Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi 60-lecie istnienia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 07:42
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, która jest eksperckim wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. W tym roku instytucja obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano liczne wystawy, spotkania i konferencje. O wydarzeniach towarzyszących jubileuszowi, a także o celach i zadaniach Narodowego Instytutu Dziedzictwa opowiedziała w Polskim Radiu dyrektor instytucji dr hab. Katarzyna Zalasińska. 
Jeden z kadrów strony głównej serwisu Zabytek.pl, który prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Jeden z kadrów strony głównej serwisu Zabytek.pl, który prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Foto: Narodowy Instytut Dziedzictwa
  • Rozpoczęły się obchody sześćdziesięciolecia istnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W wydarzeniach jubileuszowych biorą udział zarówno ośrodek w Warszawie, jak i siedziby lokalne NID.
  • Z okazji jubileuszu przygotowana została specjalna wystawa, prezentująca historię i dorobek Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
  • Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi stronę internetową zabytek.pl – największe w Polsce internetowe repozytorium wiedzy poświęcone zabytkom. 

Gromadzenie i udostępnianie dokumentacji będącej podstawą wpisania zabytków do rejestru oraz Krajowej Ewidencji Zabytków, opracowywanie standardów konserwatorskich, a przede wszystkim dbanie o dziedzictwo kulturowe, zarówno materialne, jak i niematerialne – to tylko niektóre z ważnych zadań, powierzonych Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa – czytamy na stronie NID. – Podstawową funkcją Instytutu jest badanie i dokumentacja nie tylko zabytków, ale również krajobrazu kulturowego czy elementów niematerialnego dziedzictwa. W oparciu o zasoby wiedzy, które tworzymy, możemy mądrze zarządzać naszym dziedzictwem. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu dziedzictwo staje się motorem rozwoju gospodarczego i społecznego – wyjaśnia dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Polskim Radiem. – Oprócz pierwotnej funkcji, która towarzyszy nam od 60 lat, czyli wspierania w zakresie badań i dokumentacji, chcemy pokazywać, jak tę wiedzę można wykorzystać dla dobra społeczeństwa – dodaje. 


Posłuchaj
27:12 _PR1_AAC 2022_04_24-23-10-15-kulturalna-jedynka-24.mp3 Dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w rozmowie o wydarzeniach planowanych w związku z 60-leciem istnienia placówki (Jedynka/Kulturalna Jedynka)

 

W ramach obchodów jubileuszu sześćdziesięciu lat istnienia Instytutu Dziedzictwa Narodowego zrealizowane zostaną różnego rodzaju inicjatywy kulturalne zarówno w stolicy, jak i w innych miejscach w Polsce. – Obchody będą miały miejsce nie tylko w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Instytutu – mówiła na antenie Polskiego Radia dr hab. Katarzyna Zalasińska. – Szczególnie zależy nam na pokazaniu działalności ośrodków terenowych – zaznaczyła.

Oddziały terenowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa znajdują się w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu. Pracownie terenowe umiejscowione są m.in. w Kielcach, Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Zielonej Górze.

Jubileuszowa wystawa 

Każdy z ośrodków Narodowego Instytutu Dziedzictwa przygotował z okazji jubileuszu specjalną ofertę. – Każdy będzie pokazywał coś unikatowego, coś, co dotyczy danego regionu – opowiada Katarzyna Zalasińska. – W ramach obchodów przygotowana została także wystawa, która opowie o 60 latach dokumentacji i badań zabytków w Polsce, ale też o spuściźnie Instytutu, o dokumentacji, bazach danych, zbiorach archiwalnych – wyjaśniła. 

Na wycieczkę z Instytutem Narodowego Dziedzictwa

Niematerialne dziedzictwo oraz zabytki są punktem wyjścia turystyki kulturowej. Cenne kulturowo miejsca poznajemy i odwiedzamy przecież najczęściej przy okazji wypoczynku, na przykład podczas wakacji, majówek czy długich weekendów.

Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje cele społeczne między innymi prowadząc portal zabytek.pl – największe w Polsce internetowe repozytorium wiedzy poświęcone zabytkom. Znajdziemy tam m.in. wskazówki dotyczące miejsc wartych odwiedzenia i szlaków, które warto przemierzyć podczas naszych weekendowych i wakacyjnych wojaży, a także wiele cennych informacji o wartych zwiedzenia obiektach w całej Polsce. 

Czytaj także: 

Przetrwać w różnorodności. O ochronie dziedzictwa niematerialnego

Polskie pomniki historii czekają na odkrycie

W audycji także:

- Ogłoszono program tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych - rozmowa z kuratorem festiwalu Wojciechem Majcherkiem;

- Omówienie najważniejszych premier tygodnia;

- Premiera spektaklu "Ożenek" w Teatrze Polonia - materiał Doroty Kołodziejczyk;

- Trzy minuty o teatrze - recenzja "Victorii - True Woman Show" w Garnizonie Sztuki - Ewa Heine.


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość audycji: dr hab. Katarzyna Zalasińska (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 23.10

djr

Czytaj także

"Zabytek zadbany" - zgłoś propozycję do konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 10:00
Do 5 lutego właściciele i zarządcy nieruchomości, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków, mogą zgłaszać propozycje do konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa na najlepiej odrestaurowany budynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wolontariat". Sposób na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 10:26
- Program "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Chodzi zarówno o obszar I Rzeczypospolitej, jak i o spuściznę kulturową wytworzoną przez polską emigrację; a tym samym jest to już niemal cały świat - mówiła w Jedynce Marta Szymska z Instytutu Polonika.
rozwiń zwiń