Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 14:33
Narodowy Instytut Dziedzictwa 31 marca br. zawnioskował o to, by polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. - Okres oceny trwa półtora roku. To bardzo złożona procedura międzynarodowa. Jest kilka opinii, jest proces ewaluacji, badania takiego wniosku - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor instytucji.
Miejska studniówka w Białymstoku (2020 r.)
Miejska studniówka w Białymstoku (2020 r.)Foto: Anatol Chomicz / Forum

Wieloetapowa procedura

Poloneza znamy, lubimy i przede wszystkim tańczymy. To jeden z najpopularniejszych i najstarszych tańców narodowych. Jego podstawowym ruchem jest chód składający się z trzech spokojnych kroków, z których pierwszy akcentuje się delikatnym dygnięciem.

Od 2015 roku polonez, obok innych tańców narodowych (m.in. mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka), znajduje się na krajowej liście narodowego dziedzictwa kulturowego. Dopiero wpisanie odrębnie poloneza na listę krajową otworzyło temu najważniejszemu polskiemu tańcowi szansę na wpis na listę reprezentatywną dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

- Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa prowadzona jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. By znaleźć się na tej liście wymagana jest dość długa i złożona procedura, w której pewną istotną rolę odgrywa Narodowy Instytut Dziedzictwa, ale oczywiście tych etapów jest troszkę więcej. Bardzo ważną rolę odgrywa rada ds. niematerialnego dziedzictwa przy ministrze  - tłumaczyła dr hab. Katarzyna Zalasińska.

Prezent pod choinkę?

Szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa szacuje, że w grudniu 2023 roku możemy oczekiwać wpisu poloneza na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

O tym, jak ważny jest wpis na tę listę, przekonywała Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora NID: - Polonez towarzyszy nam od wieków. Jego historia sięga czasów słowiańskich, kiedy były barwne pochody i przejścia. Następnie towarzyszył nam w czasach, gdy Polski nie było na mapie. To właśnie taniec łączył ludzi, to właśnie taniec pozwolił nam przetrwać te wszystkie trudne lata związane z zaborami. A po zaborach pozwolił się nam odrodzić i dziś polonez towarzyszy nam w zasadzie na każdym etapie naszego życia. Pewnie wszyscy pamiętamy poloneza ze studniówki, ale tańczony jest on także podczas uroczystości i świąt państwowych.


Posłuchaj
09:40 2022_05_03 23_39_29_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO (Kulturalna Jedynka) 

Możliwe, że w przyszłości na listę UNESCO wpisane zostaną także inne polskie tańce narodowe.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: dr hab. Katarzyna Zalasińska (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa), Elżbieta Ofat (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 3.05.2022

Godzina emisji: 23.39

pg

Czytaj także

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia o płytach z 1939 roku: wciąż poszukiwana jest trzecia część kolekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:50
- Brakuje nam przeszło 100 płyt z trzeciej partii kolekcji z września 1939 roku. Z informacji, które do nas docierają, wynika, że nagrania te przetrwały wojnę - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, apelując o pomoc w ich odzyskaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Huta chce być zabytkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:51
Miasto Kraków ponownie podjęło starania o uznanie Nowej Huty za pomnik historii. Nowa Huta to dziś dzielnica, a wcześniej miasto - w zamierzeniach propagandy - miasto przyszłości i miasto bez Boga. Pierwszy wniosek, złożony przed ponad dziesięcioma laty nie spotkał się z przychylnością Ministerstwa Kultury. 
rozwiń zwiń