Prof. Jarosław Gajewski: każde słuchowisko jest edukacyjną przygodą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:30
W Zamościu trwa święto twórczości teatralnej radiowej i telewizyjnej "Dwa Teatry", w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. W "Kulturalnej Jedynce" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Gajewskim o dwudziestej, jubileuszowej edycji festiwalu oraz o magii radiowych słuchowisk. 
Jarosław Gajewski
Jarosław GajewskiFoto: Kusinski Wojciech/PR

Jacek Raginis 1200 FORUM.jpg
"Dzień gniewu" na festiwalu "Dwa Teatry". Jacek Raginis-Królikiewicz: ten spektakl wbija widza w fotel

Spotkania z publicznością 

Do Zamościa licznie przybyli twórcy teatru radiowego, m.in. aktorzy Sławomir Orzechowski, Henryk Talar, a także prof. Jarosław Gajewski, który brał udział w interaktywnym słuchowisku emitowanym na antenie Jedynki podczas tegorocznego "Lata z Radiem" - "Klub wielbicieli Agaty Ch". Słuchowisko stworzyły Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, znane m.in. z popularnego "Ogrodu Zuzanny". 


Posłuchaj
16:32 Jedynka/KJ/Galewski.mp3 Prof. Jarosław Gajewski: każde słuchowisko jest edukacyjną przygodą (Kulturalna Jedynka)

 

Jak mówi gość audycji, słuchowisko radiowe jest oddzielnym kanałem komunikacji twórców z widzami. - Do tego nabywa się kompetencje w trakcie tworzenia tych słuchowisk. Myślę, że trzeba zachować tę odrębność przestrzeni, tworzenia i odbioru słuchowiska - przyznaje. - Spotkania z aktorami to jest oddzielna przyjemność, którą sobie serwujemy do pewnego stopnia, niezależnie od tego, jakie słuchowisko stworzyliśmy czy jakiego wysłuchaliśmy. 

Posłuchaj fragmentów słuchowiska "Klub Wielbicieli Agaty Ch." 

Słuchowiska formą edukacji 

- Każde słuchowisko jest jednocześnie edukacyjną przygodą i w każdej pracy artystycznej człowiek czegoś się uczy - podkreśla prof. Gajewski. - Każdy materiał to nowe wyzwanie i każdy nowy zestaw aktorów to jest poszukiwanie nowego rodzaju harmonii, nowych prób, szukania wspólnej częstotliwości - dopowiada. 

Czytaj również:

Rocznica urodzin C.K. Norwida

24 września 2021 r. przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida i w uznaniu zasług twórcy dla polskiej sztuki i polskiej kultury, z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida

Czy dzieła C.K. Norwida mieszczą się w kręgu poszukiwań literackich prof. Gajewskiego? - Miałem to szczęście, że spotkałem w życiu paru ludzi, którzy skierowali moją uwagę na tę stronę i od tamtego czasu wciąż się mierzę z tym poetą - zdradza. - Wchodzę w jego twórczość, spodziewając się wszystkiego najlepszego i wychodzę usatysfakcjonowany - podkreśla. 

Program 1 Polskiego Radia włącza się w obchody 200. rocznicy urodzin sławnego pisarza. - Pokażemy Norwida od strony popkulturowej - zdradza dyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy. - Wykonania piosenek do wierszy Cypriana Kamila Norwida są zaskakujące, sięgali po nie wybitni artyści, ale również mniej znane zespoły - dodaje. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziły: Martyna PodolskaAnna StempniakMarcin Kusy

Gość: prof. Jarosław Gajewski (aktor)

Data emisji: 19.09.2021 

Godzina emisji: 23.11

ans