Retoryka nie dla polityka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 13:36
Język współczesnych polityków nie ma nic wspólnego z klasyczną retoryką, którą stworzył Arystoteles. A szkoda…
Audio

- Arystoteles wyznaczył trzy filary retoryki: logos czyli wiedza, dążenie do prawdy, etos oznaczający dobro i prawość i patos rozumiany jako piękno - mówi prof. Edward Nieznański, logik i nauczyciel prawników. - Język współczesnych polityków cechuje zaś erystyka, gra mniemań oprawiona tylko w retoryczne zabiegi.

W rozmowie z Anną Lisiecką w "Kulturalnym wieczorze" Jedynki profesor Nieznański podkreśla, że retoryka jest sztuką szlachetną. Tak naprawdę stworzył ją Arystoteles i chociaż kolejni filozofowie – Pascal, Schopenhauer czy ze współczesnych nam Perelman – starali się dodać coś od siebie, konstrukcja Arystotelesa przetrwała do naszych czasów. Wyłożył ją w trzech dziełach: „Retoryka”, „Retoryka dla Aleksandra” i „Topiki”.

- Podstawą retorycznej konstrukcji jest topos. Pewnymi toposami są prawa obowiązujące w naukach ścisłych, prawdopodobnymi te z którymi spotykamy się w życiu, np. jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie – tłumaczy prof. Nieznański.

Niegdyś nauka retoryki była jedną z podstaw klasycznego wykształcenia (nauczał jej np. Euzebiusz Słowacki, ojciec znanego poety), aby człowiek funkcjonujący w życiu publicznym mógł w sposób piękny i mądry wyłożyć swoje racje.

- Arystoteles nie uczy nas brudnych sztuczek, co najwyżej tego, jak się przed nimi bronić - podkreśla Nieznański.

Na pociechę dodaje, że współcześni Arystotelesowi ludowi trybuni też za nic sobie mieli jego nauki.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Retoryka" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: filozofia KULTURA Kuba boks

Czytaj także

Zamieniliśmy gołe pięści na białe rękawiczki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 10:00
- Dawniej paliliśmy na stosach, dziś pozbawiamy godności osobistej. Zmieniły się metody i stopień brutalności, ale to nie jest postęp – powiedział w Trójce prof. Zygmunt Bauman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władza najlepszych i doskonałość duszy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 08:00
"Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a" jest doskonałym przykładem tego, że o sprawach trudnych można pisać przystępnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof kontra miasto

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 16:00
Prawdziwy filozof jest nihilistą i ateistą, zawsze trzyma się z dala od zgiełku spraw politycznych - tak uważał myśliciel Leo Strauss.
rozwiń zwiń