Stan wojenny. "Proszę się rozejść" - nowy materiał w aplikacji Domu Spotkań z Historią

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 10:48
Bohaterowie stanu wojennego - aresztowani, internowani, zamordowani - i zwykli ludzie, których także dotknęły represje komunistycznej władzy. Dom Spotkań z Historią wprowadził do swojej aplikacji "Wasza Warszawa" nowy materiał pod nazwą "Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny". 
Stan wojenny został wprowadzony przez władze komunistyczne PRL 13 grudnia 1981 r. dekretem Rady Państwa. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON), władzę w kraju przejęło wojsko. Na zdjęciu przejazd opancerzonego wozu bojowego ulicą Broniewskiego w Warszawie
Stan wojenny został wprowadzony przez władze komunistyczne PRL 13 grudnia 1981 r. dekretem Rady Państwa. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON), władzę w kraju przejęło wojsko. Na zdjęciu przejazd opancerzonego wozu bojowego ulicą Broniewskiego w WarszawieFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

- Aplikacja "Wasza Warszawa" z nową zawartością dotyczącą stanu wojennego pozwoli zbliżyć się - na tyle, na ile to jest możliwe - do tej codzienności, z którą zderzyli się warszawiacy 13 grudnia - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią.

- Punktem wyjścia dla nas była mapa Warszawy. Na niej zaznaczyliśmy punkty, miejsca - głównie w centrum, wszystkim bardzo dobrze znane - związane ze stanem wojennym. Każdy taki punkt zazwyczaj zawiera zdjęcie, na którym widać, jak dana lokalizacja wyglądała w stanie wojennym. Oprócz tego w aplikacji jest zaznaczonych wiele miejsc, które przypominają o tej uciążliwości i represjach stanu wojennego. O ogromnych trudnościach, z którymi mieszkańcy musieli się mierzyć, np. przy Urzędzie Cenzury opowiadamy o tym, że były tzw. rozmowy kontrolowane, sprawdzane listy, zakaz przemieszczania się - wskazała.

Dzięki aplikacji można także zapoznać się z relacjami osób, które wówczas w Warszawie mieszkały. - Staramy się opowiadać o historii z perspektywy codziennego życia, staramy się też, żeby mówili świadkowie zdarzeń i żeby to był wielogłos. Opowiadamy i słowami opozycjonistów, i zwykłych ludzi, którzy nie chcieli się w nic angażować, i też osób, które stanęły po stronie władzy - wymieniła Tomasińska i dodała, że wybranych relacji można również posłuchać w serwisie relacjebiograficzne.pl.

Dom Spotkań z Historią - w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego - przygotował więcej wydarzeń, m.in.: dwa spacery ze znawczynią stolicy Hanką Warszawianką, koncert grupy Volny Chor (Wolny Chór) - jednego z ważniejszych symboli białoruskiej rewolucji godności, która wybuchła po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 roku, czy pokaz filmu "Żeby nie było śladów", zrealizowanego na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza o sprawie Grzegorza Przemyka.

Posłuchaj
23:04 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_12_12 PR1_23_10_50_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Proszę się rozejść" - nowy materiał w aplikacji Domu Spotkań z Historią (Kulturalna Jedynka)

 

Zobacz serwis specjalny:

Stan wojenny.jpg

Poza tym w audycji:

- "Przerwany Kongres Kultury Polskiej 1981" - 13 grudnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

. 

11 grudnia 1981 roku w Teatrze Dramatycznym rozpoczął się Kongres Kultury Polskiej. 13 grudnia, wraz z wprowadzeniem stanu wojennego, kongres został przerwany, a niektórzy jego uczestnicy internowani. Jego celem miało być m.in. "zarysowanie programu dla polskiej kultury w nowej sytuacji społecznej, jaka powstała w wyniku robotniczego protestu w sierpniu 1980 roku". Kongres był pierwszym, niezależnym od ówczesnych władz, wydarzeniem tego rodzaju po wojnie. Zgromadził najwybitniejszych przedstawicieli środowiska artystycznego i intelektualnego.

W 40. rocznicę tych wydarzeń Teatr Dramatyczny - w realu i online - przypomni wybrane wystąpienia. Fragmenty tekstów przedstawią aktorzy teatru oraz zaproszeni goście.

- wystawa szopek krakowskich w Warszawie

Od 10 grudnia w pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć 50 niezwykle fantazyjnych i kunsztownie wykonanych tradycyjnych konstrukcji, spośród których niemal wszystkie zdobyły nagrody i wyróżnienia. Niektóre z nich zadziwiają swoją formą, jak np. szopki na herbacianej łyżeczce czy w krakowskim obwarzanku. W bajecznej scenerii krakowskich szopek oprócz postaci biblijnych znajdują się także nieoczekiwani goście: smok wawelski, Lajkonik, Pan Twardowski oraz postacie związane z historią Polski.


Czytaj także:"Szopki krakowskie. Wystawa w pałacu Pod Blachą" Profil: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum


- recenzja teatralna Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 12.12.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Brak suwerenności zapisany był w genotypie komunizmu". Historyk o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 10:15
- Solidarność była nie do przyjęcia dla komunistów, bo znajdowała się poza kontrolą. Od początku władza chciała ją zlikwidować. Stan wojenny był logiczną konsekwencją nienawiści komunistów do podmiotowości Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk. 40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, wprowadzono w Polsce stanu wojenny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To było zaskoczenie". Bogdan Pęk o wprowadzeniu stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 10:10
- Manifestacje uliczne przy takim mrozie i ogromnej liczbie armatek wodnych, którymi posługiwali się komuniści, były niesłychanie trudne - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 09:41
40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu "Solidarności". Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.
rozwiń zwiń