"Będę sławny, będę bogaty”. Biografia Bogusława Kaczyńskiego pióra Anny Lisieckiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 17:55
Bogusław Kaczyński, popularyzator muzyki klasycznej, przez wiele lat pracujący na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 2 maja tego roku obchodziłby 80. urodziny. Niebawem pod patronatem Jedynki ukaże się książka Anny Lisieckiej "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
I.S.  FORUM. Bogusław Kaczyński, Krynica Zdrój, Europejski Festiwal im Jana Kiepury
I.S. / FORUM. Bogusław Kaczyński, Krynica Zdrój, Europejski Festiwal im Jana KiepuryFoto: Ireneusz Sobieszczuk
  • Bogusław Kaczyński urodził się w Białej Podlaskiej, gdzie pobierał pierwsze lekcje gry na fortepianie.
  • Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. W tym okresie poznał Adę Sari, co zaważyło na jego życiu.
  • Karierę rozpoczynał w Poznaniu od współpracy z lokalnym ośrodkiem telewizyjnym.
  • Prowadził festiwale w Łańcucie i w Krynicy.
  • Zmarł 21 stycznia 2016 r. w Warszawie.

Kochał muzykę, rozumiał i słyszał operę, a także potrafił o niej opowiedzieć. Był gwiazdą dziennikarstwa muzycznego, fenomenem. Anna Lisiecka zebrała opowieści i anegdoty związane z Bogusławem Kaczyńskim w biografii "Będę sławny, będę bogaty" i opowiedziała o nim w Programie 1 Polskiego Radia. – Był gwiazdą, ale nie wywyższał się. Był z każdym słuchaczem, bo słuchaczy nie należy dzielić na wykształconych i niewykształconych, tylko na wrażliwych i niewrażliwych – mówiła Anna Lisiecka w "Kulturalnej Jedynce". 

Boguslaw-Kaczynski-Muza-Anna-Lisiecka-Bede-slawny-bede-bogaty.png

44:21 _PR1_AAC 2022_04_17-23-08-50-Boguslaw-Kaczynski-Anna-Lisiecka.mp3 Kulturalna Jedynka. Rozmowa z Anną Lisiecką o jej książce poświęconej Bogusławowi Kaczyńskiemu "Będę sławny, będę bogaty"

 


Czytaj też:

Bogusław Kaczyński. "Niosła go miłość do muzyki"

Radiowa Jedynka żegna Bogusława Kaczyńskiego


Dzieciństwo i wczesna młodość

Wszystko zaczęło się w Białej Podlaskiej, gdzie Bogusław Kaczyński przyszedł na świat. Rodzina ojca wywodziła się z Białej Podlaskiej, rodzina matki – z Ziemi Łukowskiej, z rodziny Dołęgowskich. Pradziadek brał udział w powstaniu styczniowym. 

W młodości miał ambicję zostać wybitnym wirtuozem. Jednak po maturze marzenia o wielkiej pianistycznej sławie musiały zderzyć się z rzeczywistością. Kaczyński lekcje pobierał u miejscowych nauczycieli, co okazało się z początku niewystarczające, by kontynuować studia muzyczne. 

Mimo tych niełatwych początków, dzięki swojemu wrodzonemu talentowi Bogusław Kaczyński skończył jednak ostatecznie nie tylko średnią szkołę muzyczną, ale i stołeczną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. – Przyjechał do Warszawy, zamieszkał w bursie i chciał od razu poznać wszystkie stołeczne teatry: opera, operetka, filharmonia – opowiada Anna Lisiecka. – Jak mówił jego kolega z pokoju w bursie: „Boguś już wtedy potrafił opowiadać. Potrafił opowiedzieć nawet koncert w filharmonii” – mówi Lisiecka.

Spotkania z Adą Sari i Marią Callas

Na scenie błyszczeli wówczas Irena Eichlerówna, Mieczysława Ćwiklińska oraz młodzi aktorzy: Gustaw Holoubek, Ignacy Gogolewski. Ale Bogusława Kaczyńskiego interesowały nie tylko miejscowe wydarzenia muzyczne. Będąc uczniem szkoły w Warszawie, Bogusław Kaczyński jeździł za granicę; wszędzie za własne pieniądze. – Żeby jechać taniej, po drodze występował – opowiada Anna Lisiecka. – Opracował sobie monodram „Ada Sari” i po drodze dawał koncerty słowno-muzyczne. Występował w całej Polsce, zapraszano go też do Pragi – kontynuuje. Spotkanie z Adą Sari zaważyło na życiu autora „Dzikich orchidei”.

Czytaj też:

Ada Sari – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych świata

Ada Sari była legendą międzynarodowej sceny oper, śpiewała m.in. w La Scali pod batutą Arturo Toscaniniego. – Gdy usłyszała, że Bogusław Kaczyński zna i słyszy operę, zaczęła mu o wszystkim opowiadać – mówi Anna Lisiecka. – Był dobrze wychowany, bardzo przystojny. Ada Sari proponowała, by towarzyszył jej na spektaklach premierowych – dodaje. Adę Sari Bogusław Kaczyński poznał jeszcze w szkole średniej. Było to pierwsze z ważnych spotkań w jego życiu, drugim było spotkanie z Marią Callas. W 1973 roku, podczas otwarcia Teatro Reggio, udało mu się wejść na widownię podczas prób, co było zakazane. Maria Callas wypatrzyła go jednak i wygoniła z teatru. Podczas konferencji prasowej Maria Callas patrzyła na niego znacznie przychylniej niż na mniej przystojnych dziennikarzy. Widziała żar w jego oczach.

Początki kariery 

Swoją niezwykłą karierę zaczynał od współpracy z ośrodkiem telewizyjnym w Poznaniu. Pierwszy etat dostał w 1974 roku w telewizji w Poznaniu. Zatrudnienie zaproponował mu dyrektor poznańskiego ośrodka telewizyjnego Zbigniew Napierała. Jego kariera szybko nabrała rozpędu. Niedługo później zaczął wstępować w programie Telewizyjny Ekran Młodych. Pojawiał się tam m.in. z Januszem Olejniczakiem, wówczas laureatem szóstej nagrody na Konkursie Chopinowskim, którego zwycięzcą był Garrick Ohlsson. Bogusław Kaczyński pozostawił po sobie setki audycji w radiowych i telewizyjnych archiwach, liczne artykuły oraz książki. Zmarł 21 stycznia 2016 r. w Warszawie. 


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość audycji: Anna Lisiecka (autorka książki „Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim”)

Data emisji: 17.04.2022

Godzina emisji: 23.43

djr

Czytaj także

Ryszard Karczykowski: Pan Bóg dał mi talent

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 17:34
Stały kontrakt w Covent Garden już w latach 70. ubiegłego wieku to był sukces na światową skalę. A jak to się stało, że artysta z Tczewa zaszedł tak wysoko? Ryszard Karczykowski, tenor, opowiedział o najważniejszych chwilach artystycznego życia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska w PR24: crème de la crème Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 08:02
- Muzyka jest jak język obcy. Gdy ją poznamy, to zaczniemy się poruszać w przestrzeniach, które początkowo wydają się być nieznane - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska. 7 maja Galą Mozart Night zainaugurowano 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie.
rozwiń zwiń