"Prezent dla naszych wiernych słuchaczy". Dorota Truszczak o książce "Żywoty równoległe"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 09:30
- To jest również prezent dla wiernych słuchaczy cyklu "Historia żywa", którzy od wielu lat upominali się o to, żeby taka książka powstała - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Dorota Truszczak, współautorka książki "Żywoty równoległe" oraz audycji "Historia żywa". 
Autorzy audycji Historia żywa i książki Żywoty równoległe - Dorota Truszczak i profesor Andrzej Nowak.
Autorzy audycji "Historia żywa" i książki "Żywoty równoległe" - Dorota Truszczak i profesor Andrzej Nowak. Foto: Polskie Radio

 Joachim Lelewel i książę Adam Jerzy Czartoryski 1200 free
Dwie różne biografie, jeden cel - Joachim Lelewel i książę Adam Jerzy Czartoryski

Audycje z cyklu "Historia żywa" ukazują się na antenie Jedynki od lutego 2016 roku. Przybliżają wybrane postacie wybitnych Polaków, którzy wpłynęli na dzieje Polski. Od naczelnika Tadeusza Kościuszki do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nadano w sumie około dwustu odcinków, a książka jest zapisem 21 rozmów z profesorem Andrzejem Nowakiem.

Tytuł "Żywoty równoległe" to aluzja do wybitnego dzieła Plutarcha z Cheronei i inspiracja do wykorzystania tej samej metody i celu. - Plutarch pisał swoje żywoty, biografie sławnych ludzi i zestawiał je w pary, pokazując, że w tym samym czasie ludzie podejmowali różne decyzje, definiowali pewne pojęcia takie jak patriotyzm - podkreśliła Dorota Truszczak. - W książce jest 21 rozdziałów, czyli 42 biografie - dodała. 


Posłuchaj
27:19 2021_11_01 23_07_42_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Dorota Truszczak oraz prof. Andrzej Nowak o książce "Żywoty równoległe"

 

"Tragiczne wybory, heroiczne postawy"

Podtytuł książki nosi nazwę "Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy". - Kościuszko i Poniatowski to nasi pierwsi bohaterowie. Tragiczne i heroiczne wybory, ponieważ Polska umierała, przestawała istnieć, więc każdy z nich chciał, żeby Polska trwała, i każdy w inny sposób. Kościuszko nie cenił Napoleona i nie widział tego, by nasz kraj wrócił na mapę Europy w boku Napoleona, z kolei Poniatowski do ostatniej chwili, nawet umierając w Kampanii pod Lipskiem, był wierny cesarzowi - tłumaczyła gość audycji. 

Jak stwierdziła Dorota Truszczak, zestawienia osób mogą być dla odbiorców zaskakujące, np. prymas Stefan Wyszyński oraz Edward Gierek, pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. - Prymas Wyszyński, związany niemalże z całą epoką PRL-u, i Edward Gierek - "człowiek z węgla", jak pisał jeden z autorów jego biografii - słyszymy w audycji. 


okładka książki
okładka książki

W rozmowie z Joanną Sławińską Dorota Truszczak przyznała, że spotkania na antenie z prof. Nowakiem są niezwykle inspirujące, ale i wymagające. - Od pięciu lat czuję się jak wieczna studentka. Trzeba przerzucić kartki lektury i tematów, za którymi nie przepadam, m.in. historia wojska, bitwy, generałowie. To nie jest moja silna strona - powiedziała. - Prof. Nowak o tym wie i czasami żartujemy na ten temat - dodała. 


dmowski piłsudski nac.jpg
W imię Niepodległej - endek Roman Dmowski i socjalista Józef Piłsudski

Duet Piłsudski-Dmowski 

Autorzy książki zderzają losy czterdziestu dwóch wybitnych ludzi, żyjących w tych samych czasach, ale niekiedy zupełnie inaczej realizujących swoją misję społeczną. Z ich opowieści wyłania się niejednoznaczny, barwny i fascynujący obraz Polski ostatnich dwustu lat.

Profesor Andrzej Nowak zwrócił uwagę, że Polacy w XXI wieku wciąż różnią się w ocenie wielu postaci, czego najlepszym przykładem są Józef Piłsudski i Roman Dmowski.

- Taką najbardziej emblematyczną parą jest para Piłsudski-Dmowski, ponieważ spory o wybór dróg, którymi prowadzili oni Polskę do niepodległości, trwają do dzisiaj - podkreślił. - Do mnie docierały różne bardzo krytyczne głosy, że źle przedstawiłem Dmowskiego, lub pojawiły się uwagi pod adresem Piłsudskiego. Drogi do niepodległości, sposób rozumienia polskości prezentowane przez te dwie wybitne postaci wciąż ekscytuje ludzi w Polsce w XXI wieku - ocenił gość Jedynki. 

***

Audycje z cyklu "Historia żywa" znajdziesz TUTAJ  oraz na podcasty.polskieradio.pl

Ponadto w audycji: 

- spektakl "Zamek" w Teatrze Narodowym w Warszawie - adaptacja niedokończonej powieści jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku - Franza Kafki. Paweł Miśkiewicz ucieka od popularnych interpretacji. Wyprawiając głównego bohatera w cyrkowo-karnawałową podróż, zadaje pytania o istotę radości życia, niezgodę na rozpacz i egzystencjalną pustkę.

- Trzy minuty o teatrze - Ewa Heine o spektaklu "Wachlarz" w Teatrze Współczesnym w Warszawie w reżyserii Macieja Englerta. Autor Carlo Goldoni tak pisał o swoim "Wachlarzu": "…to wielka komedia, wielka - bo kosztowała mnie wiele trudu, i wiele trudu będzie kosztować aktorów wystawienie jej. Będą musieli bardzo uważać i przeprowadzić więcej prób, niż zazwyczaj; ale komedia należy do tych, które pozwalają wykonawcom zabłysnąć talentem i zręcznością…".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Dorota Truszczak (Program 1 Polskiego Radia), prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 31.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans

Czytaj także

Polska i trzy Rosje - biała, czerwona i nieimperialna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 19:30
Na takie trzy Rosje, które istniały w tym samym okresie, dzieli ten kraj prof. Andrzej Nowak. W burzliwych latach I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny polsko-bolszewickiej w latach 1917-1920 - jego zdaniem - białą Rosję uosabiał gen. Anton Denikin, czerwoną Włodzimierz Lenin, a nieimperialną, bez carów i komitetów rewolucyjnych, Borys Sawinkow, pisarz, polityk, legenda terroryzmu antycarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń