"Świecie dziwny/Coming Together". Premiera spektaklu z utworami wybitnych twórców

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 10:12
Dwuczęściowy spektakl baletowy z utworami m.in. Ewy Demarczyk, Marka Grechuty i Czesława Niemena przygotowała Opera na Zamku w Szczecinie. Premiera przedstawienia "Świecie dziwny/Coming Together" odbyła się w ubiegły piątek, 2 lipca.  
Fragmenty spektaklu
Fragmenty spektakluFoto: Piotr Gamdzyk/mat. promocyjne

gargantua.jpg
Nowość na kanale "Radiobook" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel"

W pierwszej części spektaklu zabrzmiały piosenki Ewy Demarczyk: "Pocałunki", "Karuzela z Madonnami", "Grande Valse Brillante", Marka Grechuty: "Niepewność" i "Ocalić od zapomnienia", a także Czesława Niemena: "Dziwny jest ten świat", "Baw się w ciuciubabkę", "Obok nas" i "Niepotrzebni".


Posłuchaj
21:40 2021_07_04 23_09_12_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Świecie dziwny/Coming Together". Premiera spektaklu baletowego z utworami wybitnych twórców (Kulturalna Jedynka)

 

Jak wskazał choreograf pierwszej części spektaklu Robert Glumbek, pomysł tej formy inscenizacji narodził się podczas lockdownu w Kanadzie. - To, co zobaczymy, to moje refleksje z ostatniego roku, z własnych przeżyć i właśnie z tego, co się wydarzyło w tym pandemicznym czasie. Patrzyłem, jak świat bardzo się spolaryzował. Wytworzyły się dwie ogromne frakcje, nie ma niczego pomiędzy. W swojej inscenizacji wniosłem to wszystko do małego pomieszczenia, gdzie mamy podzielonych ludzi - mówił Glumbek.

"Coming Together" 

Natomiast Kevin O’Day jest choreografem części "Coming Together". Libretto zostało przetłumaczone po raz pierwszy w historii. Muzykę do tej części wieczoru wykonała orkiestra Opery na Zamku pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka. 

Drugiej części spektaklu towarzyszyła muzyka niedawno zmarłego kompozytora Frederica Rzewskiego. - Możliwość realizacji spektaklu do tej muzyki, muzyki Polaka urodzonego w Stanach Zjednoczonych, jest bardzo interesująca. To związek dwóch kultur, które przeplatają się w muzyce kompozytora - podkreślił choreograf części "Coming Together". 

Zobacz także: 

Ponadto w audycji: 

- W dniach 3-23 lipca odbędzie się IV Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej. Pomysłodawcą corocznych letnich spotkań muzycznych jest dyrektor opery Andrzej Klimczak. Festiwalowe wieczory wypełni kilkadziesiąt godzin muzyki genialnego wiedeńczyka Wolfganga Amadeusza Mozarta, a na deskach Teatru Królewskiego podziwiać będziemy znakomitych solistów oraz Zespół Wokalny i Orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej. Festiwal otworzy najnowsza inscenizacja Polskiej Opery Królewskiej "La finta Giardiniera" (Rzekoma ogrodniczka).


- "Anna Bilińska 1854-1893" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym wątkiem wystawy jest kariera artystyczna Bilińskiej od pierwszych prób malarskich w Warszawie, poprzez naukę w paryskiej Académie Julian, do udziału w najważniejszych międzynarodowych wystawach. W MNW zaprezentowano blisko 120 obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków. Są wśród nich dzieła do tej pory nieznane, pochodzące z polskich i zagranicznych muzeów oraz z kolekcji prywatnych.

- W cyklu "Trzy minuty o teatrze" Ewa Heine opowiedziała o "Królu Learze", który będzie do zobaczenia na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski 

Materiały: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 4.07.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

IAR/ans 

Czytaj także

Balet pod Tatrami. "Harnasie" Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:40
9 kwietnia 1938 roku odbyła się polska premiera baletu "Harnasie". Było to opus magnum Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipiec pod znakiem wielkiej miłości. 21. Festiwal Ogrody Muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 10:31
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie 2 lipca ruszy 21. Festiwal Ogrody Muzyczne. Grande amore, czyli wszystko o miłości. Wydarzenie zainauguruje występ akordeonisty Bartosza Głowackiego z zespołem. W programie 25 wydarzeń: 23 projekcje i dwa koncert live.
rozwiń zwiń