Akcja "Wiersze w mieście". Poezja w autobusach, tramwajach i w metrze

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 13:57
Czy poezja jest dobra na wszystko? Rozpoczyna się kolejna odsłona akcji "Wiersze w mieście", w ramach której na ulicach miasta będzie można znaleźć utwory współczesnych poetów.
Akcja Wiersze w mieście
Akcja Wiersze w mieście Foto: Shutterstock/Cristina Conti

Wiersze będzie można znaleźć w internecie i w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie poezji się nie spodziewamy. Hasłem tegorocznej edycji akcji jest „Początek”. Prezentowanych będzie 19 wierszy poetów z różnych krajów Europy.

– Nasza akcja jest luźno inspirowana formatem londyńskim Poems on the Underground, który z powodzeniem jest realizowany w metrze i kolejkach podmiejskich – wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem kuratorka akcji Natalia Malek, poetka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021. – Wiersze będą się pojawiały w autobusach i tramwajach, w Galerii Metro Świętokrzyska i na słupach ogłoszeniowych. 

Wszyscy, którzy wskutek zabiegania i szybkiego trybu życia narzekają na brak czasu na czytanie wierszy będą mogli w drodze do pracy czy szkoły odkryć najnowsze dzieła współczesnych poetów i w spokoju oddać się lekturze. Okazji do zapoznania się z poezją jest bowiem coraz mniej. – Książki poetyckie znikają z popularnych księgarń. Trudno jest takie książki kupić, natknąć się na nie, trudno jest zatem zapoznać się z poezją współczesną – dodaje Natalia Malek.    

10:20 _PR1_AAC 2022_04_21-23-44-01-wiersze-w-miescie.mp3 Akcja Wiersze w mieście – rozmowa z kuratorką Natalią Malek (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)

Wsród wybranych utworów znajdzie się m.in. wiersz antykonsumpcjonistyczny. Napisał go bardzo popularny poeta estoński Lauri Räpp. Poeta prowadzi profil na Instagramie, na którym prezentuje treści antykonsumpcjonistyczne, pokazując np., że to, jak obudowujemy nadziejami zakupy może być złudne. 

 

Lauri Räpp | Wiersze w mieście | Poems in the City 2022 / kanał: Wiersze w mieście | Poems in the City

Na ulicach Warszawy znajdą się też wiersze dokumentalne, kreślące obrazy, np. konkretnej społeczności, a także wiersz polskiego poety Miłosza Biedrzyckiego, który pokazuje globalność rozkwitania poprzez obrazy przyrody, elementów nieożywionych i całych społeczności.  

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Rozmowę przeprowadziła: Anna Stępniak

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 23.44

djr