Ten życiorys czekał na film. "Nędzarz i madame" o św. bracie Albercie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 10:10
Od 12 listopada będzie można zobaczyć w kinach film o świętym bracie Albercie - Adamie Chmielowskim pt. "Nędzarz i madame" w reżyserii i według scenariusza Witolda Ludwiga, twórcy obrazu "Zerwany kłos" o błogosławionej Karolinie Kózkównie. W obsadzie m.in. Piotr Zajączkowski i Krzysztof Wakuliński.
Brat Albert
Brat AlbertFoto: NAC/Leon Wyczółkowski - obraz z lat 1901-1902/domena publiczna

Posłuchaj
26:23 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_07 PR1_23_10_28_Kulturalna_Jedynka.mp3 Ten życiorys czekał na film. "Nędzarz i madame" o św. bracie Albercie (Kulturalna Jedynka)

 

"Nędzarz i madame" ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty malarza oraz dobroczyńcy ubogich - Adama Chmielowskiego (1845-1916), który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go jako brata Alberta.

Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodzi się i powróci jako brat Albert - przyszły święty.


Andrzej Lampert – Wciąż pytasz czemu / utwór z filmu "Nędzarz i madame" Profil: Nędzarz i madame


"Chciałam go pokazać takiego, jakim był"

. 

W audycji "Kulturalna Jedynka" porozmawialiśmy z Natalią Budzyńską, autorką książki pt. "Brat Albert. Biografia".

- W opracowaniach na temat brata Alberta, z którymi się zetknęłam, pracując nad biografią, wydawał mi się on bardzo ugładzony, poprawny, grzeczny. Taki troskliwy dziadziuś z obrazu Leona Wyczółkowskiego. Ja starałam się pokazać go jako zwykłego, normalnego człowieka. Takiego - jak to się mówi - z krwi i kości. Takiego, jakim był - podkreśliła. 

- Brat Albert widział w drugim człowieku kogoś, z kim warto rozmawiać, kogo warto szanować. Był uważny. Był sobą - dodała gość radiowej Jedynki. "To było czyste miłosierdzie, bez żadnych warunków" - zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Budzyńska opowiedziała o życiu Adama Chmielowskiego.

Poza tym w audycji:

- zapowiedź pełnometrażowego filmu dokumentalnego o "matce Solidarności" Annie Walentynowicz - "Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego.

Kamera towarzyszyła bohaterce przez kilkanaście lat, dokumentując jej najważniejsze aktywności publiczne. To jednak tylko jeden z wątków filmu. Drugim jest poszukiwanie faktów dotyczących pochodzenia Walentynowicz - pierwsze spotkania syna i wnuka pani Anny z "odzyskaną" ukraińską rodziną. Jest też trzeci wątek - niezakończona dotąd próba odnalezienia doczesnych szczątków polskiej bohaterki.  


Czytaj także:


- "Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Wojciecha Urbańskiego w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy:

Tadeusz różewicz serwis specjalny.jpg
Tadeusz Różewicz - serwis specjalny

Franz nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w banalności codziennego życia. Bezradny w próbach uwolnienia się spod wpływu despotycznego ojca, niezdecydowany w relacjach z kobietami. Jest w ciągłym konflikcie między byciem artystą a chęcią założenia rodziny, między samodzielnością a obarczaniem innych najważniejszymi decyzjami. Wybory, jakich dokonuje, skupiają się na jego największej miłości: pisaniu. Jaką cenę zapłaci Franz i jego bliscy za próby uwolnienia się z tego rozdarcia?

"Pułapka" powstała jako owoc zainteresowania Tadeusza Różewicza życiem i twórczością Franza Kafki.- Trzy minuty o teatrze - Ewa Heine o przedstawieniu "Minetti. Portret artysty z czasów starości" z Janem Peszkiem w Teatrze Polonia.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 7.11.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Zobacz więcej na temat: KULTURA Anna Stempniak

Czytaj także

Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia. Janusz Kukuła: wierzę, że spodoba się zwiedzającym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:46
Dzisiaj (18.10) o godz. 13.30 w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów. - To jest jedna  z najważniejszych chwil w moim życiu zawodowym. W Teatrze Polskiego Radia pracowali najwięksi polscy artyści, to oni to stworzyli i wymyślali, a my staramy się tylko im dorównać - mówi w radiowej Jedynce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezent dla naszych wiernych słuchaczy". Dorota Truszczak o książce "Żywoty równoległe"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 09:30
- To jest również prezent dla wiernych słuchaczy cyklu "Historia żywa", którzy od wielu lat upominali się o to, żeby taka książka powstała - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Dorota Truszczak, współautorka książki "Żywoty równoległe" oraz audycji "Historia żywa". 
rozwiń zwiń