipcową propozycją w serii Polskiego Radia "Radiobook", w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, jest fantastyczno-satyryczna powieść pt. "Gargantua i Pantagruel", czytana przez aktora Andrzeja Szczepkowskiego (nagranie z 1994 roku).
Gargantua i Pantagruel
"Gargantua i Pantagruel"Foto: Radiobook

Posłuchaj
01:59 [ PR1]PR1 (mp3) 4 lipiec 2021 23_28_47.mp3 Nowość na kanale "Radiobook" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel" (Kulturalna Jedynka)

 

François Rabelais, urodzony pod koniec XV wieku, był typowym człowiekiem renesansu: mnichem, pisarzem, lekarzem i podróżnikiem. Pisząc powieść "Gargantua i Pantagruel", inspirował się znaną od kilku stuleci legendą ludową o olbrzymach Gargantui i jego synu Pantagruelu. Postanowił rozbudować tę historię aż do pięciu tomów (z których ostatni ukazał się już po śmierci autora w połowie XVI wieku).


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Powieść jest satyrą na ówczesne społeczeństwo, feudalny nonsens, religijną obłudę i dwulicowość Francji tamtych lat. To napisana plastycznym językiem, niestroniącym od ludowego stylu i wulgaryzmów, historia dwóch olbrzymów, którym towarzyszymy podczas uczt, bitew, wędrówek oraz dyskusji z autorytetami.

Co ciekawe, powtarzane przez nas zdanie "Apetyt rośnie w miarę jedzenia" pierwszy raz pojawiło się właśnie w tej książce.

Tekst przetłumaczył Tadeusz Boy-Żeleński. Audiobook został doskonale zinterpretowany w studiach Polskiego Radia przez świetnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, Andrzeja Szczepkowskiego.


Gargantua i Pantagruel #01 | François Rabelais Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 4.07.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Radiobook": "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 06:27
W cyklu "Radiobook" – w ramach dźwiękowej prezentacji najwybitniejszych i najciekawszych utworów literackich - po raz pierwszy prezentujemy twórczość szkockiego powieściopisarza i podróżnika, Roberta Louisa Stevensona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radiobook": I. Kwiatkowska czyta "Anię z Zielonego Wzgórza" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 07:20
Czerwiec z projektem "Radiobook" - który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online - zaczynamy pierwszym z wielu tomów serii o życiu Ani z Zielonego Wzgórza, autorstwa kanadyjskiej pisarki, Lucy Maud Montgomery. "Ani z Zielonego Wzgórza" można słuchać od dziś od godz. 19.00. Czyta Irena Kwiatkowska (nagranie z 1969 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horror i fantastyka w wydaniu retro. "Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 20:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej dostępna jest nowa pozycja - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego. Czyta Tomasz Borkowski (nagranie z 2016 roku). 
rozwiń zwiń