Spektakle na podstawie relacji ofiar reżimu białoruskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 08:54
W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy prezentowany jest spektakl o ofiarach represji stosowanych przez białoruskie władze "Głosy nowej Białorusi". Z kolei w Nowym Teatrze w Warszawie można oglądać przedstawienie "1,8 m", którego tytuł nawiązuje do metrażu, jaki przypada na osadzonego w przepełnionych białoruskich więzieniach. 
Od 2020 roku na Białorusi trwają największe protesty od momentu ogłoszenia niepodległości przez ten kraj w 1991 roku
Od 2020 roku na Białorusi trwają największe protesty od momentu ogłoszenia niepodległości przez ten kraj w 1991 rokuFoto: uzhursky/shutterstock.com

"Głosy nowej Białorusi" w reżyserii Łukasza Kosa - jak czytamy w opisie spektaklu - opowiadają prawdziwą historię ofiar represji białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Spośród ponad 700 autentycznych relacji prześladowanych osób autor Andriej Kuriejczyk wybrał kilkanaście. Nie poddawał ich żadnym literackim zabiegom, pozostawił imiona i nazwiska, tworząc nie tylko sztukę teatralną, ale i świadectwo historyczne.

Dramat przetłumaczono na 10 języków już w ciągu pierwszych tygodni od jego powstania. Kuriejczyk, mający na koncie ponad 20 scenariuszy filmowych i ponad 30 sztuk teatralnych, jest za naszą wschodnią granicą prawdziwym dramatopisarskim gigantem, nagradzanym najbardziej prestiżowymi nagrodami i granym na największych scenach.

"1,8 m" Iwana Wyrypajewa to projekt teatralny wspierający więźniów politycznych przeciwstawiających się reżimom totalitarnym na Białorusi i w innych krajach. Spektakl - jak podkreślił Wyrypajew w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk z radiowej Jedynki - jest oparty na prawdziwych relacjach, wywiadach, tekstach, które więźniowie polityczni wypowiadali w sądach i pisali w listach do swoich bliskich. - Takie relacje znajdziemy w gazetach, w internecie. My pokazujemy, co czują ci ludzie - dodał. 

Spektakl grany jest w trzech językach: polskim, białoruskim i rosyjskim (plus napisy w języku angielskim). Na scenie zobaczyć można: Bartosza Bielenię, Ewelinę Pankowską, Walentinę Sizonenko, Pawła Haradnitskiego, Palinę Dabravolskają, Igora Shugaleeva, Palinę Chabatarovą i Darię Poluninę. W ramach projektu odbędzie się akcja charytatywna na rzecz osób doświadczonych represjami. 


GŁOSY NOWEJ BIAŁORUSI - fragment Profil: Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy


>>>W Programie 1 trzy razy dziennie emitowane są specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy - rano po godz. 6.30, w magazynie "W samo południe" po godz. 12.00 oraz wieczorem, po godz. 22.00 w magazynie "Polska i Świat"<<<

Posłuchaj
25:01 [ PR1]PR1 (mp3) 2 styczeń 2022 23_10_58.mp3 Spektakle na podstawie relacji ofiar reżimu białoruskiego (Kulturalna Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- "Misja: Młynarski" - najnowszy spektakl muzyczny warszawskiego Teatru Ateneum, którego scenariusz oparty jest na twórczości Wojciecha Młynarskiego. "Z perspektywy utworów Wojciecha Młynarskiego - tych doskonale znanych, ale również mało popularnych - przyjrzymy się "naszej planecie", ale też planecie "Młynarski", o której - chociaż mogłoby się nam tak wydawać - może nie wszystko jeszcze wiemy" - czytamy w opisie spektaklu.

Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest Jacek Bończyk, a kierownikiem muzycznym - Wojciech Borkowski. W obsadzie aktorki i aktorzy Teatru Ateneum: Przemysław Bluszcz, Jacek Bończyk, Grzegorz Damięcki, Wojciech Brzeziński, Julia Konarska, Bartłomiej Nowosielski, Olga Sarzyńska, Katarzyna Ucherska. Towarzyszy im, grający na żywo, zespół muzyczny.

- mija pięć lat od zakupu przez Skarb Państwa kolekcji książąt Czartoryskich29 grudnia 2016 roku kolekcja stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Liczy łącznie 86 tys. obiektów muzealnych - oprócz słynnej "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta - to dzieła największych europejskich artystów i kolekcje narodowych pamiątek m.in. buławy hetmańskie, trofea wiedeńskie, pamiątki po Tadeuszu Kościuszce, generale Kniaziewiczu, maska pośmiertna Chopina oraz 250 tys. obiektów bibliotecznych: książek, starodruków i rękopisów.

- wspomnienie zmarłego Mirosława Kowalskiego - wydawcy, członka kolegium redakcyjnego Niezależnej Oficyny Wydawniczej, twórcy SuperNowej. 

W 1981 roku Kowalski został dziennikarzem działu kultury "Tygodnika Solidarność". Po ogłoszeniu stanu wojennego prowadził warszawskie biuro dziennika "Financial Times" (1982-1983). Od 1984 do 1989 roku kierował redakcją fantastyki w wydawnictwie Iskry, a od 1985 roku był równocześnie członkiem kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej. W latach 80. publikował w prasie drugiego obiegu, a także w miesięczniku "Jazz Forum". W 1989 roku doprowadził do przekształcenia NOW-ej w tzw. "SuperNową".

W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w drugim obiegu wydawniczym.


Czytaj także:


- recenzja Ewy Heine -  spektakl "Niespodziewany powrót" w warszawskim Teatrze Imka.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 2.01.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Odpowiedź na represje reżimu Łukaszenki. Polska udzieliła pomocy 23 tys. obywateli Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 14:34
Od sierpnia 2020 roku Polska udzieliła pomocy 23 tysiącom obywateli Białorusi, którzy są opozycjonistami lub byli represjonowani oraz członkom ich rodzin - podała Straż Graniczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Radia Swaboda z zarzutami. Chodzi o "udział w protestach"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 17:49
Dziennikarzowi Radia Swaboda Alehowi Hruzdziłowiczowi, który od 23 grudnia przetrzymywany jest w areszcie, postawiono zarzuty - poinformowały media niezależne. Śledczy twierdzą, że brał udział "w organizacji i przygotowaniu działań poważnie naruszających porządek publiczny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieustające represje reżimu Łukaszenki. Nowe dane o zatrzymanych więźniach politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 16:30
Na Białorusi jest obecnie 970 więźniów politycznych - poinformowało zdelegalizowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki Centrum praw człowieka "Wiasna". W grudniu zatrzymano kolejne 82 osoby, ale tylko wobec 29 z nich wydano urzędowe postanowienia o aresztowaniu.
rozwiń zwiń