Nowy "Radiobook" - słynny melodramat "Trędowata" Heleny Mniszkówny

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 08:47
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Heleny Mniszkówny pt. "Trędowata". 
Helena Mniszkówna - Trędowata
Helena Mniszkówna - "Trędowata"Foto: mat. promocyjne

Czyta Irena Kwiatkowska (nagranie z 1966 roku):

Posłuchaj
25:26 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_15 PR1_23_11_39_Kulturalna_Jedynka.mp3 Nowy "Radiobook" - "Trędowata" Heleny Mniszkówny (Kulturalna Jedynka)

 

Projekt "Radiobook" rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku czterema tytułami, wśród których był "Pustelnik" Heleny Mniszkówny. Teraz proponujemy najbardziej znany tytuł tej autorki - "Trędowatą". Ta dwutomowa powieść, wydana w Krakowie w roku 1909, do dziś uchodzi za najsłynniejszy polski melodramat.

Helena Mniszkówna, autorka 20 romansów z tzw. wyższych sfer, stała się jedną z najbardziej docenianych przez czytelników autorek literatury popularnej. W swej narracji przedstawiała stereotypowe sytuacje melodramatyczne, ale cnota i szlachetność (prawie) zawsze brały górę nad złem i egoizmem.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Bohaterką powieści "Trędowata" jest Stefcia Rudecka, skromna nietytułowana szlachcianka, pełniąca rolę guwernantki w domu pewnej baronowej. Kobieta zakochuje się (z wzajemnością) w ordynacie Waldemarze Michorowskim, którego baronowa jest ciotką. Waldemar doprowadza do zaręczyn ze Stefanią, ale szykany i intrygi ze strony arystokratycznych rodzin zwiastują nieszczęśliwy koniec.

Krytycy nie zachwycili się "Trędowatą". Powieść odniosła jednak prawdziwy sukces czytelniczy. Jeszcze przed wojną (w latach 1926 i 1936) doczekała się dwóch ekranizacji. Historię wziął na warsztat także Jerzy Hoffman (1976 rok), a w 1999 roku pojawił się serial telewizyjny. Prezentowana wersja audio to wykonana w 1966 roku, w studiach Polskiego Radia, interpretacja tekstu "Trędowatej" przez aktorkę Irenę Kwiatkowską.Trędowata #01 | Helena Mniszkówna Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Poza tym w audycji:

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis Bitwa Warszawska 1920

- o multimedialnym serwisie Polskiego Radia poświęconym Bitwie Warszawskiej - serwis "Bitwa Warszawska 1920", nominowany w kategorii "Edukacja", zwyciężył w pierwszym etapie 14. Plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" i decyzją jury wszedł do finałowej piętnastki,

- podsumowanie uroczystości rocznicowych związanych z Bitwą Warszawską, zwaną także Cudem nad Wisłą. Bitwa, stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej, uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata, 

Bitwa Warszawska w literaturze i sztuce,

- XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - 14-31 sierpnia - na którym można przyjrzeć się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców,

- 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem - 12 sierpnia rozpoczął się największy organizowany pod Tatrami festiwal związany z kulturą ludową,

- XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" - celem festiwalu, który rozpocznie się 21 sierpnia, jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej,

- Ewa Heine o XII Festiwalu "Królewskie Arkady Sztuki" na Zamku Królewskim w Warszawie - do 28 sierpnia w trakcie 12 występów zaprezentują się twórcy niezależni, poszukujący, proponujący różnorodną sztukę teatralną i muzykę. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 15.08.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:37
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Tym razem proponujemy pozycję "Znachor". Czyta Mieczysław Czechowicz (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Stendhal - "Czerwone i czarne" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:50
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentacji najwybitniejszych i najciekawszych utworów literackich w formie dźwiękowej - w tym tygodniu proponujemy najbardziej znaną powieść Stendhala - "Czerwone i czarne". 
rozwiń zwiń