Adam Zagajewski bohaterem Salonu Poezji w 97. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:31
Fundacja im. Zbigniewa Herberta od 10 lat w rocznicę urodzin swojego patrona organizuje wieczory poetyckie. Tegoroczne wydarzenie, zaplanowane na 26 października i przygotowane wspólnie z Teatrem Polskim, będzie poświęcone przyjacielowi Zbigniewa Herberta, poecie Adamowi Zagajewskiemu. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: PAP/EPA/JOSE LUIS CEREIJIDO

Posłuchaj
43:10 2021_10_24 23_10_51_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Adam Zagajewski bohaterem Salonu Poezji w 97. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta (Kulturalna Jedynka)

 

Zagajewski 1200 FORUM.png
Od ataku natchnienia po Włochy. Radiowy alfabet Adama Zagajewskiego

- Co roku, w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta organizujemy wieczór poświęcony jego poezji, taka jest tradycja. Tym razem jednak wieczór będzie poświęcony twórczości Adama Zagajewskiego. Będziemy go wspominali w gronie jego bliskich przyjaciół. Będziemy czytali także jego wiersze. To będzie wieczór poezji i wspomnień o wspaniałym człowieku, wielkim polskim poecie XX i XX wieku - powiedziała w "Kulturalnej Jedynce" prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka.

Zmarłego 21 marca br. poetę podczas Salonu Poezji wspominać będą przyjaciele Adama Zagajewskiego: Edward Hirsch, Michael Krüger, Ryszard Krynicki, Mercedes Monmany, Tadeusz Nyczek i Tomasz Różycki. Rozmowę z nimi poprowadzi Janusz Majcherek. Będzie można również wysłuchać wierszy Adama Zagajewskiego w interpretacji Mai Komorowskiej, Elizy Borowskiej i Adama Cywki.

Adam Zagajewski był jednym z liderów literackiego pokolenia Nowej Fali, wybitnym poetą i eseistą. Był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich twórców, laureatem Nagrody Fundacji imienia Kościelskich, Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury i Nagrody Księżnej Asturii, a także członkiem Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności.Poza tym w audycji:

Kiersznowski PAP-1200.jpg
"Żal, smutek, niedowierzanie". Nie żyje Krzysztof Kiersznowski

- w wieku 70 lat zmarł aktor Krzysztof Kiersznowski. Był aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. W 1977 roku ukończył wydział aktorski łódzkiej szkoły filmowej. Debiutował w Teatrze Ochoty jako naczelnik w "Egzaminie" Jana Pawła Gawlika. Przez wiele lat był związany z tą sceną. Występował także w warszawskich teatrach Studio i Kamienica, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Teatrze Nowym w Łodzi. Grał w wielu filmach komediowych, m.in. w "Vabank" i "Kilerze" Juliusza Machulskiego oraz w "Statystach" Michała Kwiecińskiego. Za rolę ojca Tereski w dramacie Roberta Glińskiego "Cześć Tereska" otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła 2002. Widzom telewizyjnym był m.in. znany z seriali "Barwy szczęścia" i "Blondynka".

- "Danton" duetu Konrad Hetel (scenariusz) i Radosław Stępień (reżyseria) w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Spektakl przywołuje wielkie postaci rewolucji francuskiej (Georges Danton, Maximilien de Robespierre i Camille Desmoulins), ale tylko pretekstowo. Chodzi o studium konfliktu, który nie może wygasnąć. Animozje polityczne i prywatne są tak wielkie, że nawet po śmierci duchy postaci pozostają skonfliktowane.

Przedstawienie to studium konfliktu jeśli chodzi o treść, ale jest to także eksperyment teatralny. Mówi się, że z teatrem dramatycznym mamy do czynienia, gdy na scenie dochodzi do konfliktu i to właśnie konflikty popychają do przodu akcję. W kwestii formalnej, jak i treści, będzie to więc spektakl o konflikcie.- "Naprawiacze" - nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Ekspozycja prezentuje przedmioty naprawiane i przerabiane - użytku codziennego oraz o wymowie symbolicznej. W czasach nadprodukcji i przerostu konsumpcji zwraca uwagę na to, co nazywane jest z obca recyklingiem, rekuperacją czy up-cyklingiem. Od prostych napraw do artystycznych sposobów nadawania przedmiotom nowego, drugiego życia i nowej, dodanej wartości.- Europejski Festiwal Teatru w Więzieniu - Granice/Borders 2021 

Jest to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie, tworząca przestrzeń do wymiany, dyskusji oraz poszerzania świadomości społecznej na temat teatru w środowisku penitencjarnym. To spotkanie praktyków, badaczy oraz instytucji, realizujących działania teatralne w zakładach karnych, w obecności publiczności.

Oficjalne otwarcie festiwalu wraz z wernisażem wystawy fotograficznej "Granice" odbędzie się 28 października w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu.- Trzy minuty o teatrze - Ewa Heine o premierze "Panien z Wilka" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Michał Montowski  

Data emisji: 24.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Nie żyje Adam Zagajewski. Poeta i eseista miał 75 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 21:15
W niedzielę wieczorem w Krakowie zmarł Adam Zagajewski - jeden z liderów literackiego pokolenia '68, wybitny poeta i eseista. Miał 75 lat - informację o śmierci poety potwierdziła Krystyna Krynicka z wydawnictwa a5.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 02:00
To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
rozwiń zwiń