Prof. Samsel: aby dostrzec fenomen Norwida, trzeba na nowo spojrzeć na historię całej literatury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 14:16
24 września minęło 200 lat od urodzin Cypriana Kamila Norwid, jednego z najwybitniejszych poetów, artystów i myślicieli polskich. - Norwid włączył się aktywnie w spór o polskość, o nasz kompleks polski, o nasze polsko-polskie wojny - ocenia prof. Karol Samsel, polonista.
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Polona

cypriankamilnorwid.jpg
Dwusetna rocznica urodzin Norwida. Serwis specjalny Polskiego Radia

Z okazji jubileuszu Cypriana Kamila Norwida w Muzeum Niepodległości odbyła się konferencja naukowa "Norwid widziany dzisiaj". Uczestniczący w niej prof. Karol Samsel uważa, że Norwid był intelektualnym heretykiem, choć poetą był chrześcijańskim.


Posłuchaj
24:48 Jedynka-26-09-2021-kulturalna-jedynka.mp3 Miejsce Cypriana Kamila Norwida w polskiej literaturze i kulturze (Kulturalna Jedynka)

nck.jpg
Stanisław Lem i Cyprian Kamil Norwid - inicjatywy rocznicowe Narodowego Centrum Kultury

 

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że przemyślenia dotyczące roli objawienia w życiu człowieka Norwid zawarł w poemacie "Assunta" (Spojrzenie ku Niebu) napisanym w 1870 roku. Zdaniem autora człowiek stworzony przez Boga powinien stale pamiętać o Niebie jako miejscu, z którego pochodzi, i które jest celem jego życia.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego Cyprianowi Kamilowi Norwidowi:

norwid.jpg

Norwid, w przeciwieństwie do Mickiewicza, uważał, że ważny jest pojedynczy człowiek. - Dla Norwida aspekt jednostki, aspekt indywiduum jest na tyle ważny, że on de facto tworzy podstawy nowej antropologii - mówi profesor. Wskazuje, że poetę pociągały wielkie postaci - Kleopatra, Bem, Chopin.

Przypomina, że Cyprian Kamil Norwid był aktywny literacko przez 43 lata. - Nie da się tej pracy literackiej porównać z długością pracy jakiegokolwiek romantyka - zauważa. Prof. Karol Samsel jest zdania, że bezcelowe jest przypisywanie Norwida do konkretnej epoki literackiej, bo wyrastał on ponad te podziały. - Jest ponad romantyzmem, czerpiąc z klasycyzmu, ale zapowiadając modernizm - wyjaśnia.

Czytaj także:

W audycji również:

- rozmowa z Józefem Henem, laureatem nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Dzieło Życia,

- relacja z zakończonego w niedzielę Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni,

- zapowiedź rozpoczynającego się 22.09 Festiwalu NNW, czyli Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci,

- felieton teatralny.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziły: Anna Stempniak

Goście: prof. dr hab. Karol Samsel (kierownik Pracowni Dramatu Wydziału Polonistyki UW), Józef Hen (pisarz)

Data emisji: 27.09.2021 

Godzina emisji: 23.11

ag

Czytaj także

Jazz przeplatany poezją. Niezwykły koncert w dwusetną rocznicę urodzin Norwida [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 21:00
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w Dwójkowym cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na gościnny występ z festiwalu "Chopin i jego Europa"! Był to koncert jazzowy przeplatany poezją Norwida. Na scenie wystąpili: Kasia Pietrzko Trio oraz goście specjalni – saksofonista Maciej Kądziela oraz Andrzej Chyra, który prezentował poezję Cypriana Kamila Norwida.  Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłość - czysta u kąpieli morskich". Norwid z ironią o romantykach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 22:00
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" zaprezentowaliśmy komedię Cypriana Kamila Norwida pt. "Miłość - czysta u kąpieli morskich" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
rozwiń zwiń