Bohater "Casablanki" wzorował się na polskim szpiegu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 21:31
Losy Mieczysława "Rygora" Słowikowskiego są niemal identyczne jak filmowego Czecha Laszlo.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SXC.hu

Za dziesięć  dni ukaże się książka wspomnieniowa Mieczysława Z."Rygora" Słowikowskiego "W tajnej służbie", którą Program 1 Polskiego Radia objął swoim patronatem i która będzie czytana na antenie Jedynki od 21 lutego o 17.50 – w znakomitej interpretacji Henryka Talara.

- Tak już zwykle bywa, ze gdy szpieg, przez lata zmuszony do milczenia, zaczyna opowiadać, robi to z niezwykłą otwartością - mówi Andrzej Sowa, dziennikarz radiowy od lat zajmujący się historią.

Gen. M.Z. Słowikowski zorganizował w czasie II wojny światowej na terenie Afryki Północnej siatkę szpiegowską, która przyczyniła się do sukcesu inwazji aliantów.

- Ta książka opowiada o codziennej pracy szpiega: mrówczej, niewdzięcznej, ale mogącej przynieść przełomowe efekty - mówi Małgorzata Gago, współautorka, wraz z Bolesławem Sulikiem, filmu dokumentalnego "Powrót do Casablanki", w którym rozważana jest hipoteza, iż Słowikowski, to pierwowzór  Czecha Laszlo  jednego z bohaterów słynnego filmu "Casablanca".

- To raczej niemożliwe ponieważ Słowikowski działał w tym samym czasie, gdy film powstawał - mówi Gago. - Prawdą jest natomiast, że "Casablanca" oddaje jego losy wierniej, niż opisali je historycy - mówi Annie Stempniak w "Moich książkach".

O powieści szpiegowskiej jako gatunku literackim będzie mówił krytyk literacki Tadeusz Lewandowski. Zaprezentuje też zestaw książek "walentynkowych: Johna Graya "Gorąca Wenus, zimny Mars", Jose Frechesa "Dziesięć tysięcy uciech cesarza", Alana Spence'a "Czysta ziemia".

(lu)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Szpieg” w boskie "Posłuchaj" ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Rosyjscy szpiedzy dostali "setki tysięcy dolarów"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2010 17:38
Dziesięcioro rosyjskich szpiegów, wydalonych w piątek z USA do Rosji w ramach największej od czasów zimnej wojny wymiany agentów wywiadu, stanowiło potencjalne zagrożenie dla Ameryki - oświadczył minister sprawiedliwości USA Eric Holder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety groźną bronią w rękach wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 07:40
Każda kobieta ma w sobie coś ze szpiega. Więc nic dziwnego, że wywiady chętnie z usług kobiet korzystają.
rozwiń zwiń