Kolekcja książąt Czartoryskich. Perła w koronie MN w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:00
Kolekcja książąt Czartoryskich to ponad 80 tys. wyjątkowych obiektów. 29 grudnia minęło pięć lat, odkąd Skarb Państwa zakupił kolekcję. Dziś jest ona integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. A wszystko zaczęło się w 1801 r. w Puławach, dokąd trafiła kupiona przez księcia Adama J. Czartoryskiego "Dama z gronostajem".
Kraków, 23.08.2019. Ikona Matki Bożej Cierpiącej z kolekcji książąt Czartoryskich, badana podczas pokazu prasowego skanowania w krakowskim Laboratorium LANBOZ
Kraków, 23.08.2019. Ikona Matki Bożej „Cierpiącej” z kolekcji książąt Czartoryskich, badana podczas pokazu prasowego skanowania w krakowskim Laboratorium LANBOZFoto: PAP/Jacek Bednarczyk
  • Pięć lat temu Skarb Państwa kupił kolekcję książąt Czartoryskich
  • Dziś zwiedzający mogą oglądać najsłynniejsze dzieła sztuki w Muzeum Narodowym w Krakowie
  • Historia kolekcji rozpoczęła się w roku 1801, gdy książę Adam kupił we Włoszech "Damę z gronostajem"

Kolekcja książąt Czartoryskich to m.in. najsłynniejsze dzieła: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. - W sumie tam jest 86 tys. obiektów muzealnych i 250 tys. obiektów bibliotecznych - mówi wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Tomasz Ostrowski.

Kolekcja książąt Czartoryskich - jak to się zaczęło

Dziś kolekcja książąt Czartoryskich ma zapewnioną opiekę i ochronę prawną, a zwiedzający Muzeum Narodowego w Krakowie mogą cieszyć oczy arcydziełami sztuki światowej. A wszystko zaczęło się w roku 1801, kiedy młody książę Adam Czartoryski podróżował po Włoszech. - Znalazł się tam jako dyplomata reprezentujący cara rosyjskiego Aleksandra i udało mu się nabyć "Damę z gronostajem" - mówił w roku 2001 nieżyjący już kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, Janusz Wałek.

Po utracie przez Polskę niepodległości, księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze polskie muzeum. W zamierzeniu miała to być placówka o charakterze patriotycznym i narodowym. - Jej idea wiązała się z moralną koniecznością ochronienia zagrożonych dóbr kultury polskiej - tłumaczył w rozmowie z Jerzym Swalskim Janusz Wałek. Chodziło przede wszystkim o zgromadzenie pamiątek po hetmanach, królach i bohaterach walk narodowowyzwoleńczych.

Kolekcja książąt Czartoryskich - wyjątkowa podróż przez Europę

Muzeum otwarto w Puławach, w świątyni Sybilli. Nad wejściem umieszczono napis "Przeszłość przyszłości". Było to miejsce niezwykłe, miało pełnić funkcję swoistej Arki, do której trafiać będą zagrożone potopem dziejowym dzieła sztuki. - Wszystko było pieczołowicie gromadzone i pokazywane publicznie. W ciągu swojej wieloletniej historii muzeum pełniło istotną rolę w podtrzymywaniu i kształtowaniu świadomości narodowej Polaków - mówił Janusz Wałek. Muzeum księżnej Izabeli istniało aż do wybuchu powstania listopadowego.


Posłuchaj
05:19 PR1_AAC 2022_01_02-23-27-51.mp3 29 grudnia minęło 5 lat od zakupu przez Skarb Państw kolekcji książąt Czartoryskich (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

W ostatniej chwili udało się ewakuować jego zbiory. Księżna Izabela wywiozła je i częściowo ukryła na południu Polski, później zaś trafiły do Paryża. Kolekcja książąt Czartoryskich w połowie XIX wieku była rozbudowywana przez księcia Władysława. - Włączył do zbiorów sztukę starożytną: grecką, rzymską, egipską - wyliczał gość Jerzego Swalskiego. Pięć lat temu polskiemu rządowi udało się wykupić nie tylko samą kolekcję, ale również budynki ją tworzące. - W kwietniu otworzyliśmy Galerię Sztuki Starożytnej w Arsenale w nowej odsłonie - przypomina Tomasz Ostrowski.

Źródło: YouTube Muzeum Narodowe w Krakowie

Kolekcja książąt Czartoryskich - ciąg dalszy

W lecie zaplanowano otwarcie kolejnej części kompleksu. Kolekcja książąt Czartoryskich trafi do Klasztorku, a zwiedzający będą mogli zobaczyć pamiątki po bohaterach narodowych XIX wieku. We wrześniu natomiast będzie miała miejsce nowa odsłona Galerii "Broń i Barwa". - Zaprezentujemy dalszą część zbiorów broni. Cały kompleks żyje, przekształca się i to, że dwa lata temu zostało otwarte muzeum główne, nie oznacza, że cały proces jest zakończony - podsumowuje wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Fb/Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 23.27

mg

Czytaj także

Kolekcja książąt Czartoryskich. "Frekwencja w muzeum jest niemal niepoliczalna"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 17:38
- Tych, którzy odwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich tylko w tym roku, jest ponad 320 tys. osób. A pamiętamy, że jest to rok pandemiczny. Poza tym w muzeum obowiązują limity konserwatorskie, nie może być zbyt wielu zwiedzających naraz. Biorąc to pod uwagę, jest to jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich.
rozwiń zwiń