"Polowace i polowacki" - wystawa obrazów malowanych na szkle Jolanty Pęksy w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:00
W Centrum Kultury Rodzimej "Willa Czerwony Dwór" w Zakopanem można oglądać niezwykłe prace Jolanty Pęksy, znanej i uznanej zakopiańskiej malarki na szkle, która w tym roku świętuje 45-lecie swej artystycznej działalności. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Polowace i polowacki - wystawa Jolanty Pęksy
"Polowace i polowacki" - wystawa Jolanty PęksyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
23:03 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_21 PR1_23_10_24_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Polowace i polowacki" - wystawa obrazów malowanych na szkle Jolanty Pęksy w Zakopanem (Kulturalna Jedynka)

 

Jolanta Pęksa przygodę z malarstwem na szkle rozpoczęła w 1975 roku. Swoje prace pokazała po raz pierwszy w 1976 roku na wystawie twórczości rodziny Pęksów zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie i Stowarzyszenie Twórców Ludowych w willi "Turnia" w Zakopanem. Od 1978 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Projekt bez tytułu (7).jpg
Janosik, góry i kawałek drewna, czyli twórczość Władysława Skoczylasa

Artystkę inspiruje nie tylko dawne malarstwo z jego tradycyjną tematyką, jest również baczną obserwatorką życia Podhala. Pomysły na obrazy zapisuje w formie rysunkowych szkiców, które następnie w ogólnym zarysie kopiuje na taflę szkła. Podobnie jak dawni ludowi mistrzowie, wszystkie elementy malowidła przedstawia schematycznie, płasko, obrysowując delikatnym konturem. 

Pod koniec lat 70., po przeprowadzce do leśniczówki, w obrazach artystki pojawił się temat myśliwski. Odwiedzający rodzinę Pęksów pracownicy leśni, myśliwi, starzy górale często rozprawiali o lesie, zwierzętach, dawnych "polowacach" oraz "polowacce". Mąż twórczyni - Marek Pęksa - także był leśniczym i myśliwym. Żona czasem towarzyszyła mu w polowaniach.

Na wystawie "Polowace i polowacki" zobaczyć można ponad 40 prac przedstawiających m.in. leśne zwierzęta, świętych patronów myśliwych Huberta i Eustachego, polujących w tatrzańskich lasach zbójników, sceny obrazujące myśliwskie tradycje i obrzędy. Ekspozycji towarzyszą akcesoria myśliwskie męża artystki.

- Wystawa jest tematyczna, ale pokazuje malarstwo na szkle na przestrzeni blisko 40 lat. Warto ją zobaczyć, nie tylko ze względu na jej piękno, ale także na pokazanie tradycji. To malarstwo docenione przez etnografów. Twórczynię inspiruje dawne malarstwo, jej stylistyka utrzymana jest w tonie malarstwa typowego dawnego, ale odbiega trochę od innych artystów - powiedziała koordynatorka wydarzeń w "Czerwonym Dworze" Małgorzata Wnuk. 

Wystawę można oglądać do 11 grudnia 2021 roku.Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, a także ponad 40 płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. można podziwiać w ramach wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się dzieła takich twórców jak m.in. Lorenzo Lotto,  Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera. Wystawa czynna do 10 lutego 2022 roku,
- "Dziady" Adama Mickiewicza w inscenizacji Mai Kleczewskiej w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie,

"Dziady" - Trailer filmowy. Profil: Teatr im. Juliusza Słowackiego


- Recenzja Ewy Heine: "Pułapka" Tadeusza Różewicza w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Autor materiału z Zakopanego: Michał Montowski

Data emisji: 21.11.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Naprawiacze" - niezwykła wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 10:21
Wśród eksponatów znalazły się m.in. dawne formy piernikarskie, ale też obuwie współczesne czy uratowana z kontenera na śmieci figurka z Ćmielowa. A także rysunki Nikofora, które powstały na odwrociach plakatów i opakowań. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" - film dokumentalny o Annie Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 08:09
Film w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego to obraz o życiu bohaterki NSZZ "Solidarność", od jej dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej śmierci w Smoleńsku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak smakuje kino Azji? Rozpoczął się 15. Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:16
Podczas festiwalu, który potrwa do 29 listopada, będzie można zobaczyć 44 filmy pełnometrażowe i 10 krótkich metraży. Impreza odbywa się w formie hybrydowej - zarówno w warszawskich kinach, jak i w internecie.
rozwiń zwiń