"Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" - film dokumentalny o Annie Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 08:09
Film w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego to obraz o życiu bohaterki NSZZ "Solidarność", od jej dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej śmierci w Smoleńsku. 
Anna Walentynowicz (zdjęcie archiwalne - 1981 rok)
Anna Walentynowicz (zdjęcie archiwalne - 1981 rok)Foto: PAP/Maciej Musiał

Posłuchaj
24:28 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_14 PR1_23_11_29_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" - film dokumentalny o Annie Walentynowicz (Kulturalna Jedynka)

 

Kamera towarzyszyła Annie Walentynowicz przez kilkanaście lat, dokumentując jej najważniejsze aktywności publiczne. To jednak tylko jeden z wątków filmu. Drugim jest poszukiwanie faktów dotyczących pochodzenia Walentynowicz - pierwsze spotkania syna i wnuka pani Anny z "odzyskaną" ukraińską rodziną. Jest też trzeci wątek - nieudana dotąd próba odnalezienia doczesnych szczątków polskiej bohaterki. 

- W filmie pokazujemy wspaniałą osobę, która mówi prawdę - powiedział w Programie 1 Jerzy Zalewski. - Wszystko, co Ania robiła, wynikało z jakiegoś takiego naturalnego dobra, z poczucia, że obok ludzie są bardzo nieszczęśliwi, są krzywdzeni. To, co ona z siebie dawała, to właśnie to, że to rozumiała. Próbowała pomóc - dodał.

- To niezwykła historia. Mówi się, że rewolucja zjada własne dzieci. To dziecko rewolucja "Solidarności" zjadła w pół roku, w rok. W lipcu 1981 roku Walentynowicz została już wyrzucona z "Solidarności". Od tego momentu jest samotnym, białym żaglem. Przez lata nie ma prawa głosu - wskazał Zalewski.


Czytaj także:


Zwiastun filmu dokumentalnego "Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy". Profil: Jerzy Zalewski - Obywatel Reżyser

Patronem medialnym produkcji jest Program 1 Polskiego Radia.

Poza tym w audycji:

Agnieszka Duczmal 1200 PAP.jpg
Diamentowa Batuta dla Agnieszki Duczmal [ZOBACZ WIDEO]

- Polskie Radio wręczyło Agnieszce Duczmal "Diamentową Batutę" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego towarzyszył występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją laureatki;

"Diamentowa Batuta" dla Agnieszki Duczmal. Koncert orkiestry "Amadeus". Profil: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

- Relacja z wręczenia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza;- O listopadowej akcji czytelniczej Czytaj PL;

- Premiera "My Fair Lady" w Operze na Zamku w Szczecinie;

- 25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie;

- 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie;

- Recenzja Ewy Heine - "Zamek" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 14.11.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Zobacz niepublikowane nagranie z 80. urodzin Anny Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 05:45
Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl dotarli w 2019 roku do archiwalnego nagrania z uroczystości 80. urodzin Anny Walentynowicz zorganizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Unikalny materiał nie był nigdy publikowany, a ostatnie 10 lat przeleżał w Archiwum Kancelarii Prezydenta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia pewnego listu. Wysłana 39 lat temu i nieotwarta aż do dziś przesyłka do Anny Walentynowicz trafiła do IPN

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:15
Wysłany 39 lat temu i nieotwarty aż do teraz list do Anny Walentynowicz trafił dziś do Instytutu Pamięci Narodowej. To życzenia świąteczne. Do adresatki nie dotarł.
rozwiń zwiń