Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia. Janusz Kukuła: wierzę, że spodoba się zwiedzającym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:46
Dzisiaj (18.10) o godz. 13.30 w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów. - To jest jedna  z najważniejszych chwil w moim życiu zawodowym. W Teatrze Polskiego Radia pracowali najwięksi polscy artyści, to oni to stworzyli i wymyślali, a my staramy się tylko im dorównać - mówi w radiowej Jedynce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Janusz Kukuła2, fot.E.Iwanicka 1200x660.jpg
"To będzie miejsce tętniące życiem". Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia

"To niezwykła chwila"

Muzeum to prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. - To niezwykła chwila, wierzę, że muzeum spodoba się ludziom, którzy odwiedzają Baranów Sandomierski, wiem, że bardzo wielu turystów zwiedza zamek. Nasze muzeum znajduje się przy głównej bramie kompleksu zamkowo-parkowego - informuje Janusz Kukuła. 

W przyszłym roku na terenie muzeum zostaną zainstalowane ławeczki poświęcone wielkim polskim aktorom. - Będzie można usiąść, nacisnąć przycisk i słuchać głosów Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Piotra Fronczewskiego czy Grażyny Barszczewskiej. To będą ławeczki, gdzie będzie można naładować telefon, więc wierzę, że skorzystają z nich i młodsi, i starsi - opowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia. 


Posłuchaj
23:16 2021_10_18 23_10_39_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Janusz Kukuła o uroczystym otwarciu Muzeum Teatru Polskiego Radia (Kulturalna Jedynka)

 

Czytaj również: 

Pomysł na powstanie muzeum 

Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów powstało z inicjatywy Janusza Kukuły, dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia, i Wojciecha Ramusa prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. Pomysł na aranżację wystawy pochodzi od dr hab. prof. ASP w Warszawie Marka Chowańca.

- Muzeum wymyśliła grupa niezwykłych ludzi związanych z tamtym regionem, na którego czele stoi Wojciech Ramus. Założyliśmy fundację Teatr Wyobraźni. Udało się nam stworzyć studia nagrań, bo nie będzie to tylko miejsce poświęcone Teatrowi Polskiego Radia, ale będzie to miejsce bardzo żywe i twórcze. Będą się tam odbywały lekcje dla młodzieży i dzieci, którzy będą pisać scenariusze i nagrywać słuchowiska - zapowiada Janusz Kukuła. 

Wystawy i eksponaty 

W Baranowie Sandomierskim będzie można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia - w tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi "Matysiakowie" i "W Jezioranach". - Będzie specjalna sala poświęcona czemuś, co nazywany "Złotą Setką Teatru Polskiego Radia", jest specjalny pokój "Matysiaków" i pokój poświęcony powieści "W Jezioranach" - podkreśla Janusz Kukuła.

Zwiedzający będą też mogli za pomocą specjalnych urządzeń wywołać odgłosy wiatru, deszczu czy burzy. Janusz Kukuła podkreśla, że muzeum będzie miejscem tętniącym życiem, w którym będą pracować artyści. - W piwnicach zbudowaliśmy studia nagraniowe, w których można realizować słuchowiska. Będą tam warsztaty dla młodzieży organizowane właściwie codziennie. Młodzi ludzie będą się uczyć pisać scenariusze, będą nagrywać słuchowiska - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Gala otwarcia muzeum 

W gali otwarcia muzeum wezmą udział nie tylko gospodarze placówki i władze Baranowa Sandomierskiego, ale również bohaterowie tej uroczystości - wybitni aktorzy teatru radiowego: Magdalena Zawadzka, Ewa Kania ("Matysiakowie"), Emilia Krakowska oraz Stanisław Brudny ("W Jezioranach"), Piotr Fronczewski i Krzysztof Wakuliński.

Zaprezentują oni swoje ulubione wiersze, a Krzysztof Gosztyła przeczyta fragment "Pana Tadeusza". Zaśpiewają: Joanna Rawik (utwór "Romantyczność"; z tanecznym udziałem Żory Korolyova), Ewa Prus, Zuzanna Saporznikow i Krzysztof Szczepaniak ("W Jezioranach") - do akompaniamentu Piotra Skotnickiego.

Uroczystość poprowadzą Ewelina Bator i Andrzej Ferenc, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonają Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.

Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie: www.teatrwyobrazni.pl

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 18.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.07

IAR/ans